Trwa ładowanie...

Wszystkich Świętych bez smutku. Tak Romowie wspominają zmarłych

1 listopada kojarzy nam się głównie z czasem refleksji i cichej zadumy. Nad grobami zwykle milczymy, oddając cześć zmarłym. Romowie robią to inaczej. Nie pogrążają się w żałobie, a biesiadują. Często z kieliszkiem wódki w dłoni, wspominają dusze bliskich.

Romowie obchodzący Święto Zmarłych w CiechocinkuRomowie obchodzący Święto Zmarłych w CiechocinkuŹródło: East News, fot: Wielechowski S
d469l0j
d469l0j

Romowie słyną z tego, że pieczołowicie kultywują swoje tradycje. Mimo, że często przejmują elementy kultury kraju, w którym zamieszkują, nie zapominają o swoim pochodzeniu i pielęgnują niesione ze sobą zwyczaje. Szczególnie wyraźnie widać to w dniu Wszystkich Świętych.

Dawniej Romowie przynosili na groby specjalnie przygotowaną wyprawkę. Z jedzeniem i piciem, zasiadali przy grobach, aby wspominać, biesiadować i śpiewać pieśni. Z duchem czasu część tej pięknej tradycji przestała niestety być kultywowana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Największe dziwactwa Wietnamczyków. "Dzieje się istne wariactwo"

Romowie nadal wznoszą toast nad grobami zmarłych

I choć romskie groby nadal wyglądają znacznie bardziej okazale, niż te katolickie, to samo biesiadowanie w święto zmarłych nie jest już dziś tak efektowne jak za dawnych lat. W Polsce Romowie dziś już raczej symbolicznie przynoszą na cmentarze alkohol, aby wznieść toast w intencji zmarłego.

d469l0j

- To czas refleksji pomieszany z radością. Przeżywamy, że starszyzna od nas odchodzi, a my stajemy się nowymi pokoleniowymi strażnikami tradycji - mówił rozmowie z WP Władysław Kwiatkowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Romów w Polsce. - Ludzie myślą, że jak już jest alkohol, to musi być wesoło. Oczywiście, można się pośmiać, wspominając historie, w których zmarli uczestniczyli, ale to mimo wszystko jest czas zadumy - wyjaśniał.

Źródło: JUSTYNA ROJEK, East News
Romowie biesiadują nad grobami zmarłych

Tych, którzy na groby przychodzą jedynie ze zniczami, zawsze interesowała romska tradycja. W tych częściach Polski, gdzie Romowie mieszkają od lat, nikogo nie dziwi uroczyste świętowanie. Mieszkańcy są za to ciekawi i chętnie podpatrują nietypowe obchody.

- Lokalni mieszkańcy są przyzwyczajeni, że co roku coś takiego się odbywa. Gdyby to się jednak działo w mniejszym miasteczku czy w rejonie, którego nie zamieszkują Romowie, to na pewno wzbudziłoby to zdumienie i pewnego rodzaju podziw wobec tego, co się dzieje. To się jednak nie zdarza, bo Romowie chowają zmarłych blisko siebie i blisko rodziny - wyjaśniał Kwiatkowski.

d469l0j

Gdzie można spotkać Romów na cmentarzach?

Największe skupiska mniejszości romskiej w Polsce znajdują się w województwach: pomorskim, małopolskim, dolnośląskim i śląskim. I to właśnie tam jest najwięcej romskich grobów. Miejcie oczy szeroko otwarte, a może spotkacie ich biesiadujących i wspominających dawne czasy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d469l0j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d469l0j