Trwa ładowanie...

Zagrożenie powodziowe. Urząd Morski w Gdyni przygotował symulacje

Według aktualizowanych w ostatnim czasie map, tylko w okolicach Trójmiasta ponad 11 tys. osób mieszka na obszarach zagrożonych zalaniem. Mowa o takich lokalizacjach, jak: Stogi, Port Północny, Hel, Żuławy i Mierzeja Wiślana.

Zagrożenie powodziowe. Urząd Morski w Gdyni przygotował symulacjeŹródło: wody.isok.gov.pl
d8i8zhi
d8i8zhi

Urząd Morski w Gdyni podjął się aktualizacji map zagrożenia i ryzyka powodziowego. Zgodnie z opublikowanymi danymi, najbardziej zagrożone tereny to te, które znajdują się od strony Bałtyku, Zatoki Gdańskiej, Zalewu Wiślanego oraz odcinków rzek znajdujących się niedaleko morza.

Symulacje pokazują, co wydarzy się w wybranych miejscach na wybrzeżu w okolicach Trójmiasta, gdy poziom wody będzie wzrastał. Wyliczenia zakładają m.in. ekstremalny wzrost wód. W szczytowym momencie mogą podnieść się nawet o 180 cm.

Mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego, zakładające najtrudniejsze przypadki klęsk, mają pomóc w przygotowaniu regionu na ekstremalne sytuacje. Podobne dokumenty przygotowywane są przez każdą instytucję sprawującą pieczę nad akwenami wodnymi w całej Polsce.

d8i8zhi

Na ich podstawie przygotowuje się plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP), które przewidują konieczność ograniczania potencjalnych negatywnych skutków powodzi oraz określa się priorytety działań, a także katalog rozwiązań zabezpieczających.

Według nowych map liczba mieszkańców zamieszkujących zagrożone tereny wzrosła do ponad 11 tys. ludzi. Zmniejszeniu o 21 proc. uległy natomiast tereny przemysłowe. Więcej szczegółów na temat symulacji można znaleźć na stronie www.umgdy.gov.pl

Źródło: Dziennik Bałtycki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Nowa mapa Polski. Rewolucyjne dokonanie Polaków

d8i8zhi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8i8zhi