Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w Bułgarii. To może być najstarszy taki relikt

W Bułgarii odnaleziono fragment średniowiecznego napierśnika. Archeolodzy podejrzewają, że zapisana na nim cyrylicą inskrypcja może być najstarszym na świecie dowodem użycia tego pisma alfabetycznego.

Wykopaliska archeologiczne w Bułgarii, zdjęcie poglądowe Wykopaliska archeologiczne w Bułgarii, zdjęcie poglądowe Źródło: Adobe Stock
dwybvuf
dwybvuf

Do tego wyjątkowego odkrycia doszło podczas wykopalisk w ruinach twierdzy w Bułgarii nieopodal granicy z Grecją. Archeolodzy odkopali tam fragment napierśnika (element zbroi, który chronił przednią część tułowia), na którym znajdują się słowa zapisane tym pismem alfabetycznym. Znalezisko może rzucić nowe światło na historię wynalezienia cyrylicy.

Znaleziony fragment zbroi mógł być amuletem

Ze wstępnych badań wynika, że napierśnik może mieć nawet 1100 lat, a to oznacza, że może być starszy niż znana nam dotychczas inskrypcja cara Piotra z 943 r. Na znalezionym fragmencie zbroi wyryto imiona dwóch mężczyzn: Pavel oraz Dimitar. Inskrypcje widnieją na noszonej na piersi ołowianej płytce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Jak podróżuje się po Meksyku? "Nie można się znudzić"

Badacze zwracają jednak uwagę, że odnaleziony fragment zbroi nie był typowym napierśnikiem. Ivailo Kavev, archeolog z bułgarskiego Muzeum Narodowego oraz kierownik wykopalisk uważa, że mógł to być rodzaj amuletu, który miał chronić właściciela zbroi zarówno przed bronią, jak i przed złymi siłami.

dwybvuf

Pogłębione badania pozwolą ustalić dokładny wiek przedmiotu

– Nie wiadomo, kim byli Dimitar i Pavel. Być może ten pierwszy był członkiem garnizonu, który zajmował twierdzę, a Pavel to jego bliski, a być może jego patron. Opierając się na naszej analizie, uważamy, że przedmiot ten prawdopodobnie trafił do twierdzy w okresie między 916 a 927 rokiem i został przywieziony przez bułgarski garnizon wojskowy – mówił Kanev, cytowany przez portal National Geographic.

Inskrypcja na napierśniku prawdopodobnie pochodzi z czasów Symeona I, który w latach 893-927 był władcą Bułgarii, a od 913 r. carem. Póki co badacze wstrzymują się z ogłaszaniem archeologicznej sensacji. Dopiero głębsze badania pozwolą potwierdzić, czy znaleziony przedmiot jest faktycznie najstarszym przykładem użycia cyrylicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwybvuf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwybvuf