Trwa ładowanie...

Pierwsze kroki na nartach. Najlepsze ośrodki dla początkujących

Gdzie w polskich górach warto uczyć się jazdy na nartach? Zielonych tras dla początkujących narciarzy oraz dzieci jest dosyć dużo. Wybraliśmy Wisłę, Karpacz i Krynicę-Zdrój.

Pierwsze kroki na nartach. Najlepsze ośrodki dla początkującychŹródło: Shutterstock.com
dseyuq1
dseyuq1

Początkujący narciarze nie powinni unikać korzystania z wypożyczalni nart. Warto natomiast sprawdzić nie tylko cenę sprzętu, ale także to, w jakim jest on stanie i czy obsługa regularnie poddaje go konserwacji, a nam potrafi go odpowiednio dobrać. I mówimy tutaj nie tylko o naszych umiejętnościach (lub ich zupełnym braku), ale również o warunkach fizycznych.

Wisła – Adam Małysz po sąsiedzku

Od czasu małyszomanii Wisłę tłumnie odwiedzają amatorzy białego szaleństwa. Całkiem słusznie, w tej malowniczo położonej miejscowości znajdziemy bowiem aż 20 wyciągów narciarskich, oświetlone trasy dla narciarzy biegowych oraz skocznie narciarskie. Początkujący narciarze znajdą w Wiśle ośle łączki, gdzie pod czujnym okiem doświadczonego instruktora będą mogli stawiać pierwsze kroki na nartach czy deskach snowboardowych. Warto zabrać ze sobą dzieci, które jeszcze nie miały okazji spróbować swoich sił na ośnieżonych zboczach. Polecamy ośrodek Rowieńki w Wiśle z niespełna 500-metrową trasą C oraz nieco krótszą B. Bardziej zaawansowanym miłośnikom sportów zimowych polecamy natomiast stoki Cieńkowa, Stożka oraz Soszowa. Wisła to także kilometry lubianych szlaków turystycznych dla piechurów i rowerzystów. Znajdziemy tutaj niedrogie noclegi w komfortowych apartamentach dla kilku osób w pobliżu najważniejszych atrakcji turystycznych Wisły oraz centrum miasteczka.

skocznia w wiśle PAP
skocznia w wiśle Źródło: PAP

Jednopokojowy apartament Bukowa Góra C15 będzie idealnym rozwiązaniem dla rodziny z dziećmi. Nowoczesna kuchnia w obiekcie umożliwia przygotowanie posiłków dla wszystkich na miejscu (piekarnik, mikrofalówka, zmywarka). Na wyposażeniu również telewizor i żelazko, psy są mile widziane. Do korzystania z oferty Bukowej Góry dodatkowo zachęcają: strzeżone osiedle oraz lokalizacja z dala od miejskiego zgiełku.

Apartamenty w Tęczowym Wzgórzu wyposażono w balkony, z których widać większość odległej o 1 km Wisły. Budynek jest ogrodzony, a chętni przez cały rok mogą skorzystać z miejsca do grillowania. Dzieci również nie będą się tutaj nudzić – oprócz placu zabaw przygotowano także specjalną salę zabaw wewnątrz. Z Tęczowego Wzgórza mamy jedynie 1 km do najbliższego stoku narciarskiego oraz przystanku autobusowego i tylko kilkaset metrów do sklepu spożywczego czy restauracji z pysznym jedzeniem.

Apartamentowiec Kamienna Wisła usytuowany jest na wzgórzu, z którego rozciąga się panorama na pobliskie góry i niedalekie centrum Wisły (ok. 2,5 km). Komfort wypoczynku podnosi spokojna lokalizacja i zielona okolica, sprzyjająca spacerom po pieszych szlakach wśród beskidzkiej przyrody. W budynku znajduje się bezpłatny parking, a obszerny apartament z dobrze wyposażonym aneksem kuchennym i łazienką, o powierzchni 50 m kw, pomieści 4 osoby i psa (wybrane z obiektów).

Karpacz – zielone trasy zjazdowe

Karpacz usytuowany jest na Dolnym Śląsku w dolinie Łomnicy. Najwyższym szczytem Sudetów jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), której najbardziej stromych zboczy nie polecamy oczywiście początkującym narciarzom. Warto za to skorzystać z oferty Kompleksu Narciarskiego ”Śnieżka” w Karpaczu. Corocznie przygotowuje się tutaj aż 5,5 km długości tras, dedykowanych narciarzom o różnym poziomie zaawansowania. Osoby dopiero stawiające pierwsze narciarskie kroki w tym sezonie mogą spróbować swoich sił na szlaku ”Jan” w niebieskim kolorze. Trasa ta na środkowym zboczu Kopy liczy 621 m długości, przy różnicy poziomów wynoszącej 67 m. W pobliżu Świątyni Wang w Karpaczu znajdziemy także Stok Pod Wangiem, gdzie specjalnie wytyczono część trasy do nauki dla początkujących. Warto zapamiętać, że trasy w kolorach niebieskich ciągną się zazwyczaj wzdłuż łagodniejszych stoków, dzięki czemu nawet osoby niedoświadczone mogą je wybierać w trakcie pierwszych dni nauki jazdy na nartach.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Materiały prasowe
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Materiały prasowe, fot: sniezka-karpacz.pl

Karpacz Residence Myśliwska oferuje ładnie usytuowane apartamenty z miejscami parkingowymi w ciekawych budynkach w zalesionej okolicy. 2 pokoje i 2 dwuosobowe łóżka sprawiają, że obszerny lokal będzie idealny na zimowy urlop dla par bądź rodziny z dwójką dzieci. Nowoczesne wyposażenie apartamentu z aneksem kuchennym, balkonem i łazienką zdecydowanie uprzyjemnia pobyt.

Kolejnym wartym polecenia obiektem noclegowym w Karpaczu jest budynek przy ulicy Obrońców Pokoju. Ścisłe centrum górskiej miejscowości, jaką jest Karpacz, to idealna lokalizacja dla wszystkich osób niezmotoryzowanych. Dodatkowo w budynku znajduje się restauracja. Do wyciągu narciarskiego mamy stąd 1,5 km.

Osobom lubiącym większe przestrzenie z pewnością przypadną do gustu apartamenty Karkonoska. 2-pokojowy lokal na parterze ma aż 60 metrów i dysponuje dwoma 2-osobowymi łóżkami, idealnie nadaje się więc dla 4 osób. Po aktywnym dniu na stoku narciarskim można odpocząć w apartamencie przy jednym z dwóch telewizorów i napić się pysznej kawy z ekspresu. Z okien zobaczymy kotlinę, a obok budynku są wejścia na najważniejsze okoliczne szlaki.

Krynica-Zdrój – na narty w Małopolskę

Wszyscy debiutanci sezonu narciarskiego 2017/2018 powinni rozpoczynać naukę jazdy na oślich łączkach, czyli najprostszych, zielonych odcinkach. Tego rodzaju trasy charakteryzuje równa powierzchnia i niewielkie nachylenie terenu, co naturalnie ułatwia każdemu naukę. Ośle łączki są dodatkowo krótkimi oraz szerokimi trasami zjazdowymi i specjalnie wydzielonymi odcinkami. Praktycznie każdy z tego rodzaju obiektów dysponuje obecnie ruchomym chodnikiem bądź specjalnym wyciągiem narciarskim, który rusza się naprawdę wolno – na ogół jest to talerzyk. Bardzo dużo dobrych stacji narciarskich znajdziemy w Małopolsce. A na czoło lokalnego rankingu wysuwają się Białka Tatrzańska i Krynica-Zdrój.

krynica zdroj, gora parkowa, sanki, Materiały prasowe
krynica zdroj, gora parkowa, sanki, Źródło: Materiały prasowe, fot: archiwum

Najlepsze okoliczne trasy Białki Tatrzańskiej to Kaniówka, Bania i Kotelnica (wschodnia część). Śnieg leży tutaj zazwyczaj od listopada do maja, a w wyjątkowych przypadkach dobrze utrzymane stoki wspomagają także armatki śnieżne. Trasy w Białce Tatrzańskiej są na ogół łagodne, o sporej szerokości i małym nachyleniu. Polecamy zieloną nr 4 na Bani i niebieską nr 1 na Kaniówce. Po zdobyciu wprawy odpowiednie będą: trasa nr 5 na Bani oraz na 3 na Kaniówce. W Krynicy-Zdrój, perle polskich uzdrowisk, pokrywa śnieżna także utrzymuje się bardzo długo. Spośród centrów narciarskich wyróżniają się Słotwiny, Azoty i wyciąg narciarski Henryk o średnim nachyleniu, położony na zboczu Góry Krzyżowej (można tutaj zarezerwować lekcję z instruktorem). Na Jaworzynie Krynickiej jest natomiast narciarskie przedszkole. Gmina Krynica-Zdrój to łącznie 6 stacji narciarskich z przepustowością aż 28 tysięcy narciarzy na godzinę.

dseyuq1

Aktywne spędzanie czasu zimą w Krynicy-Zdrój ułatwia