Zamek Książ - największy na Dolnym Śląsku

Z Książem związanych jest tyle ciekawych legend i opowieści, że starczyłoby na grubą książkę. Prawdziwe początki zamku nie są jednak odległe.

Zamek Książ - największy na Dolnym Śląsku
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Wzniósł go w latach 1288–1291 książę świdnicko-jaworski Bolko I, jako strażnicę na szlaku handlowym prowadzącym z Czech na Śląsk. Rozbudowa twierdzy nastąpiła przed 1368 rokiem, za czasów księcia Bolka Małego. W rękach książęcych pozostawała ona do śmierci Agnieszki, żony Bolka Małego w 1392 roku, później zaś przeszła na własność królów czeskich, czyli Wacława II Luksemburczyka.

W XV wieku właściciele Zamku Książ zmieniali się często, a zamek traktowali jako znakomitą bazę do łupieskich wypadów na pobliskie wsie i miasta. Kres działalności bandytów położyły w 1482 roku oddziały pod przywództwem Jerzego von Steina, który w nagrodę został przez króla Macieja Korwina mianowany starostą. Jako gospodarz zamku von Stein rozbudował go, wznosząc w latach 1483–1490 południowe skrzydło zwane „Skrzydłem Macieja”.

Przełom XV i XVI wieku zaznaczył się częstymi zmianami panów na zamku. Jednak w 1509 roku nastąpił przełom. Książ stał się wówczas własnością Konrada Hoberga, który nabył go od Jana von Haugwitza. W 1605 roku cesarz Rudolf potwierdził kupno Książa przez Hobergów, jako własności niezadłużonej i dziedzicznej. Hochbergowie (rodzina zmieniła nazwisko w 1714 r.) władali Książem aż do 1941 roku. Za czasów Krzysztofa Hoberga, w latach 1548-1555, przekształcono gotycką warownię w renesansową rezydencję. Po 1648 roku, Jan Henryk I na miejscu dawnych fortyfikacji, które nie zapobiegły zdobyciu zamku w czasie wojny trzydziestoletniej, założył ogrody. Prawdziwa rewolucja dokonała się jednak za czasów Ernesta Maksymiliana Hochberga.

W latach 1670–1724 powstała imponująca budowla z dwoma dziedzińcami, ciągiem oficyn i budynkiem bramnym. Ozdobą wnętrz była Sala Maksymiliańska. Do tego przedsięwzięcia zaangażowano m.in. architektów Johanna Littana i Feliksa Antona Hammer-schmidta, malarza Feliksa Antona Schefflera, marmoryzatora Ignacego Alberta Provisore, rzeźbiarza Augustina Hoffmana.

W końcu XIX wieku Hochbergowie byli jednym z siedmiu najbogatszych rodów w Europie. W 1909 roku rozpoczęto kolejną przebudowę zamku. Trwała ona do 1923 roku, a w jej efekcie powiększył się on o skrzydło północne i ujęte cylindrycznymi wieżami skrzydło zachodnie. Po 1945 roku zamek był przez półtora roku zajmowany przez armię radziecką, potem stał opuszczony i dopiero w 1956 roku rozpoczęto remont, który trwa do dziś. Hotel i restauracja mieszczą się w dawnych oficynach.

„Hotel Książ” Nocleg Jest to w pełni nowoczesny obiekt, dający możliwości komfortowego wypoczynku. Wygodne, w miarę duże pokoje na piętrze i poddaszu, utrzymane w ciepłej kolorystyce, zaaranżowane są dość typowymi hotelowymi meblami. Starano się jednak w miarę możliwości zróżnicować ich wygląd. Bez wątpienia standard hotelu podnosi bezpłatny dostęp do Internetu, co ma szczególne znaczenie dla biznesmenów, przybywających tu na konferencje i spotkania.Jeżeli ktoś chce znaleźć odpoczynek w Hotelu Książ, to powinien przyjechać tu poza sezonem, gdy nie ma setek wycieczek. Z drugiej strony miejsce to może stanowić znakomita bazę wypadową w Góry Wałbrzyskie czy Góry Sowie.

Okolica Bolków – wznoszący się na wzgórzu zamek zbudowano dla księcia Bolesława Łysego ok. 1238 roku.

Bystrzyca Górna – wieś jest niezłą bazą wypadową w Góry Sowie. W jej okolicach znajduje się kilka starych kopalni srebra.
Głuszyca – miejscowość jest popularna wśród miłośników jazdy na rowerach górskich. Zimą w okolicy działa kilka wyciągów narciarskich. Główną jej atrakcją jest jednak podziemne miasto – kompleks Osówka, będący ostatnią i największą dolnośląską kwaterą Hitlera.
Grzmiąca *– znajduje się tu drewniany kościół z ok. 1558 roku, a na skalistym szczycie pozostałości zamku Rogowiec wzniesionego dla książąt świdnicko-jaworskich.
*
Jaworzyna Śląska
– w skansenie lokomotyw parowych zgromadzono ponad 20 różnych parowozów.
Kamienna Góra – najcenniejszym zabytkiem jest bez wątpienia wzniesiony w latach 1709–1720 przez Martina Frantza kościół Łaski.
Krzeszów – dawne opactwo cysterskie z kościołem NMP Łaskawej uważane jest za jeden z najlepszych przykładów barokowej architektury śląskiej.
Łażany *– tutejszy most na Strzegomce postawiony w 1796 roku jest najstarszym żelaznym mostem w Europie.
*
Świdnica
– świdnicka starówkanależy do jednych z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych na Dolnym Śląsku. Zagórze Śląskie – na odbijającym się w wodach Jeziora Bystrzyckiego wzgórzu Choina wznosi się średniowieczny zamek Grodno.

„Hotel Książ”
ul. Piastów Śląskich 1,
58-306 Wałbrzych
(74) 664 38 90, 664 38 91 (74) 664 38 92 hotel@ksiaz.walbrzych.pl
www.ksiaz.walbrzych.pl

*Dojazd samochodem *
Z drogi nr 35 (Wałbrzych–Świebodzice)należy kierować się drogowskazami i tablicamiinformacyjnymi.

Dojazd pociągiem
Pociągiem do Wałbrzycha i stamtąd autobusem komunikacji miejskiej. Można też dojechać do Świebodzic i stąd spacerkiem do bram zamku (ok. godziny).

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)