Namibia: Tam gdzie zimują bociany
Namibia to kraj Buszmenów, otwartych przestrzeni, dzikich zwierząt i zapierających dech w piersi krajobrazów. Leży w południowo – wschodniej Afryce pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a pustynią Kalahari i co roku ma około 300 słonecznych dni.
03.09.2012 | aktual.: 10.05.2013 10:02
Namibia to kraj Buszmenów, otwartych przestrzeni, dzikich zwierząt i zapierających dech w piersi krajobrazów. Leży w południowo – wschodniej Afryce pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a pustynią Kalahari i co roku ma około 300 słonecznych dni.
Kraina kontrastów
Namibia jest ponad dwu i półkrotnie większa od Polski, a po mimo tego jej ludność wynosi zaledwie 2 miliony mieszkańców. Małe zaludnienie kraju w połączeniu z dziką fauną i dziewiczą przyrodą sprawia, że jest to kraina kontrastów. Znajdziemy tu dziewicze parki narodowe, bezkresne obszary pustynne, kilometrowe piaszczyste plaże, góry i płaskowyże oraz tereny podmokłe z rzekami i bagnami. To właśnie w Namibii znajduje się jeden z największych i najbardziej znaczących parków na Ziemi, Narodowy Park Etosha. Na powierzchni aż 22 000 km kw. (wielkość województwa zachodniopomorskiego) żyje 114 gatunków ssaków, 340 gatunków ptaków, 110 różnych gatunków gadów, 14 gatunków zwierząt ziemnowodnych oraz jeden gatunek ryb. Jest to niesamowite miejsce, w którym można podziwiać prawdziwą afrykańską faunę taką, jaka była zanim przyszedł biały człowiek. Kolejnym niesamowitym miejscem Namibii jest przylądek Cape Cross, gdzie żyje ponad dwustutysięczna kolonia fok, a także *Namib *najstarsza i za razem najpiękniejsza
piaszczysta pustynia z najwyższymi wydmami świata. Namibia, jako pierwszy kraj na świecie zapisała ochronę przyrody w swojej konstytucji.
Ludzie Namibii
Miasta są tu porozrzucane w ogromnych odległościach od siebie i aby przemieścić się z jednej miejscowości do drugiej trzeba pokonać wiele kilometrów szutrowych dróg, a napotkanie człowieka na takiej trasie graniczy prawie z cudem i nierzadko wywołuje uczucie strachu, a już na pewno wielkiego zdziwienia. W Namibii żyje wiele różnych plemion, a pierwszymi osadnikami byli najprawdopodobniej Buszmeni, którzy zamieszkują teren południowej Afryki od ponad 30 tysięcy lat. Jest to lud koczowniczy, którego głównym zajęciem jest polowanie. Niestety pojawienie się innych plemion oraz rozwój cywilizacji sprawił, że Buszmenów jest coraz mniej. Najbardziej znaną grupą etniczną jest Himba, która trwa w swojej tradycji od setek lat. Jest to koczowniczo – pasterskie plemię, przemieszczające się z miejsca na miejsca w poszukiwaniu świeżych pastwisk dla swojej zwierzyny. Kobiety Himba znane są z nieprzeciętnej urody, noszenia ciekawych, tradycyjnych fryzur oraz ozdób, których waga często dochodzi nawet do 12 kg. Oprócz
Buszmenów i Himba Namibię zamieszkuje jeszcze wiele innych plemion takich jak Herero, Damara, czy Ovambo i każde z tych plemion posiada swoje tradycje, nawyki, a także inne podejście do rozwijającej się tutaj cywilizacji.
Nieustraszony Podróżnik *to program, w którym sławni Nowozelandczycy podejmują wyzwania podróżowania po mało uczęszczanych szlakach. W jednym z odcinków programu, była pani premier, *Jenny Shipley zwiedzi Namibię. Bycie Nieustraszonym Podróżnikiem dało jej możliwość sprawdzenia swojej sprawności podczas rowerowych wycieczek po piaskowych wydmach. Plan (na papierze) wydawał się prosty: pokonać wydmę numer 45 na Pustyni Namib. Trzeba jednak zrozumieć, iż jest to największa góra stromego piasku, jaką można sobie wyobrazić. W czasie trudnej podróży do Angoli Shipley poznała kobiety z plemienia Himba i przekonała się, jak starają się one ratować własną kulturę w czasie, gdy w życie ich dzieci wkracza nowoczesność.
Nieustraszony Podróżnik oglądaj od 20 września w każdy czwartek, o godz. 21:00! Tylko na Travel Channel!