Trwa ładowanie...

Zagrożone dziedzictwo. Ciągły rozwój miasta trzeba zatrzymać

Informacja o rekomendacji UNESCO dotyczącej wpisania Wenecji na listę zagrożonego dziedzictwa wywołała poruszenie we Włoszech. Miasto nad Canal Grande znalazło się w centrum debaty na temat jego przyszłości.

W 1987 roku Wenecja wraz z laguną została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCOW 1987 roku Wenecja wraz z laguną została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCOŹródło: Adobe Stock, fot: Darios
d2fej3h
d2fej3h

Wenecja trafi na listę?

Wenecja została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 r., co podkreślało niepowtarzalność i znaczenie tego miejsca dla całej ludzkości. Jednak teraz biuro tej agendy ONZ wydało ostrzeżenie, że ciągły rozwój miasta, zmiany klimatyczne i nadmierna liczba turystów stanowią realne zagrożenie dla miasta.

- Stały rozwój miasta, wpływ zmian klimatycznych i masowa turystyka niosą ryzyko nieodwracalnych strat w nadzwyczajnym, uniwersalnym dziedzictwie - stwierdziło biuro Światowego Dziedzictwa w swojej rekomendacji. Propozycja ta ma zostać we wrześniu poddana pod głosowanie wszystkich państw członkowskich UNESCO.

O zagrożeniach dla Wenecji mówi się we Włoszech od dawna, a coraz częściej pojawiają się pomysły na ograniczenie masowego napływu turystów. Jednym z planowanych kroków jest wprowadzenie obowiązkowego biletu wstępu do miasta od przyszłego roku, co ma pomóc w kontrolowaniu liczby zwiedzających.

d2fej3h

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Ten kraj to nietypowa mieszanka systemowa. "Można się poczuć jak w Polsce z lat 90."

Przewodniczący władz regionu Wenecja Euganejska, Luca Zaia, zaznaczył, że Wenecja jest miastem nadzwyczaj kruchym. Jego słowa podkreślają, jak ważne jest, aby podjąć działania na rzecz ochrony tego wyjątkowego miejsca. Warto zauważyć, że dzięki systemowi barier Mose, który kosztował 9 miliardów euro, miasto już nie jest zalewane.

Ochrona Wenecji

- Jestem zadowolony, że UNESCO zachowuje czujność w kwestii ochrony Wenecji. Mile widziane będą słowa o potrzebie dalszej pomocy, a my z regionu Wenecja Euganejska angażujemy się w te działania. Miasto wciąż potrzebuje inwestycji, a w Wenecję powinien inwestować cały świat - podkreślił gubernator regionu.

d2fej3h

Ochrona Wenecji to nie tylko zadanie dla Włochów, ale dla całego świata. Unikalność Wenecji i piękno przyciągają turystów z całego globu, ale równocześnie stawiają przed miastem wiele wyzwań. Wpisanie na listę zagrożonego dziedzictwa ma za zadanie zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na pilną potrzebę inwestycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fej3h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fej3h