Trwa ładowanie...
malta
Wojciech Grzesiak
11-04-2024 10:30

Wiele atrakcji na niewielkiej wyspie. Dlaczego Malta jest idealna na majówkę?

Czy wiecie, że wystarczy wziąć jeden dzień wolnego, żeby majówka trwała 5 dni? Jeżeli macie taką świadomość, ale jednocześnie nadal zastanawiacie się, gdzie spędzić długi weekend, to doskonałym pomysłem może być Malta. Na niewielkiej powierzchni spotykają się tu starożytna historia, zapierająca dech w piersiach przyroda i mnóstwo form aktywnego wypoczynku. Co musicie wiedzieć o tym kraju? Co warto w nim zobaczyć?

Płatna współpraca z Malta Tourism Authority
Z Jaskinii Tal-Mixta roztaczają się malownicze widoki na plażę Ramla (Gozo)Z Jaskinii Tal-Mixta roztaczają się malownicze widoki na plażę Ramla (Gozo)Źródło: materiały partnera
d1c43ij
d1c43ij

Malta, a właściwie Republika Malty, jest położona 81 km na południe od Włoch. Pierwsze wzmianki sięgają ponad 7 tys. lat wstecz, a pierwsze większe budowle wybudowano tu ok. 3600 r. p.n.e. i były nimi megalityczne świątynie, o których powiemy wam później. Powierzchnia tego kraju to zaledwie 316 km kw. i zamieszkuje go nieco ponad pół miliona obywateli, z czego lwią część stanowią rodowici Maltańczycy. Największą wyspą jest Malta, ale nie można też pominąć siostrzanych wysp - Gozo i Comino.

Malta – informacje praktyczne

Niewątpliwym plusem jest również fakt, że można tu przylecieć w ok. 3 godz. z jednego z 7 polskich lotnisk: Warszawy (Okęcie i Modlin), Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania i Wrocławia.

Jak poruszać się po Malcie? Kiedy już dotrzecie na miejsce, możecie wynająć samochód. Wypożyczalni samochodów lub skuterów jest mnóstwo – zarówno na lotnisku, jak i w maltańskich miastach czy miasteczkach. Pamiętajcie jednak, że ruch jest lewostronny – pozostałość po kolonii angielskiej. Jest też sprawnie zorganizowana komunikacja publiczna. Autobusy zatrzymują się na żądanie, jest gęsta sieć przystanków. Koszt biletu ważnego przez 2 godz. to 2,5 eur w ciągu dnia i 3 eur w nocy. Przygotowano również oferty abonamentowe – w zależności od długości pobytu, możecie wybrać najbardziej pasującą wam ofertę. Karta obowiązuje też na wyspie Gozo.

d1c43ij

Valletta – to warto zobaczyć

Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić, jest oczywiście stolica Malty – Valletta. To miasto wpisane w całości na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie samego miasta jest ponad 300 zabytków. Próżno szukać tu szklanych wieżowców, które zaburzałyby krajobraz. W tym mieście można poczuć się jak starożytni podróżnicy. To także najdalej wysunięta na południe stolica europejska. Valletta ma powierzchnię zaledwie 0,8 km kw., więc najlepiej zwiedzać ją pieszo.

 Jakie są główne atrakcje Valletty? Zaczniemy od najświeższej, a mowa o Pałacu Wielkiego Mistrza, który zbudowano w 1571 r. i otwarto w 1574 r. Do maja 2015 r. miał tu swoje posiedzenia parlament Malty i był jej centrum administracyjnym przez prawie 3,5 wieku. Od niedawna jest ponownie otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli z wyjątkiem dni, w których pełni ważne funkcje państwowe. W zbrojowni znajduje się jedna z największych kolekcji broni okresu Kawalerów Maltańskich.

Źródło: materiały partnera
Valetta, Malta

Atrakcji jest oczywiście więcej. Poza murami miasta, przy jego wejściu znajduje się Fontanna Trytona, która przedstawia trzech trytonów. To pół ludzie, pół ryby trzymający misę będącą częścią fontanny. Choć wygląda na starożytną, to zbudowano ją w 1959 r. Projekt wyłoniono w konkursie, który wygrał maltański rzeźbiarz – Vincent Apap. Twórca miał inspirować się fontannami z Rzymu. Dalej mamy teatr na wolnym powietrzu, który powstał w miejscu Opery Królewskiej. Zbudowana w XIX w. najpierw została strawiona przez pożar, a później trafiona podczas bombardowań w 1942 r. Teraz odbywają się tu koncerty.

d1c43ij

Jeżeli chcecie odpocząć w towarzystwie cienia i roślin, to skierujcie swoje kroki do Górnego Ogrodu Barrakka. Oprócz pięknych roślin i architektury znajduje się tu również bateria armat, która jest wystrzeliwana od poniedziałku do soboty, o godz. 12 i 16. Wystrzałom towarzyszy efektowna ceremonia. Miłośników budowli sakralnych zainteresuje kontrkatedra św. Jana Chrzciciela, wybudowana w XVI w. Jest uważana za najpiękniejszą świątynię na Malcie.

Stolica to nie wszystko

Kiedy już nasycicie się pięknem Valletty, to warto wyruszyć w dalszą podróż. Jednym z pierwszych przystanków powinna być Mdina, zwana Cichym Miastem. To tu narodziło się maltańskie chrześcijaństwo. Warto wiedzieć, że Mdina była pierwszą stolicą Malty. Pierwsze fortyfikacje pojawiły się ok. 1000 lat p.n.e. za sprawą Fenicjan. W 870 r. n.e. przybyli tu Arabowie, którzy oddzielili Mdinę głęboką fosą, a jej przedmieścia (dzisiaj stanowiące odrębne miasto) noszą nazwę Rabat. Rozkwit miasta rozpoczął się w 1090 po przybyciu króla Sycylii – Rogera I. W 1530 r. Joannici przenieśli stolicę do Valletty. Z atrakcji warto wymienić Muzeum Historii Naturalnej w Palazzo Vilhena, średniowieczne lochy miejskie, ekspozycja poświęcona Kawalerom Maltańskim i katakumby Rabatu.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Na południowym wschodzie Malty znajduje się kolejne ciekawe miejsce, a mowa o wiosce rybackiej Marsaxlokk, która liczy nieco ponad 3,5 tys. mieszkańców. Jeżeli liczycie na świeże ryby i owoce morza, to nie mogliście lepiej trafić. Miejsce jest dość młode, bo pierwsze domy wybudowano w XIX w. Znajdziecie tu m.in. kolorowe łódeczki Luzzu, które są jednym z symboli Malty. Maluje się je na jaskrawe kolory i są zbudowane tak, żeby były odporne na sztormy. W niedzielę organizowany jest tu targ rybny, stanowiący wyjątkową atrakcję dla turystów.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Zastanawiacie się pewnie, kiedy wspomnimy o megalitycznych świątyniach, które pojawiły się na początku tekstu. Część z nich znajduje się na głównej wyspie, a część – na wyspie Gozo. Na Malcie jest to m.in. kompleks Mnajdra. To trzy prehistoryczne świątynie wzniesione od III do połowy II w. p.n.e. Na południowym wybrzeżu Malty znajdziecie kolejny kompleks o nazwie Tarixen. To 5 świątyń i każda z nich ma inną charakterystykę budowy. W okolicach miejscowości Mgarr traficie na kompleks Skorba, gdzie znajdują się stanowiska archeologiczne Ta'Hargat i Skorba. Ostatni zbiór świątyń na głównej wyspie to Ħaġar Qim. Znaleziono tu m.in. figurkę Maltańskiej Wenus, która obecnie znajduje się w muzeum archeologicznym w Valletcie. Na wyspie Gozo z kolei znajduje się kompleks Ggantija, który jest starszy niż egipskie piramidy. Kompleks tworzą dwie świątynie zbudowane z ogromnych kamieni.

d1c43ij

Wyspa Kobiet

Mówią, że jeśli chcecie poczuć sielski klimat Republiki Maltańskiej, to należy udać się na wyspę Gozo, która jest też nazywana Wyspą Kobiet. Wynika to z popularności opowieści o bogini Kalipso, która miała tu więzić Odyseusza, a świątynie Ggantija miały zostać zbudowane jedną ręką przez miejscową gigantkę. Zanim jednak zanurzycie się w tych fascynujących historiach, trzeba się tu dostać i jest to bardzo proste. Wystarczy pojechać do miejscowości Ċirkewwa, skąd odpływa prom do Mġarr. Bilet w dwie strony kosztuje 5 eur za osobę.

Po maltańsku wyspa nazywa się Għawdex, a słowo to oznacza radość. Nazwę wymyślili Aragończycy, którzy pojawili się tu w okolicach 1282 r. Przed nimi byli tu Fenicjanie, Rzymianie i Arabowie. W centrum wyspy znajduje się jej stolica – Victoria. Możecie zwiedzać wyspę na własną rękę lub skorzystać z oferty wycieczek objazdowych autobusami. Można się zatrzymać w jednym z 14 miejsc i na zakończenie zostaniecie odwiezieni do portu. Plusem jest to, że audioprzewodnik występuje też w języku polskim.

