Trwa ładowanie...

Wszedł do gawry niedźwiedzia. Jest nagranie

W połowie lutego obudziły się już w Tatrach pierwsze niedźwiedzie. Jeden z pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego wszedł do pustej gawry i pokazał internautom, jak niedźwiedzia sypialnia wygląda od wewnątrz.

Tak wygląda gawra niedźwiedzia Tak wygląda gawra niedźwiedzia Źródło: TPN
dqlj0jr
dqlj0jr

Żyjące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego niedźwiedzie ze snu zimowego budzą się zazwyczaj wiosną. Co prawda wciąż mamy kalendarzową zimę, ale w ostatnich dniach temperatury w Tatrach bardziej przypominają wiosenne, aniżeli zimowe. To też spowodowało, że pierwsze niedźwiedzie już wybudziły się z trwającego kilka miesięcy snu.

Wszedł do niedźwiedziej gawry

Jeden z pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego nagrał wideo, w którym pokazał, jak wygląda wnętrze pustej sypialni niedźwiedzia. Filmik został opublikowany na Facebooku TPN. "Oto gawra niedźwiedzia, który wyszedł prawdopodobnie 14 lutego br." - powiedział mężczyzna.

Zawierzę przed opuszczeniem gawry, nałamało gałęzi i zrobiło z nich barłóg. "Przecież to nic fajnego leżeć bezpośrednio na śniegu i to jeszcze będąc tak głodnym!" - zażartowali leśnicy w swoim poście.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warunki w Tatrach. "Bardziej to przypomina wiosnę niż zimę"

dqlj0jr

Nagranie, pokazujące M1 niedźwiedzia spodobało się internautom. "Fantastycznie zobaczyć zimową sypialnię misia", "Kawalerka jak się patrzy", "Cudownie" - czytamy w komentarzach.

Pracownicy TPN zapewniają, że wideo zostało nagrane w takim momencie, aby nie narażać kamerzysty na niebezpieczeństwo, a także nie przeszkadzać mieszkańcowi gawry. "Nasze służby monitorowały oddalenie się niedźwiedzia na odległość kilku kilometrów. Tylko mając pewność, że nie ma go w pobliżu, mogły zajrzeć do gawry" - czytamy we wpisie.

Jak zachować się podczas spotkania z niedźwiedziem?

W przypadku spotkaniu z niedźwiedziem lub innym dzikim zwierzęciem obowiązkowo należy zachować spokój. Ponadto unikajmy nagłych ruchów i nie podchodźmy blisko, by zrobić zdjęcia, nie rzucajmy też żadnego jedzenia w kierunku zwierzęcia.

dqlj0jr

"Podczas wycieczek pamiętajcie o śmieciach - zabierajcie ze sobą wszelkie pozostałości po jedzeniu i wyrzucajcie je w wyznaczonych miejscach poza obszarem parku. Wędrowanie tylko po wyznaczonych szlakach oraz powrót z gór przed zmrokiem pozwolą podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody, z szacunkiem dla życia dzikich zwierząt, które mają tutaj swój dom" - przypomnieli pracownicy TPN.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqlj0jr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqlj0jr