Wszedł do gawry niedźwiedzia. Jest nagranie
W połowie lutego obudziły się już w Tatrach pierwsze niedźwiedzie. Jeden z pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego wszedł do pustej gawry i pokazał internautom, jak niedźwiedzia sypialnia wygląda od wewnątrz.
23.02.2024 | aktual.: 23.02.2024 11:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Żyjące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego niedźwiedzie ze snu zimowego budzą się zazwyczaj wiosną. Co prawda wciąż mamy kalendarzową zimę, ale w ostatnich dniach temperatury w Tatrach bardziej przypominają wiosenne, aniżeli zimowe. To też spowodowało, że pierwsze niedźwiedzie już wybudziły się z trwającego kilka miesięcy snu.
Wszedł do niedźwiedziej gawry
Jeden z pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego nagrał wideo, w którym pokazał, jak wygląda wnętrze pustej sypialni niedźwiedzia. Filmik został opublikowany na Facebooku TPN. "Oto gawra niedźwiedzia, który wyszedł prawdopodobnie 14 lutego br." - powiedział mężczyzna.
Zawierzę przed opuszczeniem gawry, nałamało gałęzi i zrobiło z nich barłóg. "Przecież to nic fajnego leżeć bezpośrednio na śniegu i to jeszcze będąc tak głodnym!" - zażartowali leśnicy w swoim poście.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nagranie, pokazujące M1 niedźwiedzia spodobało się internautom. "Fantastycznie zobaczyć zimową sypialnię misia", "Kawalerka jak się patrzy", "Cudownie" - czytamy w komentarzach.
Pracownicy TPN zapewniają, że wideo zostało nagrane w takim momencie, aby nie narażać kamerzysty na niebezpieczeństwo, a także nie przeszkadzać mieszkańcowi gawry. "Nasze służby monitorowały oddalenie się niedźwiedzia na odległość kilku kilometrów. Tylko mając pewność, że nie ma go w pobliżu, mogły zajrzeć do gawry" - czytamy we wpisie.
Jak zachować się podczas spotkania z niedźwiedziem?
W przypadku spotkaniu z niedźwiedziem lub innym dzikim zwierzęciem obowiązkowo należy zachować spokój. Ponadto unikajmy nagłych ruchów i nie podchodźmy blisko, by zrobić zdjęcia, nie rzucajmy też żadnego jedzenia w kierunku zwierzęcia.
"Podczas wycieczek pamiętajcie o śmieciach - zabierajcie ze sobą wszelkie pozostałości po jedzeniu i wyrzucajcie je w wyznaczonych miejscach poza obszarem parku. Wędrowanie tylko po wyznaczonych szlakach oraz powrót z gór przed zmrokiem pozwolą podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody, z szacunkiem dla życia dzikich zwierząt, które mają tutaj swój dom" - przypomnieli pracownicy TPN.
Czytaj też: Wyczują zapach nawet z odległości kilku kilometrów. "Turyści wciąż popełniają ten sam błąd"
Źródło: Tatrzański Park Narodowy