Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Znaleziono zakopany skarb. Prawdopodobnie należał do jubilera

W okolicach Starego Czarnowa archeolodzy odnaleźli skarb, który spędził w ziemi blisko 1000 lat. Znalezisko pochodzi z czasów, kiedy w Kołbaczu istniał gród, czyli ok. XI i XII w. To ponad 300 srebrnych przedmiotów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skarb przeleżał w ziemi ok. 1000 lat (zdjęcie ilustracyjne)
Skarb przeleżał w ziemi ok. 1000 lat (zdjęcie ilustracyjne) (Shutterstock.com)

Skarb mógł zostać zakopany przez ówczesnego jubilera, ponieważ jego elementy stanowiły fragmenty kolczyków, paciorków, zausznic, kaptorgi, sztabki srebra oraz przeróżne monety, a w tym arabski dirham. Wśród znalezionych przedmiotów znalazły się także odpady z produkcji lokalnych monet. Dlatego znalezisko to nazwano \* "skarbem jubilera".*

Tego sensacyjnego odkrycia dokonano \* zupełnie przypadkiem\* podczas prac rolniczych. Naukowcy podejrzewają, że skarb choć został zakopany w całości w jednym miejscu, to został rozniesiony po polu przez rolników, którzy je orali. Archeolodzy podejrzewają także, że przedmiotów może być o wiele więcej i planują w okolicy prowadzić dalsze badania.

Jak informuje TVN24, przy okazji tych badań natrafiono także na pozostałości osady \* pierwszych rolników i hodowców\* zamieszkujących te tereny ok. 7 tys. lat temu. Szczątki osady są na tyle dobrze zachowane, że badacze są nawet w stanie określić rozmieszczenie budynków. Na podstawie znalezionych fragmentów można ustalić, gdzie przygotowywano posiłki, wypalano naczynia oraz gdzie znajdował się warsztat kamieniarski.

Zobacz też: Tajemnica starożytnego skarbu rozwikłana

Podziel się opinią

Share
Slot