Trwa ładowanie...

Wyspa Mljet - chorwacki cud natury

Mljet to najpiękniejsza i najbardziej zielona wyspa na Adriatyku. Jej skarbem są dwa słone jeziora, niekończące się lasy oraz wspaniali ludzie, którzy nad pieniądze przedkładają święty spokój.

Wyspa Mljet - chorwacki cud naturyŹródło: Shutterstock.com, fot: OPIS Zagreb
d10zgsv
d10zgsv

Jedna z najpiękniejszych dalmatyńskich wysp (97,9 km kw.) leży na zachód od Dubrownika i na południe od półwyspu Pelješac, od którego oddziela ją Mljetski kanal. Jest to obecnie najbardziej zalesiona wyspa w Chorwacji (lasy zajmują 72 proc. powierzchni Mljetu). Mieszka na niej niewiele ponad 1200 osób (kilkanaście lat temu było dwukrotnie więcej). Główne miejscowości znajdują się w większości przy drodze przebiegającej wzdłuż wyspy; są to m.in. Goveđari, Polače, Ropa, Blato, Babino Polje, Sobra, Maranovići czy Korita.

Fotolia
Źródło: Fotolia, fot: Dario Bajurin

W zachodniej części Mljetu utworzono park narodowy (31 km kw.), który chroni tutejszą, niemal nietkniętą przez cywilizację, przyrodę. Znajdują się w nim dwa słone jeziora: Veliko jezero (145 ha powierzchni, 46 m głębokości) i Malo jezero (24 ha powierzchni i 29m głębokości).

d10zgsv

Na Mljet można się dostać wynajętą łodzią lub stateczkiem pływającym kilka razy dziennie z miejscowości Mali Most, niedaleko Pomeny. Połączenie wyspy z lądem zapewniają też stałe linie promowe: Trstenik (półwysep Pelješac) – Polače (Mljet), Dubrownik – Sobra (Mljet) oraz Dubrownik – Polače (Mljet). Cena biletu Dubrownik – Sobra w sezonie wynosi ok. 60 HRK za osobę.

Pierwszymi mieszkańcami Mljetu byli prawdopodobnie Ilirowie. Resztki ich osad odnaleziono nad Velikim jezerem, a obronne grodzisko – na wzniesieniu Mali Grad. Zaglądali tu również greccy żeglarze, aby schronić się przed sztormami oraz uzupełnić zapasy wody i żywności. Nazwali oni wyspę Melitą, co oznacza "miód". Opisywał ją też sam Homer w Odysei (Odyseusz miał tu lub na sąsiednim Lastovie spędzić siedem lat). Ilirowie zajmowali się głównie handlem z mieszkańcami stałego lądu, ale znani byli też jako "utalentowani" piraci. Napadali głównie na rzymskie statki, toteż w końcu poirytowany cesarz August kazał w 35 r. p.n.e. podbić wyspę, która odtąd stała się miejscem zsyłki wysoko postawionych Rzymian.

Fotolia
Źródło: Fotolia, fot: Aleksandar Todorovic

W VI w. okolica znalazła się pod protektoratem Bizancjum, a w następnym stuleciu wybrzeże najechały połączone siły Słowian i Awarów, co zmusiło tamtejszą ludność do ucieczki na wyspy. Później coraz wyraźniej zaczęły zaznaczać się wpływy Republiki Dubrownickiej, aż w końcu miasto w 1410 r. zaanektowało wyspę. Odtąd jej historia z grubsza pokrywa się z dziejami Dubrownika. Nie zmienia to faktu, iż mieszkańcy zachowali wiele odrębnych tradycji, a turystyka wcale nie jest tu głównym źródłem zarobków (nad pieniądze przedkładany jest spokój).

d10zgsv

Park narodowy najlepiej zwiedzać pieszo, na rowerze lub pływając wynajętą łodzią po jeziorach (ceny wynajmu rowerów, kajaków i łodzi to ok. 30 HRK za godz.). Kto chce zażyć kąpieli w większym jeziorze, powinien pamiętać o występujących tu silnych prądach.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Croatian National Tourist Board

Zbudowany w XII w. na wysepce większego z jezior klasztor Benedyktynów przez stulecia podlegał licznym przeobrażeniom. Do romańskiej podstawy dobudowywano, zgodnie z duchem poszczególnych epok, renesansowe i barokowe dodatki. W XVI w. zabudowania otoczono murem obronnym z basztą. Wysepka została opuszczona w 1869 r. Budynki klasztorne do 1941 r. służyły jako siedziba lokalnych władz leśnych. Po II wojnie światowej zostały odrestaurowane i urządzono tu hotel Melita. W romańskim kościele św. Marii (sv. Marije) uwagę zwraca kruchta z płaskorzeźbami z XII–XIII w. oraz renesansowy portyk z XVI–XVI w., na którym widnieje herb Gunduliciów.

Fotolia
Źródło: Fotolia, fot: Aleksandar Todorovic

W usytuowanej w północno-zachodniej części wyspy, nad zatoką o tej samej nazwie, miejscowości Polače zachował się rzymski pałac (od niego wywodzi się nazwa Polače), wzniesiony na planie prostokąta, z dwiema wielokątnymi wieżami. Nieopodal wioski można zobaczyć ruiny bazyliki z okresu wczesnego chrześcijaństwa, kościoła z V w. i starych fortyfikacji.

d10zgsv

Warto zajrzeć do wsi Babino Polje, gdzie znajdują się: XV-wieczny gotycki kościół i renesansowy dwór z XVI w. W miejscowości Prožura, kawałek na wschód, zobaczyć można XV-wieczny, gotycki kościół Świętej Trójcy. Jeszcze dalej na wschód w pobliżu wsi Maranovići stoi gotycko-renesansowy kościół św. Marii od Wzgórz, a w miejscowości Korita gotycki kościół św. Wita (XV w.) i grupa barokowych domów z XVII–XVIII w.

Bezdroża
Źródło: Bezdroża

Wakacyjny urlop. Sprawdź, co zrobić, by dobrze wypocząć!

d10zgsv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10zgsv