Weekend w Polsce: od Sądecczyzny do Babiej Góry
Kolejna wyprawa do południowej Małopolski z CANAL+ online i Planete+ w programie „Polska z góry 5”, rzuci nas blisko samiuśkich Tater. Gdzie się wybrać i na co zwrócić uwagę? Wspólnie spróbujemy dokonać trawersu Łańcucha Tatrzańskiego i pokonamy drogę z Nowego Sącza do Babiej Góry w Beskidach Zachodnich. Po drodze nacieszymy się pejzażami Gorców i Kotliny Rabczańskiej oraz zajrzymy przez granicę do sympatycznych Słowaków. Do tego trochę historii oraz pocztówka z Hollywood.
30.06.2021 09:32
NOWY SĄCZ, STARY SĄCZ
Nowy odcinek programu „Polska z góry 5” zaczynamy od największego ośrodka na naszej trasie, który szczyci się… najwspanialszym dworcem PKP. Secesyjny budynek kolejowy to perła architektury początku XX wieku. Niski, dwukondygnacyjny dworzec w Nowym Sączu już na wstępie określa wysokość dla reszty miasta. Tylko ratusz i kościelne wieże mogą przewyższać ten obiekt. Nie jest to jednak jedyna architektoniczna atrakcja miasta. Warto odwiedzić również Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kościół pw. Św. Katarzyny, Bazylika pw. Św. Małgorzaty, Wielką Synagogę czy urokliwy rynek. Idealnym miejscem na spacer jest wzgórze z ruinami Zamku Królewskiego, wzniesionego w połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego.
Pozostając w klimatach historycznych wybieramy się do Sądeckiego Parku Etnograficznego. Spacerując przez zrekonstruowaną wioskę mijamy chałupy, spichlerze, stodoły, stajnie, warsztaty rzemieślnicze oraz szkołę, poznając tym samym architekturę i kulturę Lachów Sądeckich, Pogórzan, Górali Sądeckich i Łemków Nadpopradzkich. Integralną częścią skansenu jest sąsiadujące z nim tzw. Miasteczko Galicyjskie. Na wykreowanym rynku można się posilić i zabawić w karczmie, potańczyć w rytm orkiestry, a w hotelowych wnętrzach zapomnieć o bożym świecie.
Nie ma „nowego” bez „starego”. Dlatego wyruszamy także do Starego Sącza nad Dunajcem. Nazywany „miasteczkiem z klimatem”, przyciąga turystów zarówno zabytkami, jak i wyjątkową atmosferą. Jedną z najciekawszych atrakcji jest Klasztor Klarysek, założony w XIII w. przez Kingę, dziś świętą, żonę piastowskiego księcia Bolesława Wstydliwego. Na uwagę zasługuje wzniesiony w 1332 roku kościół św. Trójcy, baszta klasztorna i dom Św. Kingi.
GORCE
Opuszczamy miejskie mury i wkraczamy na górski szlak, by przemierzyć Gorce, należące do głównego pasma Beskidów. To równocześnie trzecie najwyższe pasmo po Bieszczadach i Beskidzie Żywieckim. Gorce to idealna urlopowa destynacja dla amatorów pieszych wycieczek – zarówno krótkich weekendowych spacerów, jak i dłuższych, wielodniowych wędrówek. Uzbrojeni w plecaki wkraczamy na teren Gorczańskiego Parku Narodowego, którego symbolem jest salamandra plamista. Będziemy chcieli zdobyć najwyższe szczyty pasma: Jaworzynę Kamienicką, Kiczor, Kudłoń, Gorc, Czoło Turbacza oraz Lubań i Turbacz. Ten ostatni, mierzący 1310 metrów n. p. m., znajduje się w czołówce Korony Gór Polski. Tam też zatrzymamy się na chwilę w schronisku, by posilić się lokalnymi specjałami i nabrać sił na dalszą podróż.
NOWY TARG
Kolejnym punktem podróży jest położone między górami miasto z niezwykłą perspektywą na Tatry, Gorce i Pieniny. Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ uformowało się jeszcze w późnym średniowieczu. Nowotarski rynek, zajmujący powierzchnię 1,5 ha, do dziś zachował swój pierwotny układ urbanistyczny. Jest to centralny plac otoczony odchodzącymi prostopadle uliczkami, kamienice z XIX, które zastąpiły strawioną w pożarze drewnianą zabudowę, oraz ratusz, w którym mieści się Muzeum Podhalańskie. Ono właśnie będzie następnym punktem naszej wycieczki. Instytucja powstała w latach 60-tych ubiegłego wieku, w swoich zbiorach posiada ponad 7 000 eksponatów. Zobaczymy tu m.in.: unikatową ręczną maszynę drukarską, zestaw czcionek, druków ulotnych, gazet czy broszur z nowotarskiej drukarni. Godne uwagi są również rzeźby Edwarda Sutora.
Zaledwie parę minut na północ za Nowym Targiem, znajduje się wieś Chabówka. Tu zwiedzimy Skansen Taboru Kolejowego. Może się on poszczycić bogatą ekspozycją m.in. 90 zabytkowych pojazdów szynowych. Na miejscu można wybrać się również na przejażdżkę pociągiem retro.
RABKA ZDRÓJ I SUCHA BESKIDZKA
Rabka-Zdrój to miejscowość geograficznego pogranicza. Leży na skrzyżowaniu Gorców i Beskidu Wyspowego. W oficjalnej nomenklaturze UNESCO, Rabka określana jest jako Miasto Dzieci Świata. Działa tu Teatr Lalek, Muzeum Zbójników i Górali, Muzeum Osobliwości, ale przede wszystkim Muzeum Orderu Uśmiechu, którym nagrodzono wiele wybitnych osobistości z całego świata, m.in. Dalajlamę, dwóch papieży, Stevena Spielberga i Astrid Lindgren. Będąc w Rabce, nie możemy nie zwiedzić najważniejszego jej punktu – Parku Zdrojowego.
Następnie udamy się na zachód, do Suchej Beskidzkiej, której zwiedzanie zaczynamy od Zamku Suskiego. Ta renesansowa perełka nazywana jest czasem "małym Wawelem". Klasyczna, uproszczona bryła, której towarzyszy rozległy park., Spokój, cisza i zapach lasu wprost zachwyca. Odwrotnie niż na Wawelu, Zamek Suski położony jest u podnóża góry, z dziedzińcem otwartym na rzekę Skawę.
Spacerując po Suchej Beskidzkiej zahaczymy o ulicę Billy Wildera. Zaskoczeni? Tak, to właśnie tu urodził się słynny hollywoodzki reżyser, zdobywca sześciu Oscarów. W 105. urodziny twórcy „Pół żartem, pół serio” i „Słomianego wdowca”, odsłonięto ufundowaną przez władze miasta tablicę, wmurowaną w płytę suskiego rynku.
BABIA GÓRA
W końcu docieramy do celu naszej wędrówki. Babia Góra, nazywana Królową Beskidów, należy do Korony Gór Polski. Najwyższy szczyt tego masywu górskiego liczy 1725 m n.p.m. i nosi nazwę Diablak. Przechodzi tędy również granica polsko-słowacka. Zanim wyruszymy w trasę, trzeba koniecznie pamiętać o zmiennej pogodzie i silnym wietrze. Nie bez przyczyny Babia Góra nazywana jest też „Kapryśnicą” czy „Matką Niepogód”.
Poznaj najciekawsze miejsca z perspektywy lotu ptaka. Zobacz serię dokumentalną „Polska z góry 5” w CANAL+ online. Premierowe odcinki nowego sezonu na antenie Planete+ w każdy poniedziałek o godz. 18:30.