Trwa ładowanie...

Zamek Książ dzień po pożarze

Po wczorajszym pożarze jednego z najpiękniejszych polskich zabytków – Zamku Książ – od rana trwają prace mające na celu jak najszybsze ponowne udostępnienie obiektu turystom. Prezes firmy zarządzającej zamkiem Krzysztof Urbański już wczoraj informował, że wstępne oględziny potwierdzają brak szkód w zabytkowej części zamku.

Zamek Książ dzień po pożarzeŹródło: PAP/Maciej Kulczyński
d29h3sl
d29h3sl

Po wczorajszym pożarze jednego z najpiękniejszych polskich zabytków – zamku Książ – od rana trwają prace mające na celu jak najszybsze ponowne udostępnienie obiektu turystom. Prezes firmy zarządzającej zamkiem Krzysztof Urbański już wczoraj informował, że wstępne oględziny potwierdzają brak szkód w zabytkowej części zamku.

Spłonęło około 500 m kw. dachu zamku. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin, utrudnienie stanowiło usytuowanie zamku na wzgórzu, co ograniczało dojazd oraz porywisty wiatr. - Pożar był gaszony przez ponad 37 zastępów z całego województwa. Nie została poszkodowana żadna osoba, wszyscy przebywający w obiekcie turyści i pracownicy zostali ewakuowani, ratownicy nie odnieśli obrażeń – poinformował Wirtualną Polskę rzecznik dolnośląskiej straży pożarnej Krzysztof Gielsa. – Dzięki sprawnej akcji ogień nie rozprzestrzenił się poza dach. Uratowało to przed zniszczeniem cenne zasoby znajdujące się na zamku. Czujemy z tego powodu satysfakcję – dodał.

Pożar zamku Książ. Płonie dach zamku Książ [RELACJA ŚWIADKÓW + ZDJĘCIA] (polskatimes.pl) http://t.co/cMNS8MoUTh pic.twitter.com/qUxif97CfP

d29h3sl

— 1001portails Polska (@1001ptsPL) December 10, 2014

W celu ustalenia przyczyn tragedii wałbrzyska policja przeprowadza w dniu dzisiejszym oględziny rumowiska. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Prokuraturze Rejonowej w Wałbrzychu, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie, pierwszych wniosków możemy spodziewać się najwcześniej w poniedziałek.

Prezes firmy zarządzającej zamkiem Krzysztof Urbański powiedział PAP, że spłonęła nowa część dachu, którą wykonano w zeszłym roku za kwotę 800 tys. zł. - Trudno ocenić, ile dokładnie wynoszą straty materialne. Nie jest prawdą, że w momencie wybuchu pożaru trwały tam jakieś prace. Remont na zamku się odbywa, ale w innej części – powiedział prezes.

Zajmujący część obiektu hotel funkcjonuje bez zakłóceń. Natomiast część turystyczna jest na razie zamknięta. Na stronie internetowej pojawił się komunikat, że w dniach 11 i 12 grudnia 2014 r. zamek Książ będzie nieczynny dla zwiedzających. Możemy na niej również przeczytać informację: „Dziękujemy za wszystkie słowa otuchy i wsparcia. Proszę śledzić nas na bieżąco, zrobimy wszystko co w naszej mocy, by jak najszybciej przywrócić ruch turystyczny.”

d29h3sl

Położony nieopodal Wałbrzycha zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Historia zamku sięga XIII w. Wówczas to z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego powstały pierwsze zabudowania warowni. Zamek pozostawał w rękach książąt piastowskich do końca XIV w., później przeszedł w ręce władców czeskich. Pod koniec XV w. na krótko warownia stała się własnością Władysława Jagiellończyka. Później zamek stał się własnością rodziny Hochbergów i pozostał w rękach tego rodu do 1941 r., kiedy to został skonfiskowany przez hitlerowców. Od wielu lat poszczególne części zamku poddawane są sukcesywnej renowacji.

udm/if

d29h3sl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29h3sl