Trwa ładowanie...

Znalazłeś dzikie zwierzę? Tych rzeczy nigdy nie rób

Każdy z nas choć raz natknął się na ranne lub martwe zwierzę. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Lasy Państwowe wyjaśniają, kiedy warto ingerować, a kiedy najlepiej prędko się oddalić. "Nie podejmuj decyzji samodzielnie" - czytamy w poście udostępnionym na Twitterze.

Co robić, gdy znajdziemy ranne zwierzę? Co robić, gdy znajdziemy ranne zwierzę? Źródło: Adobe Stock, fot: Pavel Sys
dlgr3j3
dlgr3j3

Trudne i niespodziewane sytuacje prowokują nas do podejmowania spontanicznych decyzji. Niestety bywa, że te decyzje mogą być opłakane w skutkach. Szczególnie jeśli chodzi o ingerencję w świat dzikich zwierząt. Dlaczego? Czasem chcąc pomóc, możemy zaszkodzić.

"W polskich lasach żyje coraz więcej zwierząt. Jednocześnie nasze miasta, wsie czy sieci drogowe stale się rozrastają. W efekcie różne zdarzenia z udziałem dzikich zwierząt stają się niemal codziennością. Starając się im pomóc, zawsze zdawajcie się na specjalistów, mających w tym doświadczenie" - czytamy w grafice udostępnionej przez Lasy Państwowe.

Co zrobić, gdy znajdziemy zwierzę w lesie?

Jeśli natkniemy się młode osamotnione zwierzęta, w żadnym wypadku nie powinniśmy kierować się emocjami. Jeśli to ptak - prawdopodobnie uczy się latać, a jego rodzice znajdują się niedaleko. "Nie strasz, nie podejmuj prób ratowania, ptak sobie poradzi" - przekazują Lasy Państwowe.

Podobnie mają się sprawy z młodymi dzikami. Kiedy je zobaczysz, oddal się, nim pojawi się ich matka. Konsekwencje mogą być dotkliwe. Jeśli zaś napotkasz sarnę, pod żadnym pozorem jej nie dotykaj. Zwierzę nie posiada zapachu, aby nie wyczuły go drapieżniki. Jeśli sarnia matka wyczuje twój zapach, prawdopodobnie porzuci młode.

dlgr3j3

Co zrobić, jeśli znajdziemy zwierzę w mieście?

Napotkałeś w mieście ranne zwierzę? Zadzwoń do urzędu miasta lub gminy. Te instytucje mają obowiązek powiadomić odpowiedniego lekarza weterynarii, który podejmie decyzję w sprawie dalszych losów zwierzęcia. Poza godzinami pracy urzędów dzwoń do lokalnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Co zrobić, jeśli znajdziemy potrącone zwierzę przy drodze?

Ranne zwierzęta na poboczach to największa zmora kierowców. Jak zachować się w takiej sytuacji? Zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub na policję. Nie zbliżaj się ani nie dotykaj zwierzęcia. Oznacz miejsce na drodze i poczekaj na przyjazd służb.

Sztuka podróżowania - DS4

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj