WP

Znaleziono zakopany skarb. Prawdopodobnie należał do jubilera

W okolicach Starego Czarnowa archeolodzy odnaleźli skarb, który spędził w ziemi blisko 1000 lat. Znalezisko pochodzi z czasów, kiedy w Kołbaczu istniał gród, czyli ok. XI i XII w. To ponad 300 srebrnych przedmiotów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skarb przeleżał w ziemi ok. 1000 lat (zdjęcie ilustracyjne)
Skarb przeleżał w ziemi ok. 1000 lat (zdjęcie ilustracyjne) (Shutterstock.com)
WP

Skarb mógł zostać zakopany przez ówczesnego jubilera, ponieważ jego elementy stanowiły fragmenty kolczyków, paciorków, zausznic, kaptorgi, sztabki srebra oraz przeróżne monety, a w tym arabski dirham. Wśród znalezionych przedmiotów znalazły się także odpady z produkcji lokalnych monet. Dlatego znalezisko to nazwano * "skarbem jubilera".*

Tego sensacyjnego odkrycia dokonano * zupełnie przypadkiem* podczas prac rolniczych. Naukowcy podejrzewają, że skarb choć został zakopany w całości w jednym miejscu, to został rozniesiony po polu przez rolników, którzy je orali. Archeolodzy podejrzewają także, że przedmiotów może być o wiele więcej i planują w okolicy prowadzić dalsze badania.

WP

Jak informuje TVN24, przy okazji tych badań natrafiono także na pozostałości osady * pierwszych rolników i hodowców* zamieszkujących te tereny ok. 7 tys. lat temu. Szczątki osady są na tyle dobrze zachowane, że badacze są nawet w stanie określić rozmieszczenie budynków. Na podstawie znalezionych fragmentów można ustalić, gdzie przygotowywano posiłki, wypalano naczynia oraz gdzie znajdował się warsztat kamieniarski.

Zobacz też: Tajemnica starożytnego skarbu rozwikłana

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP