Znajdź inspirację do podróży - VII edycja Turystycznych Mistrzostw Vlogerów i Blogerów
VII edycja Turystycznych Mistrzostw Vlogerów i Blogerów, organizowana przez Polską Organizację Turystyczną przyniosła niezapomniane wrażenia i inspirujące historie. Do finałowej rywalizacji stanęło szesnastu influencerów, reprezentujących różne regiony Polski. W ciągu kilku tygodni stworzyli materiały, które nie tylko promują piękno naszego kraju, ale także ukazują jego bogatą kulturę, historię i unikalne atrakcje. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej finalistom oraz konkursowym filmom, które zdobyły uznanie jurorów i publiczności.
17.07.2024 14:51
I miejsce - Pora na Wycieczkę
W tegorocznej, siódmej edycji Turystycznych Mistrzostw Vlogerów i Blogerów, pierwsze miejsce zdobył blog "Pora na Wycieczkę", prowadzony przez Karolinę i Filipa. Ta para podróżników, mieszkająca, na co dzień w Małopolsce, zaskoczyła wszystkich swoją pasją do odkrywania mniej znanych zakątków regionu. Swoją pasją do podróży po Polsce dzielą się na swoim blogu już 3 lata, ale podróżują znacznie dłużej. Na co dzień pracują, ale każdą wolną chwilę poświęcają na wyjazdy i zwiedzanie tego, co można zobaczyć tuż za rogiem.
W ramach Mistrzostw, reprezentując dobrze im znane województwo małopolskie, stworzyli dwa inspirujące filmy promujące mniej popularne atrakcje regionu.
W filmie "15 atrakcji woj. małopolskiego - Co warto zobaczyć w Małopolsce?" zaprezentowali 15 niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić. Trwający niemal godzinę film to wyjątkowy przewodnik po nieoczywistych miejscach i atrakcjach. Pokazuje piękne krajobrazy Beskidu Wyspowego, urokliwe doliny Gorczańskiego Parku Narodowego, po zabytki Doliny Dunajca i Popradu. W swoim filmie odwiedzili między innymi skanseny, zamki i wieże widokowe na Skiełku, Kamionnej, Magurkach czy w Dąbrówce Szczepanowskiej, skąd pokazali malownicze widoki na rozpościerające się wokół nich okolice. W ich filmie znajdziemy również bardziej przyziemne i nieoczywiste atrakcje Małopolski, takie jak mofety w Beskidzie Sądeckim w okolicach Muszyny. Te bulgoczące źródełka to chłodne wyziewy wulkaniczne, zawierające głównie dwutlenek węgla. Według łemkowskich wierzeń w takich miejscach oddycha piekło.
Drugi film, "Kim są Zagórzanie? - Poznaj Zagórzańskie Dziedziny - górale zagórzańscy" poświęcony został kulturze Zagórzan, góralskiej grupie etnograficznej z okolic Mszany Dolnej. Karolina i Filip zanurzyli się w folklorze i tradycjach tego regionu. Tańczyli, śpiewali i słuchali góralskiej muzyki, podkreślając gościnność lokalnych mieszkańców. Spróbowali także regionalnych dań, takich jak sapka, zagórzańska zupa z karpieli na mleku, kołoca z bryndzą i pierogi z suszonymi śliwkami. W tym już krótszym od poprzedniego filmu znaleźli czas na zwiedzanie wartościowych zabytków, jak kościół w Kasinie Wielkiej czy muzeum Władysława Orkana. Ważnym aspektem ich filmów są również rozmowy z lokalnymi mieszkańcami, rzemieślnikami i artystami. Jedną z takich osób był Pan Rafał Nowak z Kasiny Wielkiej, który jest krawcem szyjącym góralskie stroje.
Dzięki pracy Karoliny i Filipa, wiele osób ludzi ma sposobność odkryć nowe, fascynujące miejsca w Małopolsce. Ich filmy nie tylko promują turystykę, ale także edukują i inspirują do podróży po mniej znanych zakątkach Polski.
Zachęcamy do osobistego zapoznania się ze zwycięskimi filmami Karoliny i Filipa.
15 atrakcji woj. małopolskiego - Co warto zobaczyć w Małopolsce?
Kim są Zagórzanie? - Poznaj Zagórzańskie Dziedziny - górale zagórzańscy
II miejsce - My na Szlaku
Laureatami drugiego miejsca VII Turystycznych Mistrzostw Vlogerów i Blogerów zostali Angelika, Mateusz i Maja, autorzy bloga "My na Szlaku". Jest to ich kolejna nagroda, którą otrzymali w ramach Mistrzostw. Swoją rodzinną, blogową pasję realizują już od 12 lat, nieustannie odkrywając nowe miejsca, szczególnie górskie szlaki, których przeszli już ponad 280 w Polsce i na świecie. Ich blog zawiera ponad 1300 wpisów, pełnych pomysłów na wycieczki, praktycznych porad i pięknych zdjęć. W bieżącej edycji reprezentowali województwo lubelskie, w którym realizowali swoje materiały konkursowe.
W swoim pierwszym filmie konkursowym "Niezwykłe Lubelskie – 34 Atrakcje" zaprezentowali listę 34 miejsc, które odwiedzili. Odkryli niezwykłe miejsca, poznali piękną przyrodę i wsłuchali się w lubelskie legendy. W trakcie tej podróży po województwie lubelskim, spróbowali regionalnej kuchni, zanocowali w prawdziwej lubelskiej agroturystyce, aby przeżyć kolorowy wschód słońca. I podziwiali widoki z punktów i wież widokowych takich, jak wieża widokowa w Suścu, Nowinach, Krasnobrodzie czy wieża Wierzchowiny niedaleko Zamościa. Warto wspomnieć, że wśród ich licznych wędrówek znalazł się unikalny, nocny spacer, czyli zwiedzanie Kazimierza Dolnego z pochodniami, w tym przejście przez klimatyczny lessowy Wąwóz Korzeniowy. Ciekawostką również na ich kazimierskim szlaku okazały się ruiny willi utytułowanego rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego, którego bardzo dobrze wspomina nie mniej utytułowany aktor Leonardo DiCaprio, który za sprawą swojego ojca poznał Szukalskiego i uznawał za przyszywanego dziadka.
Swój drugi konkursowy film "Polskie Marki Turystyczne – Lublin, Roztocze i Kraina Lessowych Wąwozów" Angelika, Mateusz i Maja poświęcili odkrywaniu tych trzech miejsc, które przynależą do katalogu utworzonego dla najbardziej atrakcyjnych regionów i szlaków turystycznych.
Zwiedzanie rozpoczęli w Roztoczańskim Parku Narodowym zagłębiając się w historię regionu w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym. Pierogi z gęsiną, pstrąg roztoczański czy wątróbka po zamojsku to tylko kilka potraw, które polecają skosztować w trakcie zwiedzania tego regionu. Zwłaszcza, że w swoim blogu wskazują, że można do Roztocza przyjechać na tydzień, dwa, a może i więcej.
Pośród wielu miejsc, które odwiedzili w Lublinie i podczas odkrywania Krainy Lessowych Wąwozów, podziwiali szereg wyjątkowych atrakcji. Zachwycili się nie tylko malowniczym położeniem Kazimierza Dolnego nad Wisłą, Zamkiem w Janowcu, Grodziskiem Żmijowiska, gdzie niegdyś zamieszkiwali Słowianie, oraz muzeum Czartoryskich w Puławach, ale również oznaczyli wszystkie odwiedzone miejsca na mapie, którą można sprawdzić na ich blogu. Dzięki pracy Angeliki, Mateusza i Mai, wielu turystów zyskało nowe cele na lokalne wycieczki w województwie lubelskim.
