Trwa ładowanie...

Znaleziono zakopany skarb. Prawdopodobnie należał do jubilera

W okolicach Starego Czarnowa archeolodzy odnaleźli skarb, który spędził w ziemi blisko 1000 lat. Znalezisko pochodzi z czasów, kiedy w Kołbaczu istniał gród, czyli ok. XI i XII w. To ponad 300 srebrnych przedmiotów.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Znaleziono zakopany skarb. Prawdopodobnie należał do jubileraŹródło: Shutterstock.com
d22ngov
d22ngov

Skarb mógł zostać zakopany przez ówczesnego jubilera, ponieważ jego elementy stanowiły fragmenty kolczyków, paciorków, zausznic, kaptorgi, sztabki srebra oraz przeróżne monety, a w tym arabski dirham. Wśród znalezionych przedmiotów znalazły się także odpady z produkcji lokalnych monet. Dlatego znalezisko to nazwano * "skarbem jubilera".*

Tego sensacyjnego odkrycia dokonano * zupełnie przypadkiem* podczas prac rolniczych. Naukowcy podejrzewają, że skarb choć został zakopany w całości w jednym miejscu, to został rozniesiony po polu przez rolników, którzy je orali. Archeolodzy podejrzewają także, że przedmiotów może być o wiele więcej i planują w okolicy prowadzić dalsze badania.

Jak informuje TVN24, przy okazji tych badań natrafiono także na pozostałości osady * pierwszych rolników i hodowców* zamieszkujących te tereny ok. 7 tys. lat temu. Szczątki osady są na tyle dobrze zachowane, że badacze są nawet w stanie określić rozmieszczenie budynków. Na podstawie znalezionych fragmentów można ustalić, gdzie przygotowywano posiłki, wypalano naczynia oraz gdzie znajdował się warsztat kamieniarski.

Zobacz też: Tajemnica starożytnego skarbu rozwikłana

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj