Trwa ładowanie...

Węże w Polsce – jakie węże występują w naszym kraju?

W Polsce występują cztery gatunki węży i wszystkie z nich objęte są ochroną. Tylko jeden spośród nich jest jadowity. Jak wyglądają węże, które można spotkać w polskich lasach? Czym się żywią i które z nich są jadowite?

ZaskroniecZaskroniecŹródło: Agencja Gazeta
d3k5llp
d3k5llp

1.      Zaskroniec zwyczajny:

Samica zaskrońca może osiągać długość około 1,5 m, natomiast samiec jest krótszy i może osiągać maksymalnie 1 m. Wąż przyjmuje oliwkowozieloną barwę, podbrzusze jest jaśniejsze, może być bladożółte, a nawet białe. Na całym ciele zaskrońca występują czarne poprzeczne pasy. Głowa zaskrońca jest wyraźnie wyodrębniona od ciała, a za skroniami występują żółte plamy z czarnymi brzegami.

Główną siedzibą zaskrońca są tereny podmokłe, bagna, a także okolice jezior i rzek. Gady tego gatunku mogą czasami wchodzić do domów. Pożywieniem zaskrońca są przede wszystkim gryzonie, niewielkie ryby i płazy, które wąż połyka w całości (wcześniej nie dusi ich, ani nie obezwładnia). Zaskroniec zwyczajny jest najczęściej występującym w Polsce wężem. W chwili zagrożenia wąż wypuszcza ciecz, która ma odstraszyć napastnika, zaskroniec może również udawać martwego. Nie stanowi zagrożenia dla ludzi i unika kontaktu z człowiekiem.

2.      Gniewosz plamisty:

Osiąga długość około 60-90 cm, jest szarobrązowy albo rdzawobrązowy, a z boku od nozdrzy po szyję przebiega czarny pasek. Jego ciało jest jednobarwne, jednak układ plamek może być podobny do zygzaka żmii, w związku z czym te dwa węże są często mylone. Gad ma okrągłe źrenice, a jego głowa słabo odznacza się od ciała. Na głowie występuje ciemna plama w kształcie litery V. Gniewosz plamisty występuje przede wszystkim w nasłonecznionych i suchych miejscach, lubi wygrzewać się na skałach, a ukrywa się w gęstych trawach. Wąż ten żywi się drobnymi ssakami, jaszczurkami, padalcami oraz małymi płazami. Swoje ofiary najpierw oplata i obezwładnia, a następnie połyka w całości. Gad jest najbardziej aktywny w ciągu dnia, mimo to trudno go spotkać. Obecnie jest zagrożony wyginięciem i coraz rzadziej można go zobaczyć. Gniewosz plamisty jest nieszkodliwy dla człowieka.

3.      Wąż eskulapa:

Wąż eskulapa może osiągać długość nawet 2 m, co sprawia, że jest najdłuższym wężem występującym w Polsce. Jest jednolicie ubarwiony, przyjmuje kolor jasnobrązowy, miedzianobrązowy albo oliwkowobrązowy. Spodnia część ciała i podgardle są zabarwione na żółto. Za głową są widoczne z kolei ciemniejsze plamy, które z wiekiem stają się coraz słabiej widoczne. Głowa węża eskulapa jest słabo odznaczona od tułowia, wąska i wydłużona. Żyje głównie na polanach, w pobliżu dróg oraz w lasach liściastych. Jego głównym pożywieniem są drobne gryzonie, jaszczurki, małe ptaki, pisklęta oraz jaja ptaków. Może żywić się także innymi wężami. Swoje ofiary wąż eskulapa owija i dusi, a potem połyka w całości. Wąż eskulapa występuje przede wszystkim w Bieszczadach, ale jest niezwykle rzadki. Szacuje się, że jego populacja w Polsce może wynosić zaledwie około 100 osobników. Jest wężem niejadowitym.

4.      Żmija zygzakowata:

Żmija zygzakowata osiąga zwykle około 90 cm długości, niektóre osobniki mogą być dłuższe. Występuje w trzech odmianach kolorystycznych - brązowoczerwonej, czarnej i szarej. Na jej plecach widoczny jest ciemniejszy zygzak. Charakterystyczna dla żmii jest trójkątna głowa i pionowe źrenice. Środowisko, w którym żyje żmija zygzakowata to zazwyczaj podmokłe łąki i obrzeża lasów. Żmija chętnie kryje się wśród korzeni albo pod kamieniami i krzewami. Wąż żywi się owadami, drobnymi ssakami i jaszczurkami, ale zadowoli się też mniejszymi zdobyczami, takimi jak dżdżownice i ślimaki.

To jedyny jadowity wąż występujący w Polsce. Żmija zazwyczaj ucieka przed człowiekiem i atakuje jedynie w sytuacjach, gdy nie ma możliwości ucieczki. Wąż zwykle najpierw ostrzega głośnym syczeniem, a dopiero później kąsa. Przy ukąszeniu zdarza się, że wypuszcza jad. W takim przypadku konieczne jest podanie antytoksyny.

Żmija zygzakowata Getty Images, taviphoto
Żmija zygzakowataŹródło: Getty Images, taviphoto

Kilka lat temu na terenie Polski obecny był jeszcze zaskroniec rybołów, jednak osobniki tego gatunku nie są już spotykane.

Rzadki wąż tęczowy. Nie widziano go od 50 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3k5llp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5llp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj