Trwa ładowanie...
modena
09-01-2020 11:50

Włoskie odkrycie. Kochankowie z Modeny to dwóch mężczyzn

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Bolonii opracowała nową technologię – analizę protein ze szkliwa. Dzięki temu odkryto, że znalezisko z Modeny z 2009 r. - para szkieletów trzymających się za ręce to dwóch mężczyzn.

Share
Włoskie odkrycie. Kochankowie z Modeny to dwóch mężczyznŹródło: Świat na dłoni
d2b403x

Kiedy w 2009 r. naukowcy na cmentarzu w pobliżu Modeny w północnych Włoszech znaleźli parę szkieletów trzymających się za ręce, nie mogli wówczas rozpoznać ich płci. Szkielety z okresu IV–VI wieku były w zbyt złym stanie.

Teraz grupa naukowców z Uniwersytetu w Bolonii opracowała nową technologię – analizę protein ze szkliwa. Dzięki temu odkryto, że nie była to zakochana para, ale dwóch mężczyzn.

Co ich łączyło? Odkrycie dwóch zakopanych osób trzymających się za ręce lub w objęciu nie jest niczym niezwykłym. Znani są Kochankowie Valdary, którzy zmarli w prowincji Manta na północy Włoch około 6000 lat temu. Podobne przypadki zgłaszali archeologowie w Grecji, Turcji, Rumunii, a nawet na Syberii. W przeszłości znaleziono wiele grobów i zawsze parą trzymających się za ręce był mężczyzna i kobieta.

Konkretny związek między tymi dwoma mężczyznami na miejscu pochówku w Modenie pozostaje tajemnicą – powiedział dyrektor badań Fedorico Lugli.

d2b403x

Naukowcy uważają, że byli to bracia, kuzyni lub żołnierze, którzy zginęli razem w tej samej bitwie. Za panowania króla Justyniana (527–565 n.e.) seks mężczyzn był uważany za przestępstwo, więc jest mało prawdopodobne, że byli to homoseksualiści.

Inne szkielety odkryte również w Modenie wykazywały oznaki traumy, prawdopodobnie spowodowane śmiercią w czasach gwałtownych konfliktów. To może wzmocnić hipotezę, że byli oni rzeczywiście dwoma żołnierzami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Włoska Modena

d2b403x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b403x