Zagrożenie powodziowe. Urząd Morski w Gdyni przygotował symulacje
Według aktualizowanych w ostatnim czasie map, tylko w okolicach Trójmiasta ponad 11 tys. osób mieszka na obszarach zagrożonych zalaniem. Mowa o takich lokalizacjach, jak: Stogi, Port Północny, Hel, Żuławy i Mierzeja Wiślana.
20.01.2020 | aktual.: 27.07.2020 09:09
Urząd Morski w Gdyni podjął się aktualizacji map zagrożenia i ryzyka powodziowego. Zgodnie z opublikowanymi danymi, najbardziej zagrożone tereny to te, które znajdują się od strony Bałtyku, Zatoki Gdańskiej, Zalewu Wiślanego oraz odcinków rzek znajdujących się niedaleko morza.
Symulacje pokazują, co wydarzy się w wybranych miejscach na wybrzeżu w okolicach Trójmiasta, gdy poziom wody będzie wzrastał. Wyliczenia zakładają m.in. ekstremalny wzrost wód. W szczytowym momencie mogą podnieść się nawet o 180 cm.
Mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego, zakładające najtrudniejsze przypadki klęsk, mają pomóc w przygotowaniu regionu na ekstremalne sytuacje. Podobne dokumenty przygotowywane są przez każdą instytucję sprawującą pieczę nad akwenami wodnymi w całej Polsce.
Na ich podstawie przygotowuje się plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP), które przewidują konieczność ograniczania potencjalnych negatywnych skutków powodzi oraz określa się priorytety działań, a także katalog rozwiązań zabezpieczających.
Według nowych map liczba mieszkańców zamieszkujących zagrożone tereny wzrosła do ponad 11 tys. ludzi. Zmniejszeniu o 21 proc. uległy natomiast tereny przemysłowe. Więcej szczegółów na temat symulacji można znaleźć na stronie www.umgdy.gov.pl
Źródło: Dziennik Bałtycki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl