Wielkie zmiany w Budapeszcie. Zrealizowano wieloletni plan
Głośno zrobiło się o węgierskim lotnisku. Po dwóch dekadach rząd Węgier ponownie został większościowym udziałowcem węgierskiego portu lotniczego. Koszt transakcji wyniósł aż 3,1 mld euro (ok. 13,2 mld zł).
"Lotnisko ponownie stało się własnością państwa" - przekazał resort w cytowanym przez węgierskie media komunikacie.
Zmiany w Budapeszcie
Lotnisko w Budapeszcie zostało sprywatyzowane przez rząd Ferenca Gyurcsanya pod koniec 2005 r. Jego odkupienie było od kilku lat celem rządu Viktora Orbana. Od grudnia informowano, że transakcja jest bliska finalizacji. Teraz w końcu to się stało.
Państwo węgierskie nabędzie 80 proc. udziałów w spółce zarządzającej lotniskiem Budapest Airport Zrt., a 20 proc. trafi w ręce współinwestora, którym jest francuska firma Vinci, obsługująca ponad 60 lotnisk w kilkunastu krajach na całym świecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Ten kraj to nietypowa mieszanka systemowa. "Można się poczuć jak w Polsce z lat 90."
Dotychczasowym większościowym właścicielem Budapest Airport Zrt. była firma AviAlliance GmbH, należąca do kanadyjskiego Public Sector Pension Investment Board (PSP Investments).
Początkowo media mówiły o nabyciu przez państwo 51 proc. udziałów, podczas gdy 49 proc. przypadłoby zagranicznemu operatorowi. Rząd rozmawiał w tym celu z kilkoma inwestorami, m.in. z Kataru. Wybór padł ostatecznie na francuską firmę Vinci.
Węgierski port
Lotnisko im. Ferenca Liszta jest największym międzynarodowym portem lotniczym na Węgrzech, zlokalizowanym ok. 16 km na południowy wschód od centrum Budapesztu. W 2023 r. obsłużyło 14,7 mln pasażerów.
Port lotniczy w Budapeszcie ma zostać rozbudowany, a plany mają zostać zaprezentowane przez nowych właścicieli na początku lipca.
Czytaj też: Mały Dubaj w Budapeszcie. Projekt warty fortunę