Trwa ładowanie...

Wenecja stworzyła system monitorujący turystów. "Miasto będzie bezpieczniejsze"

W Wenecji jest instalowany specjalny system monitorujący turystów. Nie tylko będzie śledzić ich ruchy, ale także pozwoli sprawdzić, skąd przyjechali i jak szybko się przemieszczają. W jakim celu? Ma to pomóc lokalnym służbom w dbaniu o porządek i bezpieczeństwo.

Wenecja, grudzień 2020 r.Wenecja, grudzień 2020 r.Źródło: Getty Images
doocdwb
doocdwb

Venice Smart Control System to najnowszy nabytek władz Wenecji. Kosztował podatników 3 mln zł. Prace nad projektem zaczęły się 3 lata temu, a główny powód, dla którego je rozpoczęto, to tłumy turystów, odwiedzające włoskie miasto jeszcze przed pandemią.

Dziś sytuacja wygląda "nieco" inaczej. Wenecjanie już nieco tęsknią za gośćmi, a nowy system monitorowania jest aktualnie… zbędny. Jednak Włosi wierzą, że wraz z nadejściem lata turyści znów będą licznie odwiedzać to jedno z najpopularniejszych miast w Italii. A gdy już się zjadą, system będzie dużym wsparciem dla lokalnych służb.

Venice Smart Control System – jak ma działać?

System śledzący turystów to połączenie czujników i kamer i sieci bezprzewodowej, które będą wyłapywać sygnał telefonów. Zainstalowane w różnych częściach Wenecji urządzenia będą zbierać informacje, które następnie zostaną przetworzone przez system komputerowy. Ten oceni m.in. liczbę osób przebywających w danym miejscu. W razie potrzeby służby będą mogły szybciej reagować – np. poprzez zamykanie konkretnej ulicy i wskazywanie innych tras. To z kolei pozwoli uniknąć tłoczenia się ludzi w popularnych punktach.

Tłumy turystów w Wenecji w styczniu 2019 r. Getty Images
Tłumy turystów w Wenecji w styczniu 2019 r.Źródło: Getty Images

Automatyczny system pozwoli też sprawdzić, jak długo goście przebywają w centrum miasta. Jak wyjaśnia portal Fly4free.pl, to z kolei jest istotne w kontekście planowanej opłaty za wstęp do Wenecji – ta ma obowiązywać wszystkich jednodniowych turystów, którzy nie korzystają z bazy noclegowej w mieście. To nie koniec możliwości inteligentnego systemu. Pozwoli też zbierać dane o tym, skąd pochodzą przyjezdni oraz jak szybko się przemieszczają.

Władze Wenecji zapewniają, że nikt nie musi się obawiać o prywatność, ponieważ system nie ma możliwości identyfikacji konkretnego użytkownika i sprawdzenia szczegółowych danych.

doocdwb

Źródło: Fly4free.pl

WIDEO: Koronawirus w Polsce. Musisz to wiedzieć przed szczepieniem. Garść przydatnych informacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
doocdwb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doocdwb