Z konkursowymi filmami "My na Szlaku" możemy zapoznać się pod tymi adresami:
Niezwykłe Lubelskie – 34 Atrakcje
Polskie Marki Turystyczne – Lublin, Roztocze, Kraina Lessowych Wąwozów
III miejsce - AHOJ! Przygodo
"AHOJ! Przygodo" to blog podróżniczy Agnieszki i Mariusza, którzy reprezentowali w tegorocznych Mistrzostwach województwo lubuskie, zajmując trzecie miejsce. Agnieszka i Mariusz to pasjonaci podróży z Wrocławia, którzy oprócz blogowania prowadzą własne wydawnictwo, tworząc pełne ciekawostek, zagadek i zadań przewodniki dla dzieci – Paszporty Młodego Odkrywcy.
W pierwszym filmie konkursowym "Zachwycające Parki i Ogrody Lubuskiego" przedstawili wyjątkowe piękno parków i ogrodów tego województwa, odwiedzając między innymi Park Mużakowski w Łęknicy, zaprojektowany w stylu angielskim, ogród botaniczny w Zielonej Górze, który jest najmniejszym i zarazem najmłodszym ogrodem botanicznym w Polsce. Agnieszka i Mariusz zwiedzili także park przy zamku Joannitów w Łagowie, w którym zachwycali się nie tylko starymi murami, drewnianymi pomostami czy wyjątkowym kolorem jeziora Trześniowskiego. Także liczne i okazałe, pomnikowe drzewa odwiedzanego miejsca zrobiły na nich duże wrażenie.
W swoim filmie oprócz parków w Zatonie, Żaganiu, Sławnie czy w Iłowej, przedstawiają zieleń i bogactwo Drawieńskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Ujście Warty, pokazują, że województwo lubuskie zdecydowanie zasługuje na miano najbardziej zielonego województwa i słusznie jest określane mianem zielonych płuc Polski.
Drugi film, "Niesamowite Jeziora Lubuskiego", skupia się na jeziorach regionu ukazując nie tylko piaszczyste plaże, ale również te mniej znane otoczone lasami i niemal dzikie zbiorniki wodne.
Swoją podróż po krainie jezior rozpoczęli nad jeziorem Łagowskim i Ciecz, które kiedyś były jednym zbiornikiem. Zwiedzili także największy akwen w województwie lubuskim - jezioro Sławskie, jezioro Lubnikowskie, Niesłysz, Lubiąż oraz jezioro będące rajem dla nurków - jezioro Głębokie.
Odkrywając Geopark Łuk Mużakowa, Karolina i Filip przenieśli się w czasie do epoki, gdy wielki lodowiec przetaczał się przez Polskę, tworząc unikalny krajobraz. To miejsce zachwycające kolorowymi jeziorami, które są pozostałością po nieczynnych wyrobiskach dawnej kopalni "Balbina". Nawet podziwiali "Afrykę", czyli jedno z największych jezior, które swoim kształtem przypomina właśnie ten kontynent.
Zachęcamy do zapoznania się ze zrealizowanymi materiałami osobiście:
Niesamowite Jeziora Lubuskiego
Zachwycające Parki i Ogrody Lubuskiego
VII Turystyczne Mistrzostwa Vlogerów i Blogerów były nie tylko okazją do rywalizacji, ale przede wszystkim platformą do dzielenia się pięknem i różnorodnością Polski. Finaliści, dzięki swoim kreatywnym materiałom, pokazali nam miejsca, które warto odwiedzić i historie, które warto poznać. Ich relacje pełne są inspiracji, pasji i autentycznej miłości do podróży, zachęcając każdego do osobistego odkrywania tych wyjątkowych miejsc i czerpania radości z eksploracji nieznanych zakątków Polski.
Zapraszamy także do zapoznania się z pozostałymi uczestnikami Mistrzostw, którzy również przygotowali fascynujące materiały ukazujące piękno różnych regionów Polski, inspirując do podróży i odkrywania niezwykłych miejsc na własną rękę. https://mistrzostwablogerow.polska.travel/