Trwa ładowanie...

Weekend na Podlasiu. Jak ciekawie spędzić czas w Supraślu?

Podlasie to piękny, nizinny region, który oferuje wiele atrakcji. To właśnie tam znajdują się przepiękne jeziora i lasy, a także Puszcza Białowieska, która jest unikalnym tego typu miejscem nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Zachwyt turystów budzą także malownicze wsie z drewnianą zabudową, małe wiejskie kościółki i cerkwie, a także liczne przydrożne kapliczki. Jedną z najbardziej urokliwych miejscowości na Podlasiu jest Supraśl - miejsce, które chętnie odwiedzają zarówno mieszkańcy Białegostoku, jak i turyści z całej Polski.

Supraśl Supraśl Źródło: Getty Images, fot: Nirian
d2ozb2p
d2ozb2p

Supraśl to niewielka miejscowość położona na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Z jej powstaniem wiąże się ciekawa legenda. Głosi ona, że mnisi z Gródka poszukujący nowego miejsca do zamieszkania, puścili drewniany krzyż wraz z nurtem rzeki Supraśl. Tam, gdzie się on zatrzyma - zgodnie z wolą Boga - miała powstać ich nowa siedziba. Krzyż, jak każdy się domyśla, stanął właśnie w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto.

Supraśl - niewielka miejscowość o wielkim uroku

Supraśl - pomimo swoich skromnych rozmiarów - jest miejscowością o typowo turystycznym charakterze. Od 2001 roku posiada także status uzdrowiska. Odwiedzający traktują to miejsce jako swoistą bramę wiodącą do Puszczy Knyszyńskiej i najchętniej odwiedzają ją w sezonie wiosenno-letnim. Czeka tam na nich piękna i zielona okolica, rzeka, Pałac Buchholtzów, a także liczne atrakcje turystyczne, dla których warto wybrać się do tego malowniczego miejsca na mapie Podlasia. Co więcej, Supraśl dysponuje własną bazą noclegową.

Pałac Buchholtzów, Supraśl Adobe Stock
Pałac Buchholtzów, Supraśl Źródło: Adobe Stock, fot: Pawel Horazy

Co warto zobaczyć w Supraślu?

Prawosławny klasztor

Część mieszkańców Supraśla jest wyznania prawosławnego, nic więc dziwnego, że w tej miejscowości i jej okolicy oprócz kościołów znajdziemy też cerkwie. Jednym z najważniejszych obiektów kultu prawosławnego jest - znajdujący się na niewielkim wzniesieniu w pobliżu rzeki Supraśl - monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa. To swoisty symbol i wizytówka miasteczka, który oferuje sporo atrakcji dla turystów.

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa Adobe Stock
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa Źródło: Adobe Stock, fot: szymanskim

Na terenie klasztoru znajduje się jedyna w swoim rodzaju cerkiew, która pod względem architektonicznym bardziej przypomina nie obiekt sakralny, lecz budowlę obronną kojarzącą się z zamkami krzyżackimi. Niestety budynek, który możemy podziwiać obecnie, to jedynie rekonstrukcja - oryginalna cerkiew została bowiem zniszczona w 1944 roku przez wycofujące się z tych terenów wojska niemieckie. Niemniej jednak cerkiew nadal robi spore wrażenie i pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądał jej pierwowzór.

d2ozb2p

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

Supraskie muzea religijne i świeckie

Ważnym punktem na mapie Supraśla jest także miejscowe Muzeum Ikon. Mieści się ono w budynku klasztoru i ma bardzo nowoczesny charakter. Zwiedzającym towarzyszą liczne wystawy multimedialne, które pozwalają zapoznać się z unikalną i największą w Europie kolekcją prawosławnych ikon. Ciekawie prezentują się także stylizowane na dawne czasy skromne komnaty mnichów, które dodatkowo podkreślają zdobny i bogaty charakter eksponowanych w nich ikon. Najcenniejszy element całego zbioru stanowią fragmenty XVI-wiecznych fresków z cerkwi im. Zwiastowania.

d2ozb2p

Oprócz pełnienia funkcji ważnego miejsca kultu religijnego na Podlasiu Supraśl związany jest też z historią przemysłu drukarskiego - właśnie w tej miejscowości mieścił się bowiem jeden z najważniejszych w całej XIX-wiecznej Polsce ośrodków drukarskich. Z historią jego działalności można zapoznać się podczas wizyty w Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Placówka oferuje swoim gościom interaktywny charakter zwiedzania. W czasie wizyty można nie tylko dowiedzieć się, jak działał przemysł drukarski w Supraślu, ale także na własne oczy zobaczyć, jak przygotowywano papier, jak działały stare maszyny i prasy drukarskie, a także spróbować swoich sił w drukowaniu na starą modłę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ozb2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozb2p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj