Ważne zmiany w Auschwitz-Birkenau. "Nadzwyczajne wsparcie"
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński przekazał dobre wieści. Liczba odwiedzających miejsce pamięci wraca do poziomu sprzed pandemii. Szacunki na ten rok są bardzo optymistyczne. Wspomniał także o wsparciu ministerstwa, które pomoże w organizacji ważnych wydarzeń.
Auschwitz-Birkenau jako jedyny niemiecki obóz koncentracyjny został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 r. Od lat miejsce to odwiedzają tłumy turystów, chcących pochylić się nad losem więźniów.
Miejsce pamięci
Według szacunków, liczba odwiedzających muzeum w tym roku sięgnie aż 1,8 mln. W 2019 r. odwiedziło je 2,32 mln. Rok później było to tylko 502 tys. Do rekordu jeszcze trochę brakuje, ale liczba zdecydowanie rośnie.
Dyrektor Piotr Cywiński podczas spotkania rady, mówił nie tylko o liczbach, ale też o powstającym przy muzeum hostelu. Zostanie on otwarty latem. - To zrewolucjonizuje wolontariat, a także usprawni bardzo organizację konferencji dla nauczycieli oraz innych form pogłębionej edukacji. Budowa (...) była możliwa dzięki nadzwyczajnemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także darczyńców prywatnych: Ronalda Laudera oraz Joela i Ulriki Citron - powiedział.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Uchodzą za liberalny i progresywny naród. "Są bardziej konserwatywni niż Polacy"
Wielkie wydarzenie
Cywiński mówił także o obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Odbędą się one 27 stycznia 2025 r. w specjalnym namiocie ustawionym pod bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
- Udało się pozytywnie rozstrzygnąć przetarg na budowę całej infrastruktury na te obchody, także dzięki ogromnemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotyczy to zarówno namiotu głównego, namiotów pomocniczych, jak i namiotu prasowego. Planujemy utworzyć też studio telewizyjne, które na kilka godzin przed obchodami oraz kilka godzin po obchodach będzie nadawać specjalny program, który będziemy udostępniać za darmo wszystkim, zarówno w przekazie satelitarnym, jak i w internecie - powiedział Cywiński.
Dyrektor, mówiąc o działalności edukacyjnej, wspomniał o rozwoju projektu zwiedzania online "Auschwitz in Front of Your Eyes". - Taka forma zwiedzania nie istnieje nigdzie indziej na świecie. Dzięki wsparciu dwóch firm z Izraela powstała od zera cała platforma informatyczna. Co ważne, ta forma zwiedzania pozwala na zakorzenienie treści multimedialnych. Organizujemy nie tylko zwiedzanie dla grup, ale też o konkretnych godzinach dla osób indywidualnych - dodał Piotr Cywiński.
Na stronie jednego z najpopularniejszych muzeów w Polsce czytamy, że zwiedzanie online trwa ok. dwóch godzin i jest podzielone na dwie części: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Co ciekawe, narracja przewodnika prowadzona jest na żywo, a dzięki aplikacji możliwa jest także interakcja z przewodnikiem i zadawanie pytań w czasie rzeczywistym.