Zamek na Hradczanach - perła Pragi
Najciekawszy obiekt do zwiedzania i zarazem najsłynniejszy zabytek czeskiej stolicy to **Hrad**. Zamek jest widoczny z daleka. Leży na lewym brzegu Wełtawy. Już w IX w. istniało tu książęce grodzisko, gdzie od 973 r. przebywali biskupi Kościoła łacińskiego. Relacja Ibrahima ibn Jakuba poświadcza, że ówczesny gród był silnie ufortyfikowany kamienno-drewnianymi wałami.
Najciekawszy obiekt do zwiedzania i zarazem najsłynniejszy zabytek czeskiej stolicy to widoczny już z daleka zamek. Leży na lewym brzegu Wełtawy. Już w IX w. istniało tu książęce grodzisko, gdzie przebywali biskupi Kościoła łacińskiego. Ówczesny gród był silnie ufortyfikowany kamienno-drewnianymi wałami. Lata świetności zamku romańskiego przypadły na okres panowania wybitnego władcy czeskiego, Przemysła Ottokara II. Zniszczenia spowodowane wichurą z 1280 r. i pożarem z 1303 r. wymusiły prace renowacyjne. Za panowania Karola IV i jego syna Wacława IV zamek uzyskał nowy, gotycki kształt, stając się rezydencją godną jednego z najpotężniejszych władców ówczesnej Europy. Po walkach husyckich zamek na jakiś czas opustoszał. W czasie panowania Jagiellonów rezydencja została przebudowana w stylu późnogotyckim. Za Habsburgów zamek zamieniono we wspaniałą renesansową rezydencję, która po przebudowach po pożarze z 1541 r. odzyskała świetność jako ulubiona siedziba cesarza Rudolfa II. Do końca XVI w.
rezydencja królewska na Hradczanach zachowała swą funkcję centrum politycznego, administracyjnego i kulturalnego Królestwa Czeskiego. Zamek Praski podupadł w okresie wojny trzydziestoletniej - złupiony w latach 1631-32 przez Sasów i w 1648 r. przez Szwedów.
Tekst: Izabela Krausowa-Żur, Aleksander Strojny/ if/pw
[
]( http://bezdroza.pl/ )
Atrakcja Czech - Zamek Praski
Większe prace renowacyjne prowadzone były dopiero w 2. poł. XVIII w. za panowania cesarzowej Marii Teresy. Na dzisiejszy wygląd zamku wpływ miała jeszcze przebudowa prowadzona w okresie międzywojennym XX w. pod kierunkiem architekta Josipa Plecnika. To wówczas rezydencja ostatecznie straciła średniowieczny charakter. Po powstaniu Czechosłowacji zamek stał się siedzibą prezydenta i, z wyjątkiem okresu komunizmu, pełni tę zaszczytną funkcję do dziś. Jest nie tylko architektoniczną dominantą Pragi, ale przede wszystkim symbolem i świadectwem trwania tysiącletniej państwowości czeskiej.
Atrakcje Czech - Zamek Praski
Do zamku wchodzi się od strony *Rynku Hradczańskiego *przez rokokową bramę z potężną kutą broną, strzeżoną przez rzeźbione postaci gigantów z 1769 r. (dziś stoją tu ich kopie z 1912 r.). Za nią rozciąga się pierwszy wewnętrzny dziedziniec, zwany honorowym, utrzymany w stylu XVIII wiecznego klasycyzmu włosko-wiedeńskiego. Po jego prawej stronie znajdują się reprezentacyjne pomieszczenia prezydenckie, niedostępne dla osób postronnych.
Atrakcje Czech - Zamek Praski
Trasa zwiedzania wiedzie na zachód, przez Bramę Macieja z 1614 r. ku drugiemu dziedzińcowi. Bramę postawiono wg projektu G.M. Filippiego w stylu włoskiego manieryzmu. Zdobią ją herby ziemskie z czasów panowania cesarza Macieja: Górnych Łużyc, Luksemburga, Dolnej Austrii, Czech, Rzeszy, Węgier, Śląska, Moraw i Dolnych Łużyc. W bramie po lewej stronie znajduje się wejście do tzw. sieni kolumnowej, zaprojektowanej w 1927 r. przez J. Plecnika, a dalej monumentalne schody wiodą do reprezentacyjnej Sali Hiszpańskiej.
Atrakcje Czech - Zamek Praski
Wspomniana zamkowa kaplica Krzyża Świętego wybudowana została w okresie 1756-64, a 100 lat później przebudowana. Neobarokowe wyposażenie jednonawowego wnętrza pochodzi właśnie z owej XIX-wiecznej przebudowy. Tu eksponowana jest zawartość zamkowego skarbca katedralnego. Naprzeciw, w skrzydle północnym, prócz wzmiankowanej Sali Hiszpańskiej, mieści się galeria malarstwa z tzw. galerią Rudolfa (wystawa kolekcji sztuki pozostałej po cesarzu oraz inne wybitne dzieła mistrzów europejskich XVI i XVII w., od Tycjana do Rubensa) - ozdobą ekspozycji jest XIV--wieczny obraz na desce przedstawiający Madonnę Ara Coeli.
Atrakcje Czech - Zamek Praski
Obok galerii znajduje się przejście na trzeci dziedziniec, na którym od razu nasz wzrok przykuje strzelista bryła katedry św. Wita. To historyczne i zarazem współczesne serce zamku. Zanim wkroczymy w chłodne wnętrze katedry, zwróćmy uwagę na jej otoczenie: 16-metrowy monolit - pomnik ofiar I wojny światowej, figurę św. Jerzego, stojący tuż obok katedry budynek starej plebanii, czyli najdawniejszego pałacu biskupiego, oraz archeologicznie odsłonięte ślady romańskich budowli zamkowych. Na miejscu dzisiejszej katedry św. Wita już przed 935 r., w czasach św. Wacława, istniała rotunda, którą w 2. poł. XI w. zastąpiła duża bazylika romańska, a od 1344 r. z inicjatywy Karola IV rozpoczęto wznoszenie wyniosłej budowli w stylu gotyckim. W tym właśnie roku Praga została podniesiona do rangi arcybiskupstwa. Królestwo Polskie, dla porównania, miało swego arcybiskupa już od trzech i pół wieku, nic więc dziwnego, że tak upragniony arcybiskup czeski musiał mieć katedrę godną swego urzędu.
Atrakcje Czech - Zamek Praski
Złota Uliczka pozostaje w tradycji prażan miejscem, gdzie w czasach cesarza Rudolfa II mieszkali i żyli przeróżni magowie i alchemicy. I choć nie jest to zapewne prawdą, to jednak gdy Złota Uliczka została odrestaurowana i przeznaczona na muzeum, w jednym z domków postanowiono odtworzyć pracownię alchemiczną. "Nie wiem, czy jest na świecie jeszcze drugie takie zabawne miejsce - pisał Zbigniew Nienacki. - Wchodząc na Złotą Uliczkę, odniosłem wrażenie, że znalazłem się w miasteczku dla krasnali, albowiem właśnie z szeregu zabawnych minidomków składa się ta najkrótsza, licząca kilkadziesiąt metrów uliczka. Przycupnęły one wzdłuż potężnych murów zamkowych. Miniaturowe drzwiczki, okienka, niektóre domki mają nawet pięterko z prześmiesznym uroczym okienkiem, małą izdebkę na parterze, na górze niziutki, maleńki pokoiczek. A wszystkie domki są kolorowe, jakby z barwnego papieru wycięte. W małych pokoikach małe sprzęty, ubogie zresztą, jak ubodzy byli mieszkańcy tej uliczki. Bo choć legenda mówi, że żyli tu
alchemicy usiłujący z niczego zrobić złoto, prawdą historyczną jest, że gnieździli się na Złotej Uliczce ubodzy strzelcy zamkowi. Alchemicy, jak wiemy, posiadali wspaniałe domy w Pradze. Ale czy warto walczyć z legendą?"
Tekst: Izabela Krausowa-Żur, Aleksander Strojny/ if/pw
[
]( http://bezdroza.pl/ksiazki/praga-travelbook-wydanie-1-izabela-krausowa-zur-aleksander-strojny,bepra1.htm )