Trwa ładowanie...

Zegar klimatyczny może się cofnąć o 50 mln lat. "Wiele gatunków wyginie"

Mijający 2018 był czwartym najcieplejszym rokiem w historii – ogłosiła Światowa Organizacja Meteorologiczna. Ocieplenie klimatu nadal postępuje i do tych danych cegiełkę dokładają naukowcy, którzy alarmują, że zegar klimatyczny może się cofnąć o 50 mln lat.

Zegar klimatyczny może się cofnąć o 50 mln lat. "Wiele gatunków wyginie"Źródło: PAP
d3iskd7
d3iskd7

John Williams, paleoekolog i profesor geografii, oraz jego doktorant Kevin Burke z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, przeprowadzili badania, z których wysnuli pesymistyczne wnioski na temat postępujących zmian klimatu. Wynika z nich, że przy obecnej emisji gazów cieplarnianych i tempie wzrostu temperatury już w najbliższych kilkunastu latach klimat może przypominać ten z pliocenu (5,33-2,58 miliona lat temu). Było wtedy cieplej o ok. 1,8-3,6 st. C niż dzisiaj.

Naukowcy ostrzegają, że jeśli nie powstrzymamy zmian klimatu to do 2150 r. cofniemy się do czasów eocenu (ok. 56-34 milionów lat temu). Wówczas średnia temperatura powietrza na Ziemi była o 13 st. C wyższa niż obecnie. Na Arktyce rosły lasy bagienne, a dinozaury wyginęły.

PAP
Źródło: PAP

Co ważne, na granicy eocenu z wcześniejszym paleocenem występowało tak zwane paleoceńsko-eoceńskie maksimum klimatyczne. Nastąpiło wtedy gwałtowne ocieplenie w całej erze kenozoiku (trwającej od około 66 mln lat temu do dziś). Od tamtej pory klimat się regularnie ochładzał. Zgodnie z tą tendencją powinniśmy wkraczać w kolejną epokę lodową, tymczasem jest zupełnie inaczej.

d3iskd7

- Zmierzamy do bardzo dramatycznych zmian w niezwykle krótkich ramach czasowych, odwracając trend ochładzania się klimatu w tak krótkim czasie - alarmuje Burke.

PAP
Źródło: PAP

Wraz z ociepleniem klimatu naukowcy podejmują rozważania na temat ewolucji zwierząt i ich przetrwania. Wszystkie gatunki zamieszkujące obecnie Ziemię mają swoich przodków, którzy przeżyli eocen i pliocen. Jak się jednak zachowają w obliczu gwałtownych nadchodzących zmian?

- W historii Ziemi działy się wielkie rzeczy. Wyewoluowały nowe gatunki, wiele z nich przetrwało, ale wiele wyginie w czasie, kiedy żyjemy na tej planecie - mówił Williams. - Nasza praca pokazuje, jak możemy wykorzystać naszą historię i historię Ziemi, żeby zrozumieć dzisiejsze zmiany i jak najlepiej się do nich przystosować - podsumował Williams.

d3iskd7

Według badań ok. 75 proc. Polaków odczuwa zaniepokojenie zmianą klimatu.

Źrodło: PAP/TVN24 Meteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Konsekwencje zmiany klimatu

d3iskd7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iskd7