Niezwykłe odkrycie w Bułgarii. To może być najstarszy taki relikt
W Bułgarii odnaleziono fragment średniowiecznego napierśnika. Archeolodzy podejrzewają, że zapisana na nim cyrylicą inskrypcja może być najstarszym na świecie dowodem użycia tego pisma alfabetycznego.
Do tego wyjątkowego odkrycia doszło podczas wykopalisk w ruinach twierdzy w Bułgarii nieopodal granicy z Grecją. Archeolodzy odkopali tam fragment napierśnika (element zbroi, który chronił przednią część tułowia), na którym znajdują się słowa zapisane tym pismem alfabetycznym. Znalezisko może rzucić nowe światło na historię wynalezienia cyrylicy.
Zobacz też: UFG apeluje. Chodzi o bezpieczeństwo turystów
Znaleziony fragment zbroi mógł być amuletem
Ze wstępnych badań wynika, że napierśnik może mieć nawet 1100 lat, a to oznacza, że może być starszy niż znana nam dotychczas inskrypcja cara Piotra z 943 r. Na znalezionym fragmencie zbroi wyryto imiona dwóch mężczyzn: Pavel oraz Dimitar. Inskrypcje widnieją na noszonej na piersi ołowianej płytce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Badacze zwracają jednak uwagę, że odnaleziony fragment zbroi nie był typowym napierśnikiem. Ivailo Kavev, archeolog z bułgarskiego Muzeum Narodowego oraz kierownik wykopalisk uważa, że mógł to być rodzaj amuletu, który miał chronić właściciela zbroi zarówno przed bronią, jak i przed złymi siłami.
Czytaj także: Pokazał nagranie z lotniska w Warszawie. "Koszmar"
Pogłębione badania pozwolą ustalić dokładny wiek przedmiotu
– Nie wiadomo, kim byli Dimitar i Pavel. Być może ten pierwszy był członkiem garnizonu, który zajmował twierdzę, a Pavel to jego bliski, a być może jego patron. Opierając się na naszej analizie, uważamy, że przedmiot ten prawdopodobnie trafił do twierdzy w okresie między 916 a 927 rokiem i został przywieziony przez bułgarski garnizon wojskowy – mówił Kanev, cytowany przez portal National Geographic.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Inskrypcja na napierśniku prawdopodobnie pochodzi z czasów Symeona I, który w latach 893-927 był władcą Bułgarii, a od 913 r. carem. Póki co badacze wstrzymują się z ogłaszaniem archeologicznej sensacji. Dopiero głębsze badania pozwolą potwierdzić, czy znaleziony przedmiot jest faktycznie najstarszym przykładem użycia cyrylicy.