Wyjazd za granicę - jak się przygotować?
Sprawdź o czym musisz wiedzieć, gdy wybierasz się na urlop za granicę i co zabrać ze sobą w podróż.
26.07.2019 12:57
Sprawdź zalecane szczepienia
Przede wszystkim wtedy, gdy wybierasz się na urlop w tropiki, na przykład do Azji, na Karaiby czy do Afryki. W wielu z tych miejsc zalecane są szczepienia na żółtaczkę typu A, B, tężec czy dur brzuszny. Do tego w tropikach komary oraz inne insekty często przenoszą poważne choroby, takie jak denga czy zika. Na wyjazd warto więc zabrać też silne środki na komary i używać ich przez cały dzień, nie tylko po zachodzie słońca. Komary przenoszące np. dengę są aktywne głównie w ciągu dnia.
Wykup ubezpieczenie podróżne
Jest bardzo ważne i nie należy go pomijać. W wielu miejscach, nawet tych, które wydają się relatywnie niedrogie, koszt leczenia może być bardzo wysoki. Na przykład po ugryzieniu przez dzikie zwierzę, konieczne jest podanie immunoglobuliny oraz pięciu dawek szczepionki na wściekliznę. Koszt immunoglobuliny, nawet w tak tanich miejscach jak Bali czy Tajlandia, to równowartość nawet dziesięciu tysięcy złotych. Jeśli nie wykupisz przed wyjazdem ubezpieczenia, trzeba będzie pokryć ten wydatek z własnej kieszeni.
Spakuj dobrze apteczkę na wyjazd
Spakuj do niej sprawdzone leki przeciwzapalne, bandaże, plastry, leki na zatrucie pokarmowe oraz probiotyki. Zwłaszcza probiotyki są bardzo ważne, bo po nieprzyjemnościach jelitowych spowodowanych zmianą diety i wody, może dojść do zmiany mikroflory jelit. Aby jak najskuteczniej namnożyć w nich dobroczynne bakterie, warto przyjmować probiotyki z prebiotykami (ich połączenie znajdziesz w synbiotyku).
W podróż zabierz wygodny probiotyk w kapsułkach dla całej rodziny, którego nie musisz przechowywać w lodówce. Jeśli planujesz podróż z niemowlakiem, spakuj dla niego probiotyk w kroplach.
Uważaj na wodę
Przed wyjazdem do Azji, Afryki, Ameryki Południowej lub Środkowej sprawdź, czy woda w danym miejscu nadaje się do picia. Jeśli nie, kupuj wyłącznie butelkowaną i korzystaj z niej nawet wtedy, gdy przygotowujesz kawę i herbatę. Jeśli masz bardzo wrażliwy żołądek, używaj jej również do mycia zębów. W restauracjach upewniaj się zawsze, czy woda lub kostki lodu, które otrzymujesz, również pochodzą z wody butelkowanej.
Pamiętaj, że surowe warzywa i owoce są myte zazwyczaj w wodzie z kranu i też mogą Ci zaszkodzić. Jeśli dojdzie do "nieprzyjemnych sytuacji jelitowych", przejdź na lekkostrawną dietę i przyjmuj na przykład przez kilka kolejnych dni lub tygodni, probiotyk w kapsułkach, który wspiera mikroflorę np. po biegunce.
Bibliografia:
- https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/informacje_dla_podrozujacych/
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki