PlażeWakacje w Polsce - Kaszuby Północne

Wakacje w Polsce - Kaszuby Północne

Wakacje w Polsce - Kaszuby Północne
Źródło zdjęć: © Mliberra/Shutterstock.com

Kaszuby to kraina niezwykła, o ciekawej kulturze, urokliwym położeniu, kojarzona głównie z jeziorami i bujnymi lasami. Tymczasem jej północna część, czyli Norda, ma do zaoferowania zupełnie inny krajobraz - piaszczyste plaże, morze i słońce.

Kaszuby to kraina niezwykła, o ciekawej kulturze, urokliwym położeniu, kojarzona głównie z jeziorami i bujnymi lasami. Tymczasem jej północna część, czyli Norda, ma do zaoferowania zupełnie inny krajobraz - piaszczyste plaże, morze i słońce. Miejsce idealne na rodzinny wypoczynek - to tu znajdziesz pełne atrakcji, tętniące życiem wakacyjne kurorty, ale też małe, urokliwe miejscowości pozwalające na kameralny urlop. Piękne plaże od strony otwartego morza i te nad "małym morzem", jak mówią Kaszubi o Zatoce Puckiej, przyciągają w to magiczne miejsce tysiące turystów. Bliskość Bałtyku jest wielkim, ale nie jedynym bogactwem tej ziemi. Kaszuby Północne to także wielowiekowa kultura, piękna, choć nieraz skomplikowana historia i wspaniała przyroda. Cały region jest silnie związany z rzemiosłem rybackim, które od wieków było głównym źródłem utrzymania większości mieszkańców. Do dzisiaj pielęgnowane są tu tradycje rybackie, język i kultura kaszubska. Przedstawiamy miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić,
spędzając wakacje na Kaszubach Północnych.

materiały prasowe/pw/at/if

1 / 6

Cypel Rewski

Obraz
© © skyphoto - Fotolia.com

Największą osobliwością przyrodniczą Gminy Kosakowo jest Mierzeja Rewska, zwana też Cyplem Rewskim lub Szperkiem. Rozdziela ona ciepłe wody od strony Pucka i bardziej słone, chłodniejsze od strony Gdańska. Gdy obniża się poziom wód w zatoce, ta piaszczysta ławica, o szerokości 40-50 metrów u nasady, wyłania się z wody niemal na długość 1 kilometra, tworząc naturalne molo.

2 / 6

Port rybacki w Pucku

Obraz
© © Grzegorz Polak - Fotolia.com

O specyfice, symbolice i wyjątkowości tego miejsca świadczy jego piękna i wzniosła historia. Port skupiał bazę floty królewskiej, pełnił rolę portu wojennego II Rzeczypospolitej. Jest także historycznym miejscem zaślubin Polski z morzem w 1920 roku. O czym przypomina pomnik gen. Józefa Hallera. W okolicach portu można wypożyczyć jachty, a także wybrać się na rejsy wycieczkowe i wędkarskie po Zatoce Puckiej.

3 / 6

Zamek w Krokowej

Obraz
© www.zamekkrokowa.pl

Pierwsze wzmianki o Zamku w Krokowej pochodzą z XIII-XIV wieku. Pod koniec XIII wieku najprawdopodobniej istniał w miejscu obecnego pałacu tzw. gródek stożkowy, czyli średniowieczna siedziba rycerska o charakterze obronnym. Dopiero pod koniec XIV lub na początku XV wieku powstało w tym miejscu pierwsze założenie zamkowe. Pałac, w którym dziś znajduje się restauracja i hotel, otoczony jest fosą oraz przepięknym parkiem.

4 / 6

Skansen w Nadolu

Obraz
© Wikipedia.org fot. Paweł "pbm" Szubert licencja CC-BY-SA-3.0.

Interaktywne zajęcia organizowane dla dzieci i młodzieży oraz liczne imprezy plenerowe sprawiają, że skansen w Nadolu jest niezwykle atrakcyjnym miejscem na rodzinną wycieczkę. W obrębie zachowanej zagrody średnio zamożnego gospodarza (gbura) znajduje się zespół bogato wyposażonych budynków odtwarzających warunki życia i pracy dawnej kaszubskiej rodziny.

5 / 6

"Kaszubskie Oko" w Gniewinie

Obraz
© © Cobalt - Fotolia.com

Inspiracją do zaprojektowania kompleksu "Kaszubskie Oko" * była gałka oczna. Głównym jego elementem jest źrenica, czyli *Wieża Widokowa. Z kolei kopiec, na którym stoi wieża oraz rabaty kwiatowe stanowią tęczówkę oka, natomiast drewniane pergole symbolizują zarys rzęs. Rekreacyjne elementy "Kaszubskiego Oka" to wyposażone w 18 stanowisk pole do mini-golfa, ziemne pole szachowe oraz trzy place zabaw. Duże zainteresowanie budzą również naturalnych rozmiarów makiety dinozaurów - triceratopsa i tyranozaura oraz makiety Stolemów - kaszubskich siłaczy! Najnowszą atrakcją obiektu jest ścianka wspinaczkowa, na którą można się wspiąć na wysokość 7,4 metra.

6 / 6

Fokarium w Helu

Obraz
© © Joanna Redesiuk - Fotolia.com

Fokarium w Helu to część Stacji Morskiej - naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999 roku, choć działalność na rzecz ochrony fok podjęta została już w momencie pojawienia się pierwszego podopiecznego - Balbina. Na terenie fokarium znajduje się kilka basenów, podziemie, z którego można obserwować podwodne życie foki szarej, a także budynek z salą ekspozycyjną i edukacyjną.

materiały prasowe/pw/at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)