MiastaWybraliście najbardziej magiczne miejsca w Polsce

Wybraliście najbardziej magiczne miejsca w Polsce

Wybraliście najbardziej magiczne miejsca w Polsce

Poprosiliśmy Was o wskazanie polskich zakątków, które wyróżniają się szczególną atmosferą. Prezentujemy dziś pierwszą 10 z kilkudziesięciu Waszych propozycji. Oto magiczne miejsca w naszym kraju!

Poprosiliśmy Was o wskazanie polskich zakątków, które wyróżniają się szczególną atmosferą. Prezentujemy dziś pierwszą 10 z kilkudziesięciu Waszych propozycji. Oto magiczne miejsca w naszym kraju!

Zamek Dunajec w Niedzicy to najważniejszy i najciekawszy obiekt na polskim Spiszu. Został zbudowany na początku XIV wieku w celu obrony północnej granicy Węgier. Należał kolejno do rodu Zapolyów, Łaskich, Horvathów i spokrewnionych z nimi Salamonów. Znajdziemy tu wszystko, czego oczekujemy od takiego miejsca: niezwykłą historię, legendy i tajemnicę.

if

1 / 9

Miejsce 9. Ruiny w Ogrodzieńcu

Obraz
© Licencja Creative Commons, Wikipedia: Tamerlan

Na ruiny zamku Ogrodzieniec natrafimy udając się na wycieczkę "Szlakiem Orlich Gniazd". Zamek położony jest na Górze Zamkowej - najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, dokładnie w Podzamczu (2 km od Ogrodzieńca). Magii miejscu dodaje fakt, iż wiąże się z nim wiele legend, m.in. o Czarnym Psie z Ogrodzieńca, błąkającym się nocami w okolicy murów.

2 / 9

Miejsce 8. Krakowski Kazimierz

Obraz
© Licencja Creative Commons, flickr.com: Allie_Caulfield

Krakowski Kazimierz to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych dzielnic w naszym kraju. W powietrzu czuć niesamowitą atmosferę tego miejsca. Kazimierz powstał w XIV wieku jako samodzielne miasto i pozostał nim do początków XIX wieku. Znajdowała się tu historyczna dzielnica żydowska. Teraz Kazimierz wchodzi w skład Krakowa - dzielnicy Stare Miasto. Przez wieki był symbolem współistnienia kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Do dziś wyczuwa się magię tego miejsca.

3 / 9

Miejsce 7. Karpacz

Obraz
© www.karpacz.net

Karpacz jest przepięknie położonym miastem u stóp Karkonoszy, w dolinie rzeki Łomnicy. Leży na wysokości od 480 do 885 m n.p.m. Jedną z atrakcji jest niewątpliwie Świątynia Wang, pochodząca z przełomu XII i XIII wieku. Drewniany kościół został zbudowany w Norwegii, w miejscowości Vang, a do Karpacza trafił w 1842 roku. Obok świątyni znajduje się dzwonnica, chroniąca ją przed górskim wiatrem. Kościółek i otaczające go wzniesienia tworzą wyjątkowo malowniczy obrazek.

4 / 9

Miejsce 6. Zamek Czocha

Obraz
© Adam Korzeniewski/ www.zamek-czocha.pl

Położony w miasteczku Leśna Zamek Czocha należy do najpiękniejszych budowli tego typu na terenie naszego kraju. Przyciąga nie tylko pięknem położenia i architekturą, ale także masą fascynujących legend. Malownicza budowla posłużyła za tło dla wielu produkcji filmowych i telewizyjnych, m.in. _ Gdzie jest generał?, Wiedźmin _ czy _ Tajemnica twierdzy szyfrów. _ Dziś mieści się tu Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy z ponad setką miejsc noclegowych. Dla spragnionych mocniejszych wrażeń przewidziano dodatkową atrakcję - nocleg w zabytkowej Komnacie Książęcej w śmiercionośnym łożu (z rzekomą zapadnią).

5 / 9

Miejsce 5. Dolina Pięciu Stawów

Obraz
© Licencja Creative Commons, flickr.com: Indrik myneur

Polodowcowa Dolina Pięciu Stawów, stanowiąca górne piętro Doliny Roztoki, to z pewnością jeden z najpiękniejszych zakątków polskiej części Tatr. Na malowniczy krajobraz składają się granitowe szczyty, połacie kosodrzewiny i błękitne wody tutejszych jezior. Największym z nich jest Wielki Staw Polski, natomiast nad Przednim Stawem położone jest Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów.

6 / 9

Miejsce 4. Barlinek

Obraz
© Arkadiusz Stradomski, www.barlinek24.pl

Wysokie, czwarte miejsce zajął Barlinek - malowniczo położone miasto nad rzeką Młynówką i jeziorami Barlineckim, Chmielowym i Uklejno. Poza skorzystaniem z wodnych atrakcji, warto pospacerować po tutejszym rynku z charakterystyczną fontanną z początku XX wieku, obejrzeć fragmenty murów obronnych z XIV i XV wieku oraz domy mieszczańskie z XIX wieku. Interesujące są także zabudowania nad Jeziorem Barlineckim, w unikalnym na Pomorzu stylu alpejskim.

7 / 9

Miejsce 3. Mazury

Obraz
© www.mazurycudnatury.org

Kraina Wielkich Jezior to duma Polaków. Chętnie odwiedzane są Mikołajki, które z powodu malowniczego położenia nazywane też są Mazurską Wenecją czy Perłą Mazur. Latem Mikołajki stają się miejscem spotkań i bazą wypadową do rejsów po okolicznych jeziorach. Są tu doskonałe warunki do uprawiania sportów motorowodnych, windsurfingu, kajakarstwa, wędkarstwa, a także jeździectwa, turystyki rowerowej i pieszej oraz wędrówek po lasach.

8 / 9

Miejsce 2. Ulica Mariacka w Gdańsku

Obraz
© JupiterImages

Miejsce drugie dla najładniejszej ulicy Gdańska - Mariackiej. Zachwyca nie tylko turystów, ale także mieszkańców, którzy chętnie spacerują tu o każdej porze roku. Ciągnie się od Bazyliki Mariackiej do Długiego Pobrzeża. Niegdyś nazywała się 'Frauengasse'. Po obu stronach możemy podziwiać przepiękne kamienice, które kiedyś należały do bogatych kupców i złotników. Uliczka tętni życiem przez okrągły rok.

9 / 9

Miejsce 1. Bieszczady

Obraz
© JupiterImages

Bieszczady to jedna z najpiękniejszych i najdzikszych grup górskich w Polsce. Wyjątkowym pięknem odznacza się Połonina Wetlińska - najbardziej na zachód wysunięty masyw. Jego charakterystycznym akcentem krajobrazowym jest główny grzbiet zaczynający się na zachodzie potężnym Smerekiem. Ciągnie się dalej w kierunku południowo-wschodnim przez najwyższą kulminację Rohu, a kończy wierzchołkiem, na którym położone jest schronisko.

if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)