Trwa ładowanie...
d3j9hma

Zamek Czocha

Największe atrakcje
Zamek Czocha
Kraj
Region
Fotolia
Źródło: Fotolia

Zamek Czocha łączy historię z nowoczesnym miejscem na rodzinne spotkanie. Nocne zwiedzanie to niepowtarzalna atrakcja Zamku Czocha, a bilety na nie cieszą się takim powodzeniem, że trzeba je rezerwować z wyprzedzeniem. Co warto zobaczyć na Zamku Czocha?

Zamek Czocha – warownia z piekła rodem

Zamek Czocha w pierwotnej formie był drewnianym grodem obronnym z umocnieniami z ziemi oraz z kamieni. Murowana twierdza o kształcie bardziej zbliżonym do dzisiejszego to już połowa XIII w., czyli lata 1241-47. Nazwę obiektu zmieniano wielokrotnie, a własność przechodziła z rąk do rąk. Wciąż straszą duchy osób zamordowanych przez bliskich.

Pierwszy właściciel Zamku Czocha to prawdopodobnie biskup miśnieński von Weisenow. Obecnie nieruchomością zajmuje się Grupa Hoteli WAM Sp. z o.o., którą zarządza Agencja Mienia Wojskowego, dawna Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Forteca jest cenna pod względami architektonicznym oraz historycznym.

Zamek Czocha – co jest w środku?

Cennik Zamku Czocha, zarówno dotyczący zwiedzania obiektu, jak i części hotelowej, dostępny jest na stronie internetowej XIII-w. warowni. Jest tutaj również restauracja, kawiarnia oraz bar, a noclegi w Zamku Czocha zawierają śniadanie wliczone w cenę.

Na terenie znajdziemy też SPA z sauną i masażami, zorganizujemy imprezę rodzinną, ognisko w zamkowej fosie, konferencję biznesową bądź spotkanie dla najmłodszych z cyklu Zielonej Szkoły. Podczas imprez plenerowych królują grille sezonowe pod chmurką. Kalendarz imprez cyklicznych dostępny jest do wglądu.

Podczas zwiedzania zobaczymy Gabinet Osobliwości, multimedialne sale tortur, komnaty, krużganki, dziedzińce, tajne przejścia, stałe i sezonowe ekspozycje.

Zamek Czocha – legenda

Z Zamkiem Czocha związane jest całe mnóstwo ciekawych legend. Przede wszystkim miało tutaj miejsce sporo przypadków przemocy w rodzinie.

  • Christoph von Nostitz w XVII w. utopił w studni swoją żonę, kuzynkę dużo starszą i jak się okazało bez posagu, która zaszła w ciążę z kochankiem. Nocami obok studni słychać krzyki i prośby o pomoc. Jego syn powtórzył wyczyn ojca, bo jego żona miała romans z woźnicą.
  • Pod koniec XVIII w. w tej samej studni utopiono matkę nieślubnego dziecka, które z kolei zamurowano w ścianie komnaty w kominku.
  • Jeśli niewierny mąż spojrzy w studnię, prędko wyłysieje.
  • Podobno podczas drugiej wojny światowej naukowcy eksperymentowali w podziemnych laboratoriach i fabrykach z bronią uranową. Prace skutkowały silnym polem elektromagnetycznym, przez co autom w pobliżu gasły silniki.
  • Podziemny labirynt korytarzy pod Zamkiem Czocha do dziś nie został zbadany. Podania głoszą, że jedna z komnat miała szklaną podłogę, pod którą widać było przypływające z jeziora ryby.

Zamek Czocha – zwiedzanie

Zwiedzanie Zamku Czocha możliwe jest przez cały rok. Oprócz standardowej możliwości poznania historii oraz obejrzenia wyposażenia obiektu przez ok. 1,5 godz., dostępne jest również nawet 2-krotnie dłuższe nocne zwiedzanie Zamku Czocha. Terminy podane są na stronie, liczba miejsc jest ograniczona i wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Nocne zwiedzanie Zamku Czocha obejmuje także spotkanie z tajemniczą Białą Damą na Wewnętrznym Dziedzińcu. Po zmroku w murach starej warowni groza narasta.

Zamek Czocha – hotel

Zamek Czocha mieści również część hotelową z pokojami o trojakim standardzie z widokiem na całą okolicę. Dostępne są pokoje w klasach standard, economy lub superior, a także 7 pokoi tematycznych, w tym Komnata Książęca czy Pokój Rycerski. Mieszczą od 1 do 4 osób. 10 spośród pokoi hotelowych nie posiada własnych łazienek (wspólne znajdują się na korytarzu).

Zamek Czocha – ciekawostki

Zamek Czocha służył jako plan dla kilku filmów oraz seriali telewizyjnych. Kręcono tutaj chociażby takie tytuły jak:

Zamek Czocha – adres

Zamek Czocha znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, tuż obok granicy z Czechami, nad Jeziorem Leśniańskim na rzece Kwisie. Zalew to typowy zbiornik zaporowy, który zaczęto budować na początku XX w. Gdy jesteśmy w centrum Leśnej, wystarczy udać się o 4 km na wschód – trasa jest dobrze oznakowana. Dojazd do Zamku Czocha zajmie nam kilka minut, a u końca drogi czeka płatny parking oraz brama wjazdowa na podzamcze.

Dane kontaktowe obiektu:

  • adres: Zamek Czocha, Sucha, Sucha 59-820 Leśna;
  • telefon kontaktowy: 75 721 15 53;
  • adres e-mail: zamekczocha@amwhotele.pl.
Zamek Czocha
Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 5 h jazdy z Warszawy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Przykładowe ceny

- 1-osobowy pokój w hotelu ze wspólną łazienką: od 89 zł / noc.
- 2-osobowy pokój superior z łazienką: 339 zł / noc.

Godziny otwarcia

- Przez cały rok: 10-18.
- Lipiec i sierpień: 10-20.
- Nocne zwiedzanie: marzec i kwiecień o 21, maj-sierpień o 22.

Ceny biletów

- Bilet normalny (Zamek Czocha z przewodnikiem, multimedialne sale tortur, Gabinet Osobliwości, dziedzińce): 20 zł.
- Bilet ulgowy (dzieci do 15. r. ż. i osoby niepełnosprawne): 12 zł.
- Dostępne są również opłacalne bilety rodzinne i pakiety.
- Zwiedzanie dziedzińców bez przewodnika: 8 i 6 zł.
- Gabinet osobliwości i multimedialne sale tortur: 8 i 5 zł.
- Nocne zwiedzanie od maja 2019: 50 zł.

Orientacyjna odległość

ok. 523 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j9hma
d3j9hma
d3j9hma