Trwa ładowanie...

Wczasy tropem antycznych zabytków. Co można robić w Grecji zamiast plażowania?

Nie wszyscy preferują błogie leżenie pod chmurką z książką w ręku. Świetnym pomysłem na aktywny urlop jest zwiedzanie antycznych zabytków. Zobacz, co warto zobaczyć w Grecji.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wczasy tropem antycznych zabytków. Co można robić w Grecji zamiast plażowania?Źródło: Shutterstock.com
d3vr0tu
d3vr0tu

Akropol, Teatr w Epidauros, Grób Agamemnona, Pałac w Knossos – tego nie można pominąć

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Grecji jest Akropol, czyli ateńskie wzgórze. To właśnie tam znajduje się Partenon – sztandarowa świątynia Grecji, która wedle źródeł historycznych została wzniesiona na rzecz bogini Ateny w V w. p.n.e. Obok Partenonu znajduje się świątynia Erechtejon, zbudowana na cześć Erechteusza – jednego z pierwszych ateńskich władców, również świątynia Ateny Nike oraz Pinakoteka, czyli galeria, w której mieści się zbiór antycznych dzieł sztuki autorstwa np. Polignota. Akropol co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata, w 1987 r. został wpisany na listę UNESCO.

Teatr w Epidauros to kolejny, bardzo charakterystyczny zabytek w Grecji, którego nie można pominąć. Ta imponująco wielka, antyczna budowla zachowała się nadzwyczaj dobrze, do dziś może pomieścić nawet 14 tys. widzów. Jej charakterystyczną cechą jest znakomita akustyka – nawet z najodleglejszych rzędów można usłyszeć odgłosy z orchestry oraz sceny.

O Grobie Agamemnona (Skarbcu Atreusza) słyszał chyba każdy, kto miał styczność z antyczną kulturą. Agamemnon był legendarnym władcą Myken, a więc miasta, które znajduje się nieopodal tego zabytku. Nie do końca jednak wiadomo, czy rzeczywiście jego ciało spoczywało w środku, niemniej na pewno należało do kogoś wysoko postawionego. Grób składa się z dwóch komór, a więc z przejścia i miejsca pochówków. Jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc starożytnych tego typu.

Z grecką kulturą związane jest jeszcze jedno miejsce – labirynt minotaura, a więc imponujący pałac w Knossos na Krecie, który według mitów był miejscem przetrzymywania tego antycznego stwora. Pałac w Knossos charakteryzuje się siecią niewielkich pomieszczeń (stąd skojarzenia z labiryntem) oraz kanalizacją. Jego ruiny zajmują powierzchnię ponad 17 tys. m kw.

The Parthenon is a former temple on the Athenian Acropolis, Greece, dedicated to the goddess Athena, whom the people of Athens considered their patron. Construction began in 447 BC when the Athenian Empire was at the peak of its power. It was completed in 438 BC although decoration of the building continued until 432 BC Fotolia
The Parthenon is a former temple on the Athenian Acropolis, Greece, dedicated to the goddess Athena, whom the people of Athens considered their patron. Construction began in 447 BC when the Athenian Empire was at the peak of its power. It was completed in 438 BC although decoration of the building continued until 432 BC Źródło: Fotolia, fot: Oleg Kulakov

Olimpia, Mykeny, Delfy – kompleksy pełne antycznej duszy

Mykeny i Delfy to kolejne miejsca, które warto zobaczyć podczas wycieczki w Grecji. Mykeny zostały założone przez Perseusza. Były głównym ośrodkiem kultury mykeńskiej, czyli najstarszego greckojęzycznego kierunku wzorowanego na kulturze minojskiej. Najbardziej charakterystycznymi zabytkami tego starożytnego miasta jest brama wejściowa zwana Lwią Bramą, grób Klitajmestry oraz wyżej opisany Grób Agamemnona.

Warto również wspomnieć o Delfach, czyli stanowisku archeologicznym położonym u stóp Parnasu, w którym znajdziemy m.in. ruiny stadionu, Skarbiec Ateńczyków, Świątynię Apollina czy Skałę Sybilli.

d3vr0tu

Nie zapominajmy też o Olimpii, czyli o miejscu, w którym przeprowadzono pierwsze Igrzyska Olimpijskie. Warto tam zwiedzić świątynię Hery, świątynię Zeusa, Filipejon oraz oczywiście stadion.

Jesienne zwiedzanie – czy warto?

Jesienny urlop w Grecji to doskonały pomysł dla aktywnych. Sezon turystyczny ma się już ku końcowi, zatem jest coraz mniej przyjezdnych i w związku z tym miasta oraz zabytki nie są tak przepełnione, jak np. w lipcu czy sierpniu. Można również odetchnąć od upałów. Temperatury jesienią oscylują w granicach 20 st. C.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wajgacz - tajemnicza wyspa zwana "Terytorium śmierci"

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3vr0tu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vr0tu