Jaki jest najlepszy sposób na Irlandię?
Zielona Wyspa z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Nic dziwnego, jest wyjątkowa. I nie zmienia tego surowość klimatu, która podkreśla tylko ciepło mieszkańców. Lejący się strumieniami Guinness, celtyckie pieśni przodków, rude fryzury, mecze hurlinga - wyspiarze stają na głowie, by odkryć przed nami (i pozwolić docenić) ziemię, którą tak ukochali. Nie warto się bronić - wystarczy przekroczyć próg pubu i wsłuchać się w piosenki opowiadające historię kraju śpiewane z nieprawdopodobnym zaangażowaniem. Irlandzkiej duszy - życzliwej, otwartej i wesołej - nie sposób się oprzeć. Poznajcie bliżej zachwycającą wyspę na północy Europy.
z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Nic dziwnego, jest wyjątkowa. I nie zmienia tego surowość klimatu, która podkreśla tylko ciepło mieszkańców. Lejący się strumieniami Guinness, celtyckie pieśni przodków, rude fryzury, mecze hurlinga - wyspiarze stają na głowie, by odkryć przed nami (i pozwolić docenić) ziemię, którą tak ukochali. Nie warto się bronić - wystarczy przekroczyć próg pubu i wsłuchać się w piosenki opowiadające historię kraju śpiewane z nieprawdopodobnym zaangażowaniem. Irlandzkiej duszy - życzliwej, otwartej i wesołej - nie sposób się oprzeć. Poznajcie bliżej zachwycającą wyspę na północy Europy.
pw/if
Wiosna
Na koniec dobra wiadomość dla osób, które nie do końca poprzepadają za zimą. W Irlandii pierwszy dzień wiosny przypada 1 lutego! Jest to także dzień Św. Brygidy - drugiego po św. Patryku patrona Zielonej Wyspy.
pw/if
Dublin
Wybierając się do pierwsze kroki stawiamy w . To miasto, które tętni życiem dniem i nocą. Stolica Irlandii słynie przede wszystkim z Guinnessa, który zaczęto tu produkować ponad 250 lat temu. Z czasem stał się jednym z największych browarów, najważniejszym produktem eksportowym kraju. Dziś jest produkowany w ponad 50 krajach na całym świecie. Jednak nigdzie nie smakuje tak jak tutaj, w najstarszych dublińskich pubach: The Brazen Head, Domeny czy Nesbitt.
Newgrange
Jeśli już nacieszysz się Dublinem koniecznie wybierz się do położonego około 60 km od stolicy Newgrange. To jeden z największych na świecie grobów korytarzowych. Jest częścią kompleksu tzw. Pałacu nad Boyne. Grobowiec ma ponad 5000 lat, co czyni go starszym od piramid w Gizie i prawdopodobnie nawet od Stonehenge. Najwięcej turystów, głównie znających legendy związane z tym miejscem, przyjeżdża w czasie zimowego przesilenia, pomiędzy 19 a 23 grudnia. Około godziny 9:00 rano promienie słońca wpadają przez otwór w dachu i na ok. 15 minut rozświetlają komnatę. Do grobowca może wejść jedynie 20 osób wyłonionych każdego roku w loterii, jednak nie ma gwarancji, że pogoda w dniu przesilenia będzie na tyle dobra, by zobaczyć to niezwykłe zjawisko.
Droga Olbrzymów
Obowiązkowym punktem podczas podróży po Irlandii jest położona na terenie hrabstwa Antrim Droga Olbrzymów, czyli wyjątkowa formacja skalna Giant’s Causeway. Jeden z największych cudów natury Starego Kontynentu to najbardziej niesamowity, naturalny falochron na świecie. Składa się z 37 tysięcy bazaltowych kolumn, obejmujących powierzchnię 2 hektarów. Ciasno ułożone, najczęściej sześcioboczne (rzadziej siedmio- i ośmioboczne) słupy mają średnio 1-2 metry wysokości, ale zdarzają się także 12 metrowe giganty!
Antrim
Będąc w Antrim nie można także ominąć jednego z najpiękniej położonych mostów w Europie. Znajduje się w pobliżu Ballintoy, niewielkiej wioski nad Morzem Irlandzkim. Łączy on ląd ze skalistą wysepką Carrickarede. Ma ok. 20 metrów długości i zawieszony jest 30 metrów nad lustrem wody. Tereny wokół mostu są wyjątkowo malownicze – skaliste wybrzeże, zielona trawa i turkusowa woda tworzą piękny obrazek i kryją niezdobyte do dziś jaskinie. Przy dobrej pogodzie roztacza się stąd rozległy widok – na horyzoncie widać wyspę Rathlin oraz Szkocję.
Klify Moheru
Koniecznie trzeba także zobaczyć niesamowite Klify Moheru. To wyjątkowo spektakularny odcinek wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w zachodniej części Irlandii, w hrabstwie Clare. Klif ma około 8 km długości, a w najwyższym miejscu osiąga wysokość 203 metrów. Linię wybrzeża urozmaicają liczne cyple i zatoki. Jest to piękna, ale także niebezpieczna atrakcja - co roku woda porywa kilka osób, nie należy więc zbaczać z wytyczonych szlaków.
Park Narodowy Connemara, Irlandia
Amatorom przyrody i spędzania czasu na wolnym powietrzu polecamy wizytę w Connemara. To region w zachodniej części Irlandii, który wchodzi w skład Parku Narodowego Connemara. Każdy, kto chce poczuć klimat celtyckiej Irlandii, która nie zmieniła się od tysięcy lat, powinien przyjechać właśnie tutaj. Ciągnące się kilometrami wzgórza, wrzosowiska po horyzont i bagna będące schronieniem dla wielu gatunków ptaków tworzą niepowtarzalny krajobraz tego magicznego zakątka Europy.
Zamek Leap
Jeśli należysz do osób, które kochają adrenalinę koniecznie wybierz się do Zamku Leap. To z pewnością jedno z najbardziej przerażających miejsc w Europie. Ta XIV-wieczna budowla pełna jest ciemnych lochów, w których podobno wciąż zalegają szkielety. Każdy, kto odwiedził Leap Castle, mówi o ciężkim do opisania, nieprzyjemnym uczuciu, które pojawia się podczas zwiedzania. Według miejscowych straszy tu 20 różnych duchów, a przerażające historie podsyca krwawa historia zamku. Kiedyś o władzę walczyli tu dwaj bracia - jeden z nich był księdzem. Żądny majątku bliźniak zabił go podczas mszy, brudząc krwią cały ołtarz. Od tego czasu świątynia nazywana jest "Krwawą kaplicą", a duch księdza podobno do dziś nie opuścił zamkowych murów.
Kamień z Blarney
Na sam koniec kilka ciekawostek. Będąc w Irlandii według wierzeń można uzyskać dar elokwencji i przekonywania. Jakim sposobem? Wystarczy pojechać do *zamku w Blarney *w hrabstwie Cork. Znajduje się tam kamień o niezwykłej mocy. Legenda głosi, że ten kto go pocałuje, uzyska właśnie dar elokwencji i przekonywania. Nie jest to zbyt proste, gdyż jest on wbudowany poniżej linii blanków. Osoba, która chce tego dokonać musi być zwieszona głową w dół i przytrzymywana za nogi. Powodzenia!
Piłka nożna
Irlandczycy najbardziej na świecie kochają piłkę nożną. Takich kibiców nie ma nigdzie indziej na świecie i każdy fan piłki nożnej powinien brać z nich przykład. Najlepiej pokazali to podczas Euro 2012. Dotychczas z reprezentacja Irlandii rozegrała z Polską 23 mecze, 10 razy wygrywając, 5 razy przegrywając i 8 razy remisując.