Trwa ładowanie...

Zadbaj o siebie. Najciekawsze spa niedaleko Polski

Mimo wielu miejsc w Polsce, gdzie można się zrelaksować i zaznać odrobiny luksusu, warto sprawdzić, co proponują inne europejskie kraje. Oprócz tego, że są to rejony ciekawe pod kątem architektury, to mogą też pochwalić się pięknem okolicy. A co najlepsze, można je odwiedzić za niewielkie pieniądze.

Share
Zadbaj o siebie. Najciekawsze spa niedaleko PolskiŹródło: Shutterstock.com, fot: vangeo
d20nqbw

Spa w Belgii

Przewrotnie zaczynamy od najdalej położonej Belgii. Miasto Spa to jednak historia powstania samej idei miejsca, jakim jest uzdrowisko czy spa i wellness. Obszarów uzdrowiskowych jest tu sporo, więc można wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Położony w malowniczej dolinie w Ardenach kurort leczniczy, który wykorzystywał gorące źródła termalne, pojawia się już w zapiskach z początku XVI w. W Spa bywał i leczył się Henryk VIII Tudor czy car Piotr I Wielki. Ciekawostką jest też fakt, że pochodził stąd główny bohater książek Agathy Christie – detektyw Herkules Poirot. W Spa jest kilka interesujących i zabytkowych budynków, jak położony w centrum miasta ośmiokątny pawilon Le Pouhon Pierre-le-Grand, XIX-wieczne Łaźnie, Casino de Spa, XVIII-wieczny Grand Hotel oraz kościół św. Remaclusa (Église Saint-Remacle).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Warto także wjechać kolejką (Funiculaire de Spa) na okoliczne wzgórze Annette et Lubin, gdzie będziemy mogli podziwiać piękną panoramę miasta. Poza tym każdego roku na torze Circuit de Spa-Francorchamps organizowane są wyścigi Grand Prix Formuły 1.

d20nqbw

Czeski trójkąt uzdrowiskowy

Ze względu na zasoby mineralne oraz dzięki wodzie leczniczej nasz czeski sąsiad ma bogatą ofertę uzdrowisk. Słynny trójkąt uzdrowiskowy: Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Jáchymov znany jest na całym świecie.

1. Karlowe Wary

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Irina Borsuchenko

To najważniejsze miasto trójkąta. Położone w zalesionej dolinie, z piękną architekturą i ekskluzywnymi domami zdrojowymi. Znane z prestiżowego festiwalu filmowego, na który przyjeżdżają gwiazdy światowego kina. Dawniej bywali tu m.in. Ludwik van Beethoven, Johann Wolfgang Goethe, Nikołaj Gogol czy Wolfgang Amadeusz Mozart, jak i wielu przywódców państw z całego świata. Stąd też pochodzi słynny likier Becherovka.

2. Mariańskie Łaźnie

Jedno z najpiękniejszych uzdrowisk w Europie przed dwustu laty było tylko doliną porośniętą lasami. Kiedy odkryto lecznicze źródła (w samym mieście jest ich ponad pięćdziesiąt), uzdrowisko odwiedzali: Fryderyk Chopin, Johann Strauss, Franz Kafka czy sam król Edward VII.

d20nqbw

Wybierając się do Mariańskich Łaźni, nie musimy kierować się wyłącznie celami leczniczymi. W każdym z uzdrowisk jest dostępna również oferta wellness, która zadba o nasze codzienne dobre samopoczucie.

3. Jáchymov

To właśnie stąd pochodzi nazwa amerykańskiego dolara! Wywodzi się od nazwy miejscowych tolarów, bitych w XVI w. W tym pierwszym na świecie, położonym w zalesionej dolinie u podnóża Rudaw, uzdrowisku radonowym na pewno można odpocząć i wyleczyć wiele schorzeń. I nieważne, czy przyjedzie się tam latem, czy zimą – zawsze będzie co robić. Odkąd państwo Curie odkryli polon i rad oraz stwierdzono lecznicze właściwości tych pierwiastków, jáchymowską wodę podaje się w niewielkich ilościach kuracjuszom – potrafi dobrze zadziałać na narządy ruchu.

Ukraina

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Nasz bliski sąsiad również ma bogatą ofertę miejsc, w których można skorzystać z zabiegów spa i wellness. Jednym z ciekawszych jest niewielki hotel Relax Park Verholy ze spa o powierzchni 700 m kw. Położony w środku lasu, we wsi Sosnovka nieopodal Połtawy i zaprojektowany w sposób nowoczesny i minimalistyczny, jest na pewno miejscem, gdzie zaznamy spokoju i ciszy. Szeroka oferta spa i wellness sprawia, że naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie.

d20nqbw

Dla miłośników jazdy konnej dostępny jest cały kompleks wraz z obsługą instruktorską. O najmłodszych również nie zapomniano. Do ich dyspozycji są place zabaw, gry, a nawet sanki.

Partnerem artykułu jest Alior Bank

Pomysł na biznes: Spa dla psa.

d20nqbw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20nqbw