Trwa ładowanie...
d3bmsto

Wyspa Hokkaido

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

UTC±09:00

Waluta:

Jen japoński (JPY) – 100 jenów = 3,36 zł

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Wyspa Hokkaido zamieszkiwana jest przez Japończyków najmniej przypominających z wyglądu typowego mieszkańca kraju. Nie są oni tak smukli i drobni, a ich rysy twarzy znacznie bardziej przypominają rysy Eskimosów. Mieszkają tu przede wszystkim Ajnowie, chroniona przez władze grupa kulturowa o statusie tożsamym z aktualną pozycją Indian w USA.

Wyspa Hokkaido – położenie, pogoda i temperatury

Wyspa Hokkaido charakteryzuje się umiarkowanym klimatem morskim. Latem nie spotkamy tu upałów, jak chociażby na wyspie Honsiu i w Tokio, średnie temperatury najcieplejszego sierpnia wahają się pomiędzy 17 a 22°C. Klimat sprzyja statusowi Hokkaido jako japońskiego zaplecza żywnościowego, uprawia się tu bowiem warzywa i ryż oraz hoduje zwierzęta i łowi ryby.

Narciarze uwielbiają wyspę Hokkaido ze względu na obfite opady śniegu pomiędzy listopadem a lutym. Zimne wiatry wiejące znad Syberii związane są z dużą ilością suchego śniegu przy lekko ujemnych temperaturach. Surowa zima trwa w regionie nawet 5 miesięcy, a zależnie od współrzędnych geograficznych najchłodniejsze styczeń i luty to średnio od -12°C do -4°C. Zamarza wówczas nawet Morze Ochockie, przez co żegluga wzdłuż północnego wybrzeża Hokkaido jest całkowicie niemożliwa. Takie zimy cieszą jednak miłośników sportów zimowych i organizatorów turniejów skoków narciarskich.

Wyspa Hokkaido – miasta i zabytki

Na wyspie Hokkaido usytuowanych jest kilkanaście dużych parków, w tym aż 6 Parków Narodowych. 12 rezerwatów naturalnych przyciąga turystów niezapomnianymi widokami przez cały rok.

Jakie miasta warto zobaczyć na Hokkaido?

  • Sapporo, popularny ośrodek sportów zimowych i gospodarza Festiwalu Śniegu, o dość prowincjonalnym charakterze, który uzyskał prawa miejskie dopiero w 1922 roku. Należy tu odwiedzić Sapporo Art Park, muzeum sztuki współczesnej z eksponatami na świeżym powietrzu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej Hokkaido, Sasoriza Theater, niewielkie kino retro, JR Tower Observation Deck T38, 160-metrowy punkt widokowy, czerwony budynek rządowy, Sapporo Court of Appeals, a także budynek dawnego sądu z pięcioma wystawami położony w ogrodzie wiśniowym.
  • Asahikawa, miejscowość w centrum wyspy, ze skansenem Ajnów, pierwotnych mieszkańców Hokkaido, obserwatorium astronomicznym, Parkiem Narodowym Daisetsu-zan (Wielka Góra Śnieżna), zoo, Ueno Farm, ogrodami w stylu angielskim, szintoistycznymi świątyniami Kamikawa Shrine i Hokkaido Gokoku Shrine, mostami Asahi i Twin Harp.
  • Hakodate, miasto z górą o taj samej nazwie o wysokości 322 m n.p.m., idealne miejsce do podziwiania widoków okolicy – polecamy wyprawę późnym wieczorem przy bardzo dobrej widoczności. Znajdują się tu również piękny ratusz, cerkiew, budynek brytyjskiego konsulatu, Motomachi, zabytkowa dzielnica portowa, Wieża Goryokaku, punkt obserwacyjny i stary fort, parki miejskie i liczne świątynie.
  • Szwedzkie Wzgórza, prawdziwie skandynawską wioskę zamieszkiwaną przez 550 osób, położoną na północ od Sapporo, w pobliżu miejscowości Tobetsu. Odtworzono tu klimat środkowej Szwecji, wzorując się na Leksand nad rzeką Osterdalalven. Osiedle domów, wzniesione w szwedzkim stylu, uzupełniają parki, korty tenisowe, sklep ze skandynawskimi produktami, a dzieci uczą się języka szwedzkiego w szkole.
  • Otaru, Wenecję Japonii z malowniczymi kanałami, wyrobami ze szkła, oceanarium, muzeami Nishin Goten i Minato, świątyniami Suitengu, Ryugu Shrine, Tenjoji Temple.

Wyspa Hokkaido – atrakcje turystyczne

Na wyspie Hokkaido znajduje się duża liczba baz narciarskich z nietypowymi trasami, usytuowanymi głównie na wysokości 1-1,6 kilometra powyżej poziomu morza. Na południowym-zachodzie jest Park Narodowy Shikotsu-Toya, z wulkanem Yotei, do którego wnętrza organizuje się zjazdy dla grup. Warto odwiedzić Hokkaido w lutym i wziąć udział w Festiwalu Śniegu z rzeźbami lodowymi, organizowanym od 1949 roku i przyciągającym corocznie 2 miliony turystów.

Na terenie parku znajduje się ponadto jezioro Toya, największy na świecie zbiornik kalderowy. Krystalicznie czysta woda, otoczona górami i lasami to oaza spokoju. Od lipca do października co wieczór są tam imponujące pokazy sztucznych ogni. W pobliżu warto zobaczyć krater Nishiyama, opuszczone miasto niedaleko Toyako, a także farmę Lake Hill Farm z kawiarnią, ogrodami i żywym inwentarzem.

Bliskość wulkanów ogrzewających wodę (niezwykle łatwo rozpuszczają się w niej minerały) sprawia, że w wielu miejscowościach na wyspie Hokkaido znajdziemy kurorty z uzdrowiskami z kąpielami zdrowotnymi. W Narodowym parku Akan leży Naga Góra, Io-zan, wulkan, który zatruł swe różowawe, zupełnie nagie zbocze. W pobliskim miasteczku Kawaya gromadzą się miłośnicy gorących źródeł geotermalnych, kąpiący się nago w basenach z wodą wulkaniczną czy korzystający z atrakcji licznych SPA (onsen – miejsc narodowego kultu dla Japończyków).

Wyspa Hokkaido – regionale potrawy

Na wyspie Hokkaido warto zjeść i wypić:

- Sushi.
- Sashimi – sposób podawania surowych ryb i owoców morza, krojonych w płatki bądź kostkę, serwowanych z sosem sojowym, rzodkwią i wasabi.
- Jagnięcinę lub baraninę z grilla Czyngis-Chana (typu jingisukan).
- Zupę curry.
- Zupę ramen z owocami morza.
- Onigiri – ryżowe kanapki, trójkątne, z glonami, ikrą, wodorostami, tuńczykiem.
- Tofu, podawane na słodko i na słono.
- Tempurę, panierkę japońską do mięs, ryb, krewetek, warzyw.
- Zieloną herbatę, parzoną w tradycyjny sposób.
- Wyroby lokalnego browaru Sapporo.

Wyspa Hokkaido
Przykładowe ceny

- Jednorazowy bilet na metro: 6,20 zł;
- dobowy bilet na metro: 20 zł;
- piwo w sklepie: od 7,40 zł, w barze: od 20 zł;
- zestaw sushi na wynos: od 17 zł za pudełko;
- gotowe świeże danie z supermarketu : od 34 zł;
- zupa curry lub zupa ramen: od 27 zł;
- obiad w lepszej restauracji: od 84 zł.

Komunikacja

Po Sapporo i większych miastach można poruszać się metrem, autobusami i tramwajami

Co warto zjeść i wypić

- Sushi.
- Sashimi.
- Jagnięcina lub baranina z grilla Czyngis-Chana.
- Zupa curry.
- Zupa ramen z owocami morza.
- Onigiri.
- Tofu.
- Tempura.
- Zielona herbata.
- Wyroby lokalnego browaru Sapporo.

Położenie

Północna część Japonii, w sąsiedztwie Rosji

Wiza/paszport

Wizę turystyczną na 90 dni otrzymuje się na lotnisku tuż po przylocie i okazaniu paszportu, jest bezpłatna

Orientacyjna odległość

7 986 km

Czas lotu / jazdy samochodem

około 14 h samego lotu (bez czasu oczekiwania na przesiadki w Helsinkach i Osace)

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bmsto
d3bmsto
d3bmsto