Zagrzeb i jego największe atrakcje. Co warto zobaczyć w stolicy Chorwacji?
Chorwacja to uwielbiany polskich turystów kraj, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba ponad miliona naszych rodaków. Największą popularnością cieszą się tam nadmorskie miejscowości. Ale Chorwacja to nie tylko kurorty nad Morzem Adriatyckim. To także piękna stolica pełna zabytków, nietypowych muzeów oraz zielonych terenów rekreacyjnych. Poznajcie Zagrzeb.
28.02.2022 12:37
Zagrzeb to centralnie położona stolica Chorwacji. Choć jest największym miastem w kraju, to liczy niewiele ponad 800 tys. mieszkańców. Z Polski do Chorwacji najłatwiej dostać się samolotem. Na tej trasie regularnie latają Polskie Linie Lotnicze LOT. Bezpośredni lot z Warszawy do Zagrzebia trwa ok. 1 godz. 40 min.
Zagrzeb - co zobaczyć?
Na miejscu czeka mnóstwo przepięknych zabytków i atrakcji wartych uwagi. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to zabytek numer jeden w chorwackiej stolicy.
Górująca nad miastem świątyni to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych kościołów w całym kraju.
Pierwszy kościół stanął w tym miejscu już w XI w. W kolejnych wiekach był wielokrotnie odbudowywany i rekonstruowany. Nadal często przechodzi remonty, dlatego może się zdarzyć, że nie zawsze będzie otwarty. W 2020 r. częściowo ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi.
Na szczególną uwagę zasługują dwie strzeliste wieże, ozdobny portal, posągi świętych, witraże, organy, głagolicki napis na tylnej ścianie, a także skarbiec. W pobliżu katedry znajdują się ruiny dawnej twierdzy, kolumna maryjna oraz pałac arcybiskupa. Mieszkańcy Zagrzebia do dziś wspominają wizytę papieża Jana Pawła II w 1994 r., który odprawił tu mszę z okazji 900. rocznicy archidiecezji zagrzebskiej.
Kościół św. Marka to kolejny bardzo rozpoznawalny zabytek widniejący na niemalże każdej pocztówce z Zagrzebia. Choć nie jest ani najstarszy ani największy, to przyciąga mnóstwo turystów. Każdy odwiedzający chce zobaczyć ozdobny dach ułożony z m.in. czerwonych, białych i niebieskich dachówek, na którym widnieją herby Zagrzebia oraz dawnego Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji. Co ciekawe, niektórzy zagrzebianie uważali, że taki dach jest kiczowaty i chcieli nawet ponoć usunąć kolorową mozaikę. Ostatecznie im się to jednak nie udało z powodu niewystarczającej ilości środków finansowych, więc nadal można oglądać ten nietypowy dach.
Zagrzeb - nie tylko kościoły
Przy placu św. Marka wznosi się nie tylko słynny kościół, ale także m.in. Pałac Bana będący barokową siedzibą rządu Chorwacji, budynek Zgromadzenia Chorwackiego (jednoizbowego parlamentu), gmach Sądu Konstytucyjnego oraz Stary Ratusz.
Po wizycie w zabytkowych kościołach, pora na zobaczenie kolejnego niepowtarzalnego gmachu. Wznoszący się przy placu marszałka Tito żółty budynek Chorwackiego Teatru Narodowego wywołuje duże wrażenie. Powstał pod koniec XIX w. według projektu dwóch architektów wiedeńskich – Hermanna Helmera i Ferdinanda Fellnera. Na jego otwarcie przybył sam cesarz Franciszek Józef I. Turystom imponuje nie tylko fasada teatru w Zagrzebiu, ale również jego bogato zdobione wnętrza, które dodatkowo zachęcają do przybycia na jeden z licznych spektakli teatralnych, operowych oraz baletowych.
Nietypowe muzeum w Zagrzebiu
W błędzie jest ten, kto myśli, że w Zagrzebiu nie ma nic poza klasycznymi zabytkami. Do jednych z najbardziej zaskakujących miejsc należy Muzeum Zerwanych Związków. Założyła je para dawnych zakochanych tworzona przez producentkę filmową Olinkę Višticę i projektanta wnętrz Dražena Grubišicia.
Podczas gdy wiele osób po rozstaniu pozbywa się pamiątek oraz prezentów od swoich eks, byli kochankowie postanowili zrobić z nich użytek i zorganizowali wystawę. Najpierw stworzyli niewielką ekspozycję, a w 2010 r. założyli muzeum w pięknym, barokowym pałacu Kulmerów w historycznej części Zagrzebia. Co roku odwiedzają je dziesiątki tysięcy turystów.
Można tu znaleźć m.in. zwrócone pierścionki zaręczynowe i miłosne listy opowiadające historie o anonimowych związkach. Co ciekawe, kolekcja stale się powiększa, ponieważ darczyńcy cierpiący z powodu złamanego serca z ochotą przekazują tu własne przedmioty. Chętne osoby mogą podzielić się swoimi historiami miłosnymi i pozbyć się zbędnych rzeczy. Przed podjęciem takiej decyzji należy się jednak dobrze zastanowić, żeby po latach nie żałować z powodu oddanych pamiątek. Trzeba przyznać, że to bardzo nietypowe muzeum.
Normalny bilet wstępu kosztuje 40 kun chorwackich (ok. 25 zł), a ulgowy 30 (ok. 19 zł).
Ogród Zoologiczny w Zagrzebiu
Historia ogrodu zoologicznego w Zagrzebiu zaczęła się w 1925 r. Wtedy to założono tutaj "szkółkę zoologiczną" liczącą zaledwie trzy sowy i dwa lisy. Nikt raczej nie przypuszczał, że obecnie będzie można tu zobaczyć prawie 8 tys. zwierząt reprezentujących 350 gatunków.
Dodatkową atrakcję stanowi malownicze położenie zoo. Mieści się ono bowiem w urokliwym parku Maksimir, który ma już ponad 200 lat. To prawdziwa oaza spokoju zapewniająca odwiedzającym błogi wypoczynek na łonie natury.
Koszt normalnego biletu wstępu do ogrodu zoologicznego w Zagrzebiu wynosi 30 kun chorwackich (ok. 19 zł), a ulgowego 20 (ok. 12 zł).
Targ Dolac w Zagrzebiu
Znajdujący się w centrum miasta Targ Dolac to miejsce tętniące życiem. Wśród licznych kramów przechadza się wielu mieszkańców i turystów pragnących skosztować tutejszych specjałów. Można tu kupić m.in. różnego rodzaju mięsa, owoce, warzywa, wyroby mleczne oraz świeże ryby z Morza Adriatyckiego. Oprócz produktów żywnościowych znajdą się także pamiątki, np. wyroby z drewna czy wikliny.
Będąc w tej okolicy, warto też zajść do pobliskich restauracji. Burek, gulasz fasolowy, grillowana dorada oraz czarne risotto z kałamarnicy to tylko kilka przykładów dań serwowanych w Chorwacji.
Czytaj też: Wielki napis w Tatrach. Internauci komentują