WyspyDawniej więzienia, dziś hotele i atrakcje turystyczne

Dawniej więzienia, dziś hotele i atrakcje turystyczne

Dawniej więzienia, dziś hotele i atrakcje turystyczne
Źródło zdjęć: © www.sw.gov.pl

W europejskich miastach można znaleźć coraz więcej budynków, które w przeszłości pełniły funkcję więzienia, a dziś są hotelami czy muzeami. Wiele z aresztów zostało zamkniętych ze względu na brak wystarczających zabezpieczeń, powodów politycznych czy finansowych. Zobacz, które z nich zostaną wkrótce udostępnione turystom, a które już dziś prosperują jako zupełnie inny typ obiektu.

W europejskich miastach można znaleźć coraz więcej budynków, które w przeszłości pełniły funkcję więzienia, a dziś są hotelami czy muzeami. Wiele z aresztów zostało zamkniętych ze względu na brak wystarczających zabezpieczeń, powodów politycznych czy finansowych. Zobacz, które z nich zostaną wkrótce udostępnione turystom, a które już dziś prosperują jako zupełnie inny typ obiektu.
Areszt przy ul. Rakowieckiej w Warszawie** to jedno z najmroczniejszych miejsc w Polsce, o wyjątkowo ponurej sławie. Powstał w 1904 r. w ówczesnej wsi Mokotów i już wtedy był uznawany za jeden z aresztów o największym rygorze. Był wykorzystywany przez gestapo w czasie II wojny światowej, następnie przez komunistów. Obiekt zyskał po 1945 r. nowy przydomek: "wrota do stalinowskich piekieł". W przeszłości były tam osadzani żołnierze AK, osoby związane z polskim państwem podziemnym, przywódcy czy dziennikarze prasy podziemnej. Wiele zostało tam zamordowanych, jak rotmistrz **Witold Pilecki *- strzałem w tył głowy. Jednak już wkrótce obiekt będzie udostępniony dla turystów. Wiosną zniknie w nim oddział obserwacji psychiatrycznej, potem kolejne komórki. Podjęto decyzję, by budynek przekształcić najpóźniej do 2020 r. w *Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

wg

1 / 6

Dawne więzienie w Łęczycy

2 / 6

Dawne więzienie w Berlinie

3 / 6

Hostel Celica, Lublana, Słowenia

Obraz
© hostelcelica.com

Hostel Celica, jeden z najmodniejszych w Słowenii, mieści się w byłym jugosłowiańskim więzieniu wojskowym. Położony jest na terenie niezależnego centrum kulturalnego Metelkova, gdzie znajduje się wiele galerii sztuki, pracowni artystycznych, a także barów i klubów. Właściciele obiektu oferują gościom możliwość spędzenia nocy w jednej z 20 byłych cel więziennych z kratami w drzwiach i oknach. Pokoje zostały odnowione w artystycznym stylu pod nadzorem 80 słoweńskich i zagranicznych artystów.

4 / 6

Hotel Four Seasons Sultanahmet, Stambuł, Turcja

Obraz
© Gryffindor / Wikipedia.org (CC-BY 2.5)

Hotel Four Seasons Sultanahmet mieści się w budynku dawnego więzienia w dzielnicy Fatih w Stambule. Zbudowany w 1918 r. w stylu neoklasycystycznym obiekt był niezwykle nowoczesny jak na tamte lata. Więźniowie mogli oczekiwać na wyrok w cywilizowanych warunkach, mając dostęp do toalet i możliwość wychodzenia na dziedziniec. Odsiadywali w nim wyrok pisarze, przywódcy polityczni czy aktorzy. Dawne cele to dziś luksusowo urządzone apartamenty, które zdobią dzieła tureckich rzemieślników - m.in. lampy czy ręcznie tkane dywany.

5 / 6

Szkoła muzyczna Ecole de musique de Louviers, Francja

Obraz
© opus5.fr

Zbudowany w XVII w. we francuskim mieście Louviers budynek pełnił różne funkcje. Na początku znajdował się tu klasztor, jednak w XVIII i XIX w. był przeznaczony dla więźniów, którzy odsiadywali tutaj swoje wyroki. Na początku XX w. została tu utworzona szkoła muzyczna. Prawdziwy blask i sławę budynek zyskał w 2012 r., kiedy został odnowiony przez francuskie biuro architektoniczne _ Opus 5. _ Powstała tu sala koncertowa ze szklanym, falistym sufitem i biblioteka, z największym w kraju zbiorem książek o tematyce muzycznej.

6 / 6

Centro Cultural Antigua Carcel - Le Crac, Palencia, Hiszpania

Obraz
© aytopalencia.es

Byłe więzienie w Palencii, zbudowane w XIX w. w stylu neomudejar, czerpiącym ze wzorców arabskiej architektury Hiszpanii, przeszło kilka lat temu zupełną transformację. Zaprojektowano je jako bibliotekę i lokalne miejsce kultury, w którym odbywają się spektakle czy kameralne koncerty. Miejscowi mogą także zapisać się tu na lekcje muzyki i sztuki.

wg

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)