Wyjątkowa wystawa w Muzeum Nowa Praga. To ostatnia szansa, aby ją zobaczyć
Wystawa Tutanchamona to rekonstrukcja skarbu Faraona, który Howard Carter odnalazł 101 lat temu. W jej tworzeniu brały udział setki egipskich artystów. Ci, którzy chcieliby ją zobaczyć, muszą się pospieszyć.
Odkrycie grobowca Tutanchamona w 1922 r. było nie lada sensacją, a historia faraona wciąż owiana jest wieloma tajemnicami. W jego grobowcu znaleziono mumie dwojga dzieci, a także kosmyk włosów jego babci. Wystawa obrazuje, jak wyglądały więzi rodzinne sprzed 3 tys. lat i została przygotowana w oparciu o najnowsze testy DNA i tomografię komputerową
Niezwykła historia grobowca Tutanchamona
Zwiedzający Wystawę Tutanchamona w Muzeum Nowa Praga mogą dotykać niektórych eksponatów, co szczególnie podoba się dzieciom. Na wystawie przygotowano dla nich również warsztaty towarzyszące, które oprócz nowej wiedzy, dostarczą im sporo frajdy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Dzięki wystawie można się dowiedzieć m.in. tego, że żona faraona była jednocześnie jego przyrodnią siostrą. Ojciec Tutanchamona był nazywany heretyckim faraonem Echnatonem, a imperium egipskie zostało zniszczone przez polityczne i religijne zamieszanie za panowania zaledwie 8-letniego Tutanchamona.
Dlatego też najsłynniejszy faraon świata miał zostać ukryty na zawsze, a jego imię zapomniane. Jednak młody poszukiwacz przygód i archeolog Howard Carter wierzył w istnienie Tutanchamona i dzięki temu znamy dziś jego historię.
Jedyna taka wystawa na świecie
Eksponaty są ustawione dokładnie tak, aby odzwierciedlały grobowiec odnaleziony sto lat temu przez Howarda Cartera. Żadne inne muzeum na świecie nie oferuje tego typu ekspozycji. Perfekcyjne dzieło egipskich rzemieślników olśniewa precyzją odwzorowania niemal całego złotego skarbu faraona.
Na wystawie można zobaczyć nie tylko wykwintną biżuterię i amulety, trzy złote szkatułki i kultową złotą maskę, ale także kamienny sarkofag, złoty tron faraona, alabastrowe naczynia kanopskie i złoty rydwan.
Ze względu na duże zainteresowanie nie tylko szerokiej publiczności, ale także placówek oświatowych, wystawę przedłużono do 25 czerwca 2023 r. To ostatnia szansa, aby ją zobaczyć.