Trwa ładowanie...
d3gy3bq

Wojsko zablokowało granicę. Imigranci rzucili się na "alternatywne" przejście

Na teren Meksyku nie wpuszczono setek imigrantów, chcących docelowo dostać się do Stanów Zjednoczonych. Imigranci, pochodzący głównie z Hondurasu i Salwadoru, ruszyli w kierunku rzeki, aby nielegalnie przekroczyć granicę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Donald Trump zapowiedział, że jeśli meksykański rząd nie powstrzyma pochodu migrantów, to nałoży cła na swojego południowego sąsiada
Prezydent Donald Trump zapowiedział, że jeśli meksykański rząd nie powstrzyma pochodu migrantów, to nałoży cła na swojego południowego sąsiada (Facebook.com, Fot: Mike Roda)
d3gy3bq

Setki osób rzuciło się w akcie desperacji na gwatemalsko-meksykańskie przejście graniczne, wzdłuż którego przebiega rzeka Suchiate. Uzbrojeni funkcjonariusze Gwardii Narodowej próbowali powstrzymać imigrantów przed wejściem na brzeg, jednak z pewnym momencie sytuacja wymknęła im się spod kontroli i wielu osobom udało się przedrzeć na drugą stronę.

Według niektórych źródeł policja użyła gazu łzawiącego, na co uchodźcy odpowiedzieli kamieniami - obrzucili nimi funkcjonariuszy. Do rozmów z władzami dopuszczono ośmiu z nich. Przekazali oni list do prezydenta Manuela Lopeza Obradora, w którym proszą o pozwolenie na pozostanie w kraju, zobowiązali się także do przestrzegania prawa.

d3gy3bq

Prezydent Obrador przekonywał w ostatnich dniach, że jego rząd czuwa nad sytuację na granicach. Dodał, że dla ok. 4 tys. imigrantów, których przybycia spodziewano się w połowie stycznia, przygotowano blisko granicy miejsca pracy, schronienie oraz pomoc medyczną.

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że jeśli meksykański rząd nie powstrzyma pochodu migrantów, to nałoży cła na swojego południowego sąsiada. Warto wspomnieć, że prezydent Meksyku przyjął ponad 40 tys. migrantów, którzy zostali odesłani ze Stanów Zjednoczonych na czas rozpatrywania ich wniosków azylanckich. Strona meksykańska skierowała blisko 30 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej do pilnowania granicy z Gwatemalą. Donald Trump wysłał około 6 tys. amerykańskich żołnierzy do pilnowania granicy amerykańsko-meksykańskiej.

d3gy3bq

Źródło: TVN24, IAR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Afrykanie idą do Europy. Ryzykują życiem, a potem żałują

d3gy3bq

Podziel się opinią

Share

d3gy3bq

d3gy3bq
d3gy3bq