Trwa ładowanie...

Zielono mi w Łomży – poznaj płuca Polski

Piękne historyczne miasto, które skrywa w sobie wiele tajemnic i miejsc wartych zobaczenia. Łomża, bo o niej mowa, to nie tylko niezwykłe zabytki, ale także piękne położenie, nieskazitelna przyroda i liczne walory krajobrazowe. Co skrywa to malownicze miasto? Gdzie pójść i co zobaczyć?
Share
Zielono mi w Łomży – poznaj płuca Polski
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, Fot: Arkadiusz Zarzecki
d1o8vif

Zielone płuca Polski

Niezwykłe walory przyrodnicze i krajobrazowe, czyste środowisko naturalne, świeże powietrze, to coś co wyróżnia Łomżę. Miasto położone nad Narwią, w bliskim sąsiedztwie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego i Biebrzańskiego Parku Narodowego jest częścią Zielonych Płuc Polski - regionu niezwykłego ze względu na nieskazitelną przyrodę i wyjątkowe walory krajobrazowe. W pobliżu mieszczą się także rezerwaty przyrody Rycerski Kierz oraz Czerwony Bór, a także Puszcza Kurpiowska.

Najbardziej znana łomżynianka###

O kim mowa? Oczywiście o niezapomnianej Hance Bielickiej. Pochodząca z Łomży aktorka ma tu swój pomnik. Ławeczka stoi przy deptaku, nieopodal Rynku. Nie bez powodu to jedno z najchętniej fotografowanych miejsc w mieście. W Centrum Katolickim w Łomży znajduje się z kolei salonik poświęcony osobie Bielickiej, a w nim liczne kostiumy, kapelusze, portrety oraz osobiste przedmioty aktorki. Artystkę postanowiły upamiętnić również władze miasta. Ronda znajdujące się w pobliżu Teatru Lalki i Aktora nazwano oficjalnie Rondami Hanki Bielickiej, a place skrzyżowań przypominają kapelusze, które wyróżniały aktorkę.

d1o8vif

Uroki rzeki Narew

Kamiennymi schodkami dotrzemy bezpośrednio nad rzekę Narew, skąd doskonale widać dolinę Narwi. U szczytów schodów mieści się Brama Napoleona, która według tradycji upamiętnia pobyt Bonapartego. U progu schodów mieszkał również późniejszy kardynał Stefan Wyszyński. Warto wybrać się również na Grodzisko w Starej Łomży. Niegdyś jeden z najstarszych i najbardziej wysuniętych punktów obronnych Mazowsza z okresu średniowiecza. Obecnie jego pozostałościami są dwa wzgórza, skąd roztaczają się piękne widoki na rzekę: Wzgórze Królowej Bony oraz św. Wawrzyńca.

Aktywny wypoczynek

Będąc w Łodzi koniecznie odwiedź, uważany przez niektórych za główną atrakcję miasta, Port Łomża. Znajdziemy tu wypożyczalnię kajaków oraz łódek. Do tego ścieżka rowerowa, siłownia na powietrzu, plac zabaw, miejsce na grilla oraz liczne ławeczki. Masz ochotę na pyszną rybę? Zjesz ją tylko w łomżyńskim porcie! Tu nie tylko aktywnie spędzisz czas, ale również odpoczniesz wśród przepięknej zieleni.

d1o8vif

Musisz zobaczyć

Przede wszystkim rynek. Warto zwrócić uwagę na ratusz oraz liczne odbudowane po wojnie kamienice. Mieszczą się tu również inne liczne zabytki architektury oraz dwa parki miejskie. Od rynku odchodzi ulica Farna, obecny deptak Łomży. Jeśli masz ochotę trochę pozwiedzać, polecamy zobaczyć: katedrę św. Michała, kościół i klasztor kapucynów, Pałac Biskupi, kościół Wniebowzięcia NMP oraz Cmentarz Katedralny. Nie można pominąć również, pokazującego historię regionu, Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz Muzeum Przyrody znajdujące się nieopodal Łomży w niewielkim Drozdowie.

d1o8vif

Podziel się opinią

Share
d1o8vif
d1o8vif