Trwa ładowanie...
modena
09-01-2020 11:50

Włoskie odkrycie. Kochankowie z Modeny to dwóch mężczyzn

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Bolonii opracowała nową technologię – analizę protein ze szkliwa. Dzięki temu odkryto, że znalezisko z Modeny z 2009 r. - para szkieletów trzymających się za ręce to dwóch mężczyzn.

Włoskie odkrycie. Kochankowie z Modeny to dwóch mężczyznŹródło: Świat na dłoni
d1znp6s
d1znp6s

Kiedy w 2009 r. naukowcy na cmentarzu w pobliżu Modeny w północnych Włoszech znaleźli parę szkieletów trzymających się za ręce, nie mogli wówczas rozpoznać ich płci. Szkielety z okresu IV–VI wieku były w zbyt złym stanie.

Teraz grupa naukowców z Uniwersytetu w Bolonii opracowała nową technologię – analizę protein ze szkliwa. Dzięki temu odkryto, że nie była to zakochana para, ale dwóch mężczyzn.

Co ich łączyło? Odkrycie dwóch zakopanych osób trzymających się za ręce lub w objęciu nie jest niczym niezwykłym. Znani są Kochankowie Valdary, którzy zmarli w prowincji Manta na północy Włoch około 6000 lat temu. Podobne przypadki zgłaszali archeologowie w Grecji, Turcji, Rumunii, a nawet na Syberii. W przeszłości znaleziono wiele grobów i zawsze parą trzymających się za ręce był mężczyzna i kobieta.

Konkretny związek między tymi dwoma mężczyznami na miejscu pochówku w Modenie pozostaje tajemnicą – powiedział dyrektor badań Fedorico Lugli.

d1znp6s

Naukowcy uważają, że byli to bracia, kuzyni lub żołnierze, którzy zginęli razem w tej samej bitwie. Za panowania króla Justyniana (527–565 n.e.) seks mężczyzn był uważany za przestępstwo, więc jest mało prawdopodobne, że byli to homoseksualiści.

Inne szkielety odkryte również w Modenie wykazywały oznaki traumy, prawdopodobnie spowodowane śmiercią w czasach gwałtownych konfliktów. To może wzmocnić hipotezę, że byli oni rzeczywiście dwoma żołnierzami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Włoska Modena

d1znp6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1znp6s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj