Znikające Jezioro Półksiężyca
Jedwabny Szlak był drogą łączącą Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Od III wieku p.n.e. transportowano nią na Zachód nie tylko jedwab, ale i drogie kamienie, żelazo oraz papier. Z kolei na Wschód wędrowało złoto, rośliny uprawne i wyroby jubilerskie. Drogę przez pustynię można było przetrwać tylko dzięki postojom w zacienionych miejscach z dostępem do świeżej wody. Witajcie w oazie nad Jeziorem Półksiężyca!
Jedwabny Szlak był drogą łączącą Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Od III wieku p.n.e. transportowano nią na Zachód nie tylko jedwab, ale i drogie kamienie, żelazo oraz papier. Z kolei na Wschód wędrowało złoto, rośliny uprawne i wyroby jubilerskie. Podróż przez pustynię można było przetrwać tylko dzięki postojom w zacienionych miejscach z dostępem do świeżej wody. Witajcie w oazie nad Jeziorem Półksiężyca!
Około 6 kilometrów na południe od miasta Dunhuang w środkowych Chinach znajduje się niezwykłe miejsce, które cieszy się sławą od ponad 2000 lat. To oaza na Jedwabnym Szlaku, miejsce które do dziś daje wytchnienie wyprawiającym się na pustynię.
at/pw
Źródło na pustyni
Położone na Pustyni Gobi źródło, od XVII do początku XX wieku nazywano Yueyaquan. Od dawna fascynowało przybywających tu podróżnych, a z czasem i turystów przyciągniętych sławą jeziora w kształcie półksiężyca.
Świątynia
Nad jeziorem znajduje się klasztor mnichów konfucjańskich. Wśród wysmakowanych pawilonów znalazły się nich m.in. Pałac Cesarzowej (Niangniangdian), Królewski Pałac Smoka (Longwanggong) oraz Grota Medycyny.
Śpiewające wydmy
Jezioro leży u stóp góry Mingsha, słynnej ze "śpiewających wydm". To niezwykle zjawisko występuje na wielu pustyniach całego świata. Spowodowane jest specyficznym oddziaływaniem wiatru na piasek.
Znikające jezioro
Od lat 60. XX wieku prowadzono regularne badania dotyczące rozmiarów jeziora. W 1990 roku stwierdzono, że na przestrzeni ostatnich 40 lat, zbiornik zaczął zanikać - zmniejszył się niemal siedmiokrotnie! W 2006 roku chiński rząd wszczął starania o utrzymanie stałej głębokości i obszaru źródła.
Latający mnisi
W oazie na przybyszów czekają nie tylko atrakcje dla ducha, ale i rozrywki dla ciała. Można tu poserfować po wydmach, zobaczyć walki latających mnichów, a także wypożyczyć wielbłądy i samochody, by wyprawić się na pustynię.
at/pw