Giant’s Causeway - największa atrakcja Irlandii Północnej
Droga Olbrzymów, Grobla Gigantów, Pomnik Chaosu. Wszystkie określenia tyczą się wyjątkowej formacji skalnej Giant's Causeway. Zapraszamy w wirtualną podróż do jednego z największych cudów natury Starego Kontynentu.
Droga Olbrzymów, Grobla Gigantów, Pomnik Chaosu. Wszystkie określenia tyczą się wyjątkowej formacji skalnej Giant’s Causeway. Zapraszamy w wirtualną podróż do jednego z największych cudów natury Starego Kontynentu.
Grobla Olbrzymów *znajduje się w hrabstwie *Antrim, na wybrzeżu Irlandii Północnej. Od Szkocji dzieli ją niecałe 50 kilometrów. Jest to z pewnością najbardziej niesamowity, naturalny falochron na świecie. W najszerszym miejscu ma 180 metrów, a w morze wchodzi na odległość 150 metrów.
if
Giant’s Causeway, Wielka Brytania
Grobla została odkryta w XVII wieku przez biskupa miasta Derry. Jednak większego znaczenia nabrała dopiero pod koniec wieku XVIII, kiedy dzięki lordowi Frederickowi Herrey, stała się obiektem zainteresowania naukowców.
Giant’s Causeway, Wielka Brytania
Składa się z 37 tysięcy kolumn bazaltowych, obejmujących powierzchnię 2 hektarów. Ciasno ułożone, najczęściej sześcioboczne (rzadziej siedmio- i ośmioboczne) słupy mają średnio 1-2 metry wysokości, ale zdarzają się także 12 metrowe giganty!
Giant’s Causeway, Wielka Brytania
Formacje dzielą się na trzy części: Drogę Wielką, Średnią i Małą. Choć kolumny na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, są wśród nich wyróżniające się twory. Miejscowi nadali im oryginalne nazwy: Krzesło Życzeń, Skała Babci, Plaster Miodu czy Wachlarz Mojej Pani.
Giant’s Causeway, Wielka Brytania
Jak doszło do powstania tego niesamowitego krajobrazu? Według irlandzkiej legendy zbudował ją olbrzym Finn McCool, który chciał dostać się do Szkocji. Miała służyć mu jako most i pozwolić stoczyć walkę z wrogiem – szkockim olbrzymem. Ostatecznie rywal zjawił się w Irlandii, ale do walki nie doszło – Finnowi podstępem udało się go wystraszyć. Szkot podczas ucieczki zniszczył most, by McCool nie mógł go dopaść.
Giant’s Causeway, Wielka Brytania
Natomiast według naukowców Droga Olbrzymów powstała ok. 50-60 mln lat temu, jako efekt stygnięcia lawy po następujących po sobie wybuchach wulkanu. Warstwa zewn ętrzna stygła błyskawicznie z powodu działania fal morskich, a jej wewnętrzna część wciąż była gorąca. Skutek był taki, że krzepnąca lawa pękała, tworząc regularne kolumny.
Giant’s Causeway, Wielka Brytania
Jednak bazaltowe słupy nie są jedyną atrakcją w okolicy. Spacer po irlandzkim wybrzeżu to z pewnością niezapomniana przygoda. Poszarpane szczyty, strome klify, skaliste zatoczki składają się na wyjątkowy krajobraz. W okolicy znajdują się też ślady działalności Wikingów, m.in. resztki murów.
Giant’s Causeway, Wielka Brytania
Wyjątkowo malownicze są także, położone na urwisku, ruiny zamku Dunluce. Jego historia sięga XIII wieku, a w jego komnatach mieszkało wiele znakomitych postaci. Niestety w XVII wieku jego część obsunęła się do morza. Zniszczona przez sztorm budowla przetrwała do dziś i stanowi najciekawszy zespół ruin w kraju.
Giant’s Causeway, Wielka Brytania
Jak dojechać do Drogi Olbrzymów?
Samolotem do Belfastu, następnie pociągiem do Portrush, skąd do Grobli Gigantów kursuje autobus.
if