Źródło: materiały partnera

Nazwa stolicy została jej nadana na cześć królowej Wiktorii dla uczczenia 60 lat jej panowania. Centralnym punktem miasta jest plac Niepodległości. Do godz. 14 odbywa się tu targ, na którym możecie kupić lokalne wyroby. Idąc na południe, wejdziecie do Il-Borgo – czyli Starego Miasta. Jest tu pełno wąskich i krętych uliczek, które otaczają bazylikę św. Jerzego. Sufit bazyliki jest kopią kopuły Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Nad miastem góruje Cytadela, która miała służyć do ochrony przed piratami. Teraz z jej murów można podziwiać panoramę miasta. Dostrzeżecie stąd 12-metrową statuę Jezusa Chrystusa, która stoi na wzgórzu Tas-Salvatur Hill i jest kopią Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro. Na terenie Cytadeli jest też katedra, przed którą stoi pomnik Jana Pawła II, który gościł tu dwukrotnie.

d1c43ij

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, gdzie Kalipso więziła Odyseusza, to wybierzcie się na spacer do jaskini Kalipso, która, choć jest niedostępna i zawalona skałami, to zachwyca swoimi widokami. Kolejna atrakcja to Świątynie Gigantów (Ġgantija Temples) będące jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych Malty. Znajduje się ono w miejscowości Xagħra, z której dotrzecie też do jaskini.

Maltańskie plaże

Jeżeli zobaczycie już wszystkie atrakcje lub chcecie połączyć aktywny wypoczynek z relaksem nad morzem, to czekają na was malownicze plaże. Warto wiedzieć, że średnie temperatury na Malcie wynoszą w maju ok. 25 st. C, więc koniecznie zabierzcie ze sobą stroje kąpielowe i ręczniki plażowe! Najpopularniejszą plażą jest Golden Bay na północnym zachodzie wyspy. Ma piaszczyste podłoże, więc można tu chodzić bez butów. Na miejscu działa wypożyczalnia leżaków i parasoli, a w bliskim sąsiedztwie są kawiarnie i restauracje.

d1c43ij

Choć Golden Bay jest najpopularniejszą plażą Malty, to tytuł największej należy do Mellieha Bay, która znajduje się na północy wyspy. Można tu z łatwością dojechać transportem publicznym. Ma łagodne zejście do wody i długi odcinek płytkiego dna, więc stanowi doskonałą propozycję dla podróżujących z dziećmi. Plaża jest wyróżniona Błękitną Flagą, która jest przyznawana najczystszym i najbardziej zadbanym kąpieliskom.

Źródło: materiały partnera

Po najpopularniejszej i najdłuższej plaży czas na prawdopodobnie najbardziej malowniczo położoną Għajn Tuffieħa, którą otaczają zielone wzgórza i klify. Uchodzi za mniej tłoczną, co być może wynika z tego, że trzeba na nią zejść stromymi schodami. Czeka tu na was ok. 200 stopni. Oczywiście to tylko trzy z wielu miejsc idealnych dla plażowiczów.

d1c43ij

Aktywny wypoczynek

Choć plaże kojarzą nam się przede wszystkim z wylegiwaniem się na leżakach, to mają też bogatą ofertę dla miłośników sportów wodnych. Możecie tu wypożyczyć kajaki morskie lub skutery wodne, a także pływać na windsurfingu i kitesurfingu. W tym ostatnim przypadku jest nawet specjalna strona internetowa i profil w mediach społecznościowych, gdzie poznacie najlepsze miejscówki.

Choć Maltę można zwiedzać, korzystając z komunikacji miejskiej lub wypożyczonego samochodu, to jest tu również bogata oferta dla rowerzystów. Na Malcie i Gozo wyznaczono szlaki rowerowe, z których najdłuższy ma 42 km. Działają tu prywatne wypożyczalnie oraz system współdzielonych rowerów Nextbike. Są też wypożyczalnie, które oferują dowóz i odbiór z hotelu. Możecie też skorzystać z oferty zorganizowanych wycieczek rowerowych.

Na amatorów trekingu czeka 11 oficjalnych szlaków na Malcie i 8 na Gozo. Trasy uchodzą za mało wymagające i bardzo malownicze. Z racji temperatur przekraczających 20 st. C w ciągu dnia warto pomyśleć o dobrym nawodnieniu i przekąskach oraz regularnych przerwach. Szlaki są oznaczone czerwonymi lub niebieskimi kropkami, ale najlepiej korzystać z aplikacji na smartfonie. Na stronie internetowej VisitMalta.com możecie pobrać mapy wraz z informacjami o atrakcjach, które zobaczycie po drodze.

Źródło: (C) 2021 We Seek Travel - Olly Gaspar, materiały partnera

Nocne życie Malty – kluby i nie tylko

Malta ma bogatą ofertę życia nocnego. Rozrywkową stolicą Malty jest St. Julian's. To miasto znajdujące się na północ od Valletty w jej bliskim sąsiedztwie. Są tu kluby, centra rozrywki, sklepy, restauracje i bary. W samej Valletcie też nie brakuje letnich ogródków, w których można odpoczywać w ciepłe wiosenne i letnie wieczory.

Jak widzicie, Malta jest pełna ciekawych atrakcji i każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego, czy wybiera się z rodziną, czy w pojedynkę. Może się zdarzyć, że nie zdążycie zobaczyć i przeżyć wszystkiego w trakcie jednej majówki i zechcecie wrócić tu latem na dłuższe wakacje. Więcej praktycznych informacji znajdziecie na www.VisitMalta.com.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera
Płatna współpraca z Malta Tourism Authority
d1c43ij
d1c43ij