Trwa ładowanie...

Zobacz rysie harcujące w Białowieży

Zapomnij o Afryce, nasze dzikie koty są lepsze niż lwy i tygrysy – złapano je w pułapkę. Fotopułapkę. Internauci oszaleli z zachwytu na widok mamy rysicy i jej młodego potomka, oddających się beztroskim zabawom.

Zobacz rysie harcujące w BiałowieżyŹródło: flickr.com, fot: Cloudtail the Snow Leopard
d2wtb5y
d2wtb5y

„Wszystkie Ryśki to fajne chłopaki” – komentuje jeden z wielu internautów, oczarowanych filmem udostępnionym przez białowieski Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk na profilu facebookowym oprganizacji (Mammal Research Institute Polish Academy of Sciences). "Cudny widok. Kotki rysiowe się bawią", "Jaka to radość że można podglądać te cudne Kociaki. Super" – emocjonują się kolejni (zachowana oryginalna pisownia).

Nagranie dzikich kotów z Białowieży, którego autorem jest Eugeniusz Bujko, wzbudza wielki entuzjazm wśród rodaków. Wydaje się, ze zwierzaki mają większy fanklub niż afrykańskie lwy czy tygrysy, bo są „nasze”. A do tego rozkoszne. Na kadrach uchwyconych z fotopułapek widzimy harce i szaleństwa mamy rysicy i jej potomka. To dość rzadko oglądane zachowanie rysi w naturze jest treningiem dla młodego rysia i wstępem w dorosłość, kiedy musi samodzielnie przetrwać w naturalnym środowisku.

d2wtb5y

Rysie to w Polsce gatunek chroniony, według szacunków z 2010 r. na terenie kraju żyje mniej niż 300 jego przedstawicieli (w ostatnich latach dane nie były aktualizowane). W Puszczy Białowieskiej występuje jedna z najliczniejszych populacji rysia nizinnego – liczy sobie ok. ok. 20 osobników. Podobnymi liczbami mogą pochwalić się puszcze: Augustowska i Knyszyńska (ok. 20 osobników). Odmiana karpacka we Wschodnich i Zachodnich Karpatach liczy sobie ok. 100 osobników.

d2wtb5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wtb5y