Miasta9 polskich zamków, w których straszy

9 polskich zamków, w których straszy

9 polskich zamków, w których straszy
Źródło zdjęć: © Mariusz Niedźwiedzki/Shutterstock

Jedne z najpiękniejszych polskich zamków, poza zachwycającą architekturą, łączy często jeszcze coś innego. Krwawa przeszłość, historie o duchach i tajemnicze zakamarki to cechy wspólne kilku twierdz i ruin, które wielu uznaje za nawiedzone. Poznajcie 9 zamków w Polsce, w których po zmroku można się nieźle wystraszyć.

Jedne z najpiękniejszych polskich zamków, poza zachwycającą architekturą, łączy często jeszcze coś innego. Krwawa przeszłość, historie o duchach i tajemnicze zakamarki to cechy wspólne kilku twierdz i ruin, uznawanych za nawiedzone. Poznajcie 9 zamków w Polsce, w których po zmroku można się nieźle wystraszyć.

Ten obiekt przyciąga nie tylko pięknem położenia i architekturą. Wiele tajemnic, historii o zaginionych skarbach oraz legend o duchach czyni twierdzę jeszcze bardziej atrakcyjnym celem letnich wycieczek. Jedno z podań mówi o małżonce dawnego właściciela zamku Czocha - Ulrice. Podczas nieobecności męża dopuściła się zdrady, której owocem było dziecko. Wściekły małżonek zamurował maleństwo w kominku, a żonę wtrącił do studni. Wieczorami po budowli niesie się podobno płacz dziecka oraz zawodzenie nieszczęsnej Ulriki.
ik/wg/ir

1 / 8

Atrakcje Polski - zamek Grodziec

Obraz
© New Punisher/Shutterstock

Czerwony Upiór straszy na dawnym piastowskim zamku w miejscowości Grodziec, na Dolnym Śląsku. Zapiski o kościotrupie w zbroi i w długiej purpurowej opończy, błądzącego po zamkowych komnatach i dziedzińcu pochodzą już z czasów legnickich Piastów. Z kolei przekazy osadników z czasów powojennych ukazują upiora stojącego na szczycie najwyższej baszty zamkowej. Do dziś zagadką pozostaje, kto w ten sposób pokutuje za winy, gdyż zanim zamek wszedł w posiadanie legnickich Piastów, przez wiele dziesiątków lat był siedzibą rycerzy rozbójników.

2 / 8

Atrakcje Polski - ruiny zamku Ogrodzieniec

Obraz
© Maciej Bledowski/Shutterstock

Śmiałkowie, którzy nocą zdecydują się na spacer w pobliżu ruin średniowiecznego Ogrodzieńca, wzniesionego wśród skał Jury Krakowsko-Częstochowskiej, mogą natknąć się na upiora Czarnego Psa. Według przekazów, ten ogromny, czarny zwierz ciągnie za sobą długi, brzęczący łańcuch, natomiast oczy jego płoną żywym ogniem. Legenda głosi, że tak pokutuje kasztelan Stanisław Warszycki, który na zewnętrznym dziedzińcu zamku urządził grotę, gdzie torturowano opornych poddanych.

3 / 8

Atrakcje Polski - ruiny twierdzy w Olsztynie

Obraz
© NV77 - Shutterstock

Innym wartym odwiedzenia zamkiem na Szlaku Orlich Gniazdruiny twierdzy w Olsztynie, powstałej z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Warowania była wielokrotnie niszczona. Do dziś zachowały się mury części mieszkalnej tego średniowiecznego zamku królewskiego. Po ruinach błąkają się trzy duchy - Macieja Borkowica (gorącego przeciwnika Kazimierza Wielkiego, skazanego na śmierć głodową w lochach), Kacpra Karlińskiego (bronił zamku przed Habsburgami) oraz duch chciwego pastuszka.

4 / 8

Atrakcje Polski - zamek w Pieskowej Skale

Obraz
© Paweł Kaźmierczak/Shutterstock

Zamek w Pieskowej Skale przyciąga pięknym położeniem w Dolinie Prądnika oraz wspaniałym, zadbanym ogrodem. Nocą wygląda zupełnie inaczej - wówczas miejsce to nawiedzają podobno różne duchy. Jak głosi legenda, jednym z nich jest mężczyzna ubrany w ciemne szaty. Błądzi on po komnatach i korytarzach gotyckiego zamku. Jest to niejaki Krzysztof Szafraniec, który w 1484 roku, z rozkazu króla Kazimierza Jagiellończyka, został ścięty w Baszcie Senatorskiej w Krakowie. Co noc powraca, skrywając swe oblicze za czarną długą szatą.

5 / 8

Atrakcje Polski - zamek Dunajec w Niedzicy

Obraz
© majeczka - Shutterstock

W Niedzicy, na malowniczym i skalistym cyplu nad Zalewem Czorsztyńskim, stoi XIV-wieczny zamek Dunajec - najważniejszy obiekt polskiego Spiszu. Legenda głosi, że jeden z jego właścicieli wziął sobie za żonę peruwiańską księżniczkę. Z ich małżeństwa zrodziła się Umina - córka potomka królewskiego rodu Inków - Tupaca Amaru. Została ona zasztyletowana, jednak wcześniej ukryła w twierdzy tajemniczy testament Inków. Dokładnie w tym miejscu ma się dziś ukazywać biała dama.

6 / 8

Atrakcje Polski - zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Obraz
© Jerzy Kuczyński

Za nawiedzony uchodzi także zamek w Golubiu-Dobrzyniu, była rezydencja Anny Wazówny. Jedna z legend dotyczy zamkowych schodów. Ten, kto idąc nimi po raz pierwszy, obejrzy się za siebie, nieoczekiwanie zadrży. Inna historia mówi o samej Annie Wazównie, która ma pojawiać się w nocy na zamkowych krużgankach i murach. Niektórzy widzieli ją ubraną w białe szaty i w diademie na głowie.

7 / 8

Atrakcje Polski - zamek w Kórniku

Obraz
© Radosław Maciejewski/Shutterstock

Zamek w Kórniku to jedno z najpiękniejszych miejsc w województwie wielkopolskim. Wybudowano go w XV wieku jako rezydencję rodu Górków, a dzisiejsza neogotycka forma wyglądem nawiązuje do budowli obronnych. Funkcjonuje tu muzeum i biblioteka PAN. Biała Dama z Kórnika jest jednym z najpopularniejszych polskich duchów. Legenda głosi, że dawna właścicielka zamku schodzi nocą z portretu i udaje się do parku, gdzie czeka na nią jeździec na karym koniu.

8 / 8

Atrakcje Polski - zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Obraz
© Bosia2011, Licencja Creative Commons, Wikipedia Commons

Zestawienie kończy gotycka ruina z XIV wieku, znajdująca się w województwie podkarpackim. Zamek Kamieniec może pochwalić się fascynującą historią. Nie dość, że gościł koronowane głowy, m.in króla Władysława Jagiełłę, to jeszcze spór między jego właścicielami w XVII wieku, został uwieczniony w _ Zemście _ Aleksandra Fredry. Jakby tego było mało, na zamku podobno straszy. Na murach i dziedzińcu można dostrzec o zachodzie słońca ducha karlicy Kasi, która była dwórką jednej z właścicielek Kamieńca. Została podarowana cesarzowi Karolowi V i wyjechała do Hiszpanii, gdzie zmarła z tęsknoty za rodzinnymi stronami. Od śmierci, odziana w zieloną suknię, regularnie odwiedza ukochany zamek.
ik/ir

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)