Trwa ładowanie...

Szwedzkie Wzgórza – skandynawska wioska w Japonii

Mało kogo już dziwią budowane na wzór europejskich stolic miasta w Chinach czy sztuczne wyspy w nietypowych kształtach u wybrzeży Dubaju. Jednak mało kto się spodziewał, że w Japonii, kraju, w którym mieszkańcy mocno pielęgnują swoją kulturę i tradycje, znajdziemy... szwedzką wioskę.

Szwedzkie Wzgórza – skandynawska wioska w JaponiiŹródło: youtube.com
drn4k8k
drn4k8k

Miejscowość Szwedzkie Wzgórza położona jest w pobliżu miasta Tobetsu na Hokkaido, drugiej pod względem wielkości wyspie Japonii. Wioska wygląda identycznie jak te, które spotkamy w Szwecji. Jak to możliwe, że 10 tys. kilometrów od tego skandynawskiego państwa powstało miejsce, w którym wszystko, począwszy od wyglądu domów, aż po styl życia mieszkańców, wygląda tak samo, jak w Szwecji?

Wieś Szwedzkie Wzgórza jest domem dla ok. 550 osób. Żyją one jak ich „bracia i siostry” z drugiego końca świata. Obchodzą te same święta, mają podobną kuchnię, mieszkają w drewnianych, pastelowych domkach, a jednym z najważniejszych przedmiotów dla dzieci w szkole jest język szwedzki. Wioska jest licznie odwiedzana przez turystów – nie tylko japońskich, ale też, co wydaje się oczywiste, szwedzkich, którzy chcą zobaczyć, czy zaprzyjaźnione miasteczko wiernie odwzorowuje ich kulturę. W celu zweryfikowania, czy Szwedzkie Wzgórza są znane wszystkim w tym europejskim kraju, skontaktowałem się ze znajomymi ze Sztokholmu i Västerås. Niestety, nie mieli pojęcia o istnieniu tego miejsca.

Kto zainicjował budowę wioski?

Pomysł na stworzenie Szwedzkich Wzgórz narodził się w 1979 r., gdy *ambasador Szwecji w Japonii *odwiedził Tobetsu. Przedstawiciel dyplomatyczny podkreślał podczas spotkania z władzami miasta, że atmosfera panująca w okolicy, a także krajobrazy, przypominają mu ojczystą ziemię. Narodziła się wtedy idea, aby spróbować w pełni odtworzyć klimat kraju ambasadora na obrzeżach Tobetsu.

(fot. themindcircle.com)
(fot. themindcircle.com)

Planując zagospodarowanie terenu, postanowiono wzorować się na położonym nad rzeką Österdalälven mieście Leksand w regionie Dalarna, w środkowej części Szwecji. Budowę rozpoczęto w 1984 r. Dziś, poza domami, w Szwedzkich Wzgórzach znajdziemy też korty tenisowe, parki, klub fanów Szwecji czy sklep spożywszy, który jest świetnie zaopatrzony w skandynawskie produkty.
wg

drn4k8k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drn4k8k