Wyjątkowa akcja w stolicy. "Rzadko kiedy się to zdarza"
Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego wprowadziło w życie autorską inicjatywę, polegającą na stworzeniu jedynej w swoim rodzaju mapy warszawskich nazw. Do końca września można zgłaszać m.in. ulice, place, parki, skwery, jeziora, budynki, kina czy bazarki, które mieszkańcy określają w nieformalny sposób. - Chodzi o nazwy, które nie pozostawiają nas obojętnymi - mówi dr hab. prof. Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego.
"Stwórzmy wspólnie mapę warszawskich nazw ważnych dla nas, mieszkańców Warszawy!" - czytamy na stronie Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Mapa warszawskich nazw
Konkurs na warszawskie nazwy trwa od 1 września br. aż do końca miesiąca. Można zgłaszać zarówno nazwy oficjalne, np. ul. Kacza, plac Zbawiciela, Uniwersytet Warszawski, kawiarnia "Niespodzianka", jak również takie, które zostały stworzone przez mieszkańców, przykładowo: Zbawix, Patelnia, Uniwerek, Mordor czy Palma. Zgłaszając jakąkolwiek nazwę, powinno się zamieścić także krótki opis emocji, jakie ona wywołuje.
- Chcielibyśmy, żeby ludzie związani z Warszawą spojrzeli na nasze miasto właśnie przez pryzmat nazw - mówiła Katarzyna Kłosińska w rozmowie z RMF FM. - Rzadko kiedy się to zdarza. Jeżeli pytamy o nazwę, to najczęściej myślimy, skąd się wzięła, a rzadko kiedy o tym, że właśnie w tym miejscu pierwszy raz się pocałowałam albo że na tym przystanku wysiadłam przed egzaminem, który świetnie zdałam. Właśnie po to jest ten konkurs, żebyśmy wszyscy mogli się zastanowić, co nas łączy z Warszawą właśnie poprzez tę nazwę - podkreśliła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tanie europejskie Malediwy. "Plaże wyglądają bajkowo"
Warszawiacy mogą się wykazać
Organizatorzy przyznają, że celem inicjatywy jest stworzenie mapy mentalnej Warszawy przez wyłonienie ciekawych nazw obiektów, a także wzmacnianie wśród mieszkańców poczucia wspólnoty. W konkursie zwycięzcy zostaną wyłonieni w trzech kategoriach. Pierwsza to "Najpopularniejsza nazwa", czyli nazwa, na którą oddano najwięcej głosów, druga - "Najciekawszy opis nazwy" i ostatnia - "Moja nazwa", czyli nazwa, która funkcjonuje w świadomości niewielkiej grupy np. pracowników danej instytucji, jednej rodziny lub grupy przyjaciół.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Udział w konkursie jest bezpłatny, a laureaci zostaną nagrodzeni dyplomami i nagrodami.
Czytaj też: Niezwykłe ujęcie z Warszawy. To prawdziwy rekord
Źródło: obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl