Trwa ładowanie...

Skoki narciarskie tylko dla zaszczepionych? RPO reaguje

Mnóstwo kontrowersji wywołała decyzja, że bilety na zmagania skoczków w Wiśle i Zakopanem mogą kupić tylko osoby zaszczepione. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Skoki narciarskie tylko dla zaszczepionych? RPO reaguje Skoki narciarskie tylko dla zaszczepionych? RPO reaguje Źródło: Adobe Stock, fot: Przemyslaw Ceglarek
d1xiow8
d1xiow8

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w piśmie do prezesa Polskiego Związku Narciarskiego zauważył, że Polacy skarżą się na decyzję ws. sprzedaży biletów na konkursy skoków narciarskich w Wiśle i Zakopanem. Uważają, że to niesprawiedliwe, iż wejściówki na zawody mogą uzyskać tylko osoby w pełni zaszczepione lub mające status ozdrowieńca.

"Rzecznik stoi na stanowisku, iż tworzenie różnego rodzaju wydarzeń, które uniemożliwiłyby udział jedynie osobom zaszczepionym lub ograniczały dostęp osób niezaszczepionych, może prowadzić do naruszenia praw podstawowych i wolności obywateli" - napisał Wiącek, cytowany przez PAP.

RPO uważa, że kryterium potencjalnych ograniczeń może być co najwyżej zagrożenie dla zdrowia publicznego powodowane przez daną osobę. "Rzecznik zdaje sobie sprawę, iż część osób nie będzie mogła się zaszczepić ze względów zdrowotnych lub też nie będzie chciała skorzystać z nieobowiązkowego szczepienia, jak również może być odporną na zachorowanie" - dodał.

d1xiow8

Skoki narciarskie tylko dla zaszczepionych? RPO oczekuje wyjaśnień

Rzecznik Praw Obywatelskich oczekuje wyjaśnień od prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. Wiącek przypomniał, że obowiązuje rządowe rozporządzenie co do limitu osób biorących udział w danej imprezie, do którego nie wlicza się osób zaszczepionych. Podkreślał też, że nie stworzono prawnych mechanizmów weryfikacji zaszczepienia.

Wiącek spostrzegł również, że podmioty zobowiązane przepisami o limitach osób nie mają uprawnień do kontroli statusu szczepienia osób, których dotyczy limit.

Ewentualne okazywanie dowodów zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy osoby zainteresowanej daną usługą - zaznaczył RPO.

Skoczkowie spotkają się w Wiśle w dniach 3-5 grudnia 2021 roku. Zmagania w Zakopanem mają się odbywać natomiast od 14 do 16 stycznia 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Chcesz wyjechać na Sylwestra? Lepiej się pospiesz. „Nawet 8 tys. za noc”

d1xiow8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xiow8