Miasto duchów przyciąga turystów. Jeszcze 50 lat temu mieszkali tam ludzie

Craco to jedno z najciekawszych miejsc we Włoszech. Nazywane jest miastem duchów i przyciąga turystów z całego świata. Historia jego katastrofy jest bardzo poruszająca.

Malownicze ruiny miasta Craco pokochali filmowcy
Malownicze ruiny miasta Craco pokochali filmowcy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KASW

Craco, położone w regionie Basilicata na południu Włoch, to miejsce, które fascynuje turystów swoją tajemniczą atmosferą.

Historia Craco

Miasto powstało prawdopodobnie już w VIII w. Wybudowano je na zboczu wzgórza, głównie ze względów militarnych. Pierwsze wzmianki o Craco pochodzą z 1060 r., kiedy to władzę sprawował biskup Arnaldo di Tricarico. Okres największego rozkwitu rozpoczął się w wieku XIII, gdy powstał tu uniwersytet i zamek. W XX w. miasto liczyło ok. 2,5 tys. mieszkańców.

Craco przetrwało wiele historycznych zawirowań, w tym zjednoczenie Włoch i obie wojny światowe. Jednak to natura, a nie wojny, zmusiła mieszkańców do opuszczenia swoich domów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najpiękniejsza trasa kolejowa w Europie. 55 tuneli i 196 mostów

Przyczyny ewakuacji miasta

W latach 40. XX wieku w Craco zaczęły się tworzyć osuwiska ziemi, które były wynikiem nieprzemyślanych prac budowlanych. Chodziło o to, że wzgórze, na którym posadowione jest miasto, nie wytrzymywało naporu coraz bardziej intensywnej zabudowy. Do tego doszły trzęsienia ziemi.

W 1963 r. podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców i osiedleniu ich w nowym mieście w dolinie – Craco Peschiera. Mimo to niektórzy pozostali w starym Craco aż do lat 70., kiedy to ostatecznie powodzie i trzęsienia ziemi zmusiły ostatnich mieszkańców do opuszczenia domostw. W latach 80. Craco całkowicie zamknięto.

Turystyczna atrakcja

Dziś Craco jest popularnym celem wycieczek. Goście mogą zwiedzać ruiny miasta tylko z przewodnikiem i w kaskach ochronnych. Mogą zobaczyć zabytkowe budynki w stanie dużego rozkładu. W niektórych miejscach przetrwały jakieś wieże czy balkony. Jednak zdecydowana większość zabudowań to kompletna ruina. W dobrym stanie zachował się jedynie jeden zabytek - kościół Santa Maria della Stella. Z tego względu przewodnik wytycza trasę przejścia jedynie pomiędzy stabilnymi ruinami zabudowań.

Posadowione na malowniczym wzgórzu miasto świeci pustkami
Posadowione na malowniczym wzgórzu miasto świeci pustkami© Adobe Stock

Trasa wycieczki wiedzie przez całe miasteczko do jego najwyższego punktu, czyli wieży położonej na wysokości 391 m n.p.m. Jest to punkt strategiczny, z którego widać wszystkie okoliczne miejscowości, a przy dobrej pogodzie nawet Morze Jońskie.

W domach widać jeszcze ślady niedawnego życia
W domach widać jeszcze ślady niedawnego życia © Adobe Stock

Filmowa sceneria

Miejsce to przyciąga nie tylko turystów, ale także filmowców. Kręcono tu m.in. sceny do "Pasji" Mela Gibsona oraz "Quantum of Solace" z serii o agencie 007.

Obecnie jedynymi mieszkańcami Craco, których można spotkać podczas zwiedzania wzgórza, są stada owiec, które korzystają z dobrodziejstw tutejszych soczystych łąk.

Kilka słów o regionie

Region Basilicata znajduje się w południowej części Włoch, na krańcu Półwyspu Apenińskiego. Charakteryzuje się górzystym krajobrazem i miasteczkami położonymi na wzgórzach. Wiele z nich zachwyca nietypową lokalizacją i historią, ale niewiele przyciąga tylu turystów, co Craco. Znajduje się ono ok. 40 km od Zatoki Tarenckiej, która stanowi część Morza Jońskiego.

Źródło: WP, National Geographic

Źródło artykułu:WP Turystyka
tajemnicze miejscamiasto duchówcraco

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)