Trwa ładowanie...

Zakaz postoju dorożek na Rynku Głównym w Krakowie. Przez afrykańskie upały

W związku z morderczymi temperaturami i ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczącym upałów Urząd Miasta Krakowa zamknął postój dla dorożek na Rynku Głównym. Strażnicy miejscy i pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska będą też częściej kontrolować dorożki.

Share
Zakaz postoju dorożek na Rynku Głównym w Krakowie. Przez afrykańskie upały
Źródło: PAP, fot: Jan Woitas
dorva9y

We wtorek w południe termometry w Krakowie wskazywały 33 stop. C. Magistrat, mając na uwadze bezpieczeństwo powożących oraz zwierząt zaprzęgowych, zalecił zaprzestanie prowadzenia działalności w okresie najwyższych temperatur i zobowiązał dorożkarzy do korzystania między godz. 10 a 20 z postojów zastępczych, które znajdują się w pobliżu Bazyliki Mariackiej, na ul. Siennej, na Plantach pod Wawelem i w okolicy Barbakanu.

Postój dla dorożek na Rynku będzie zamknięty od wtorku do odwołania.

PAP
Źródło: PAP, fot: Michael Owston

"Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Krakowie, jeżeli temperatura na termometrze zawieszonym na Sukiennicach przekracza 28 st. C to między godz. 13 a 17 dorożki powinny zjechać z Rynku Głównego. Zdajemy sobie sprawę, że w upalne dni temperatura nie spada także po godz. 17, dlatego urzędnicy rozmawiali ze Stowarzyszeniem Dorożkarzy i zalecali korzystanie z postojów zastępczych" – mówi rzeczniczka prezydenta Krakowa, Monika Chylaszek.

dorva9y

Strażnicy miejscy i pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska będą częściej kontrolować dorożki. Chylaszek twierdzi, że krakowscy dorożkarze dbają o zwierzęta, są one regularnie pojone i karmione.

Zasady dotyczące dorożek zostały wprowadzone kilka lat temu po badaniach i analizach przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Uniwersytetu Rzeszowskiego. "Okazało się, że sama wysoka temperatura nie jest dla koni groźna, ważniejsze jest to, by były one zdrowe, regularnie pojone, były w ruchu i żeby nie były przeciążone pracą" – komentuje Chylaszek.

Pogodowa mapa Polski. Gdzie warto wypoczywać latem?

Z postoju na Rynku Głównym w Krakowie może obecnie korzystać 35 dorożkarzy: 18 w dni parzyste i 17 nieparzyste.

Jednocześnie Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt wystosowało apel do prezydenta Jacka Majchrowskiego o wprowadzenie zakazu wykorzystywania koni do ciągnięcia dorożek po ulicach miasta. Niestety do tej pory udało się zebrać zaledwie nieco ponad pół tysiąca podpisów.

dorva9y

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dorva9y
dorva9y