10 miejsc, dla których warto odwiedzić Warszawę
Otwarty kilka miesięcy temu Port Lotniczy Warszawa-Modlin sprawił, że w stolicy ląduje znacznie więcej samolotów z obcokrajowcami. Czym kusi ich Warszawa? Oto zestawienie przygotowane przez brytyjskiego dziennikarza Piersa Townleya, który od lat współpracuje z tanimi liniami lotniczymi. Zobaczcie, co według niego stolica oferuje obcokrajowcom!
Otwarty kilka miesięcy temu Port Lotniczy Warszawa-Modlin sprawił, że w stolicy ląduje znacznie więcej samolotów z obcokrajowcami. Czym kusi ich Warszawa? Oto zestawienie przygotowane przez brytyjskiego dziennikarza Piersa Townleya, który od lat współpracuje z tanimi liniami lotniczymi. Zobaczcie, co według niego stolica oferuje obcokrajowcom!
Warszawska Praga znajduje się na prawym brzegu Wisły, a w XVIII wieku stanowiła oddzielne miasto. Dziś to ukochana dzielnica bohemy i swoiste artystyczne centrum, które skupia najbardziej kultowe miejsca Warszawy. Liczne kawiarnie i klimatyczne knajpki umilają odkrywanie tajemnic i uroków tego zakątka.
if/pw
Neon Muzeum
Nową, ciekawą atrakcją na turystycznej mapie Warszawy jest Neon Muzeum, które mieści się na terenie SOHO Factory. Historia nietypowej placówki sięga już 2005 roku, gdy założycielka uratowała przed zniszczeniem pierwszy eksponat – neon „Berlin”, jednak muzeum otwarto dopiero w maju b.r. Można w nim obejrzeć reklamy świetlne z okresu po II wojnie światowej.
Widok z Pałacu Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki, mający 42 piętra i 230,68 m wysokości, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy stolicy. Ogromny wieżowiec został wzniesiony w czasach socrealizmu jako prezent Związku Radzieckiego dla Warszawy oraz symbol radzieckiej dominacji w Polsce. Choć jego uroda jest bardzo dyskusyjna, budowla oferuje jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy. Na 30. piętrze, na wysokości 114 m, mieści się galeria, z której można oglądać panoramę Warszawy. Widok zapiera dech w piesiach.
Warszawski Festiwal Filmowy
Warszawski Festiwal Filmowy nie jest tak znany jak ten w Cannes czy w Wenecji, ale jego historia sięga aż 1985 roku! Od prawie 30 lat prezentuje zarówno polskie, jak i międzynarodowe filmy, stanowiąc tym samym największą tego typu imprezę w kraju. Uroczysta inauguracja 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbyła się 12 października 2012.
Pierogi
Obcokrajowcy już dawno temu odkryli największy przysmak polskiej kuchni – pierogi. Można ich spróbować w całym kraju, jednak na warszawskim Starym Mieście znajdują się najlepsze restauracje i bary oferujące to danie. Pierogi w najróżniejszych wariantach zadowolą najbardziej wybredne kubki smakowe.
Łazienki Królewskie
W zestawieniu nie mogło także zabraknąć jedego z najbardziej magicznych miejsc w stolicy - Łazienek Królewskich. Należą one do najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. Kompleks powstał z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i do dziś zachwyca połączeniem klasycystycznych zabytków i piękna przyrody. Do największych atrakcji należy Pałac na Wyspie, którego wnętrze zostało wiernie zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych.
Cerkiew prawosławna Marii Magdaleny
Charakterystyczna cerkiew prawosławna przy Alei Solidarności to jeden z największych skarbów architektonicznych stolicy. Pięć cebulastych kopuł wpisało się na stałe w krajobraz Warszawy, jednak wnętrze jest jeszcze bardziej zachwycające. Bogaty wystrój pełen złotych elementów i wspaniałych ikon z pewnością potrafi pobudzić wyobraźnię.
Nowy Świat
Jeśli ktoś ma mało czasu, a chce poczuć klimat warszawskiego życia, powinien udać się na Nowy Świat. Na tej ulicy skupiają się najlepsze lokale w mieście – pyszną kawę czy doskonałą muzykę na żywo znajdziemy właśnie tutaj. Niektórzy nazywają Nowy Świat *polskimi *Polami Elizejskimi.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego to od lat jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji stolicy. Zostało otwarte w 60-tą rocznicę powstania – w 2004 roku i od tego czasu otrzymało szereg nagród. Dokumentuje bardzo ważną część historii przy pomocy nowatorskich technik audiowizualnych. Odwiedzający muzeum mogą się przenieść w czasie, oglądając m.in. ponad 20-metrowy wąski kanał, którym przemieszczali się powstańcy czy replikę jednego z niemieckich bunkrów.
Fabryka Trzciny
Zestawienie zamyka propozycja wizyty w Fabryce Trzciny, centrum artystyczno-edukacyjnym na warszawskiej Pradze. Kompleks mieści się w jednym z najstarszych obiektów industrialnych dzielnicy i stanowi miejsce koncertów, pokazów mody, projekcji filmowych czy wystaw. Dawna fabryka stanowi dziś jedno z najbardziej modnych i kultowych miejsc na mapie stolicy.
if/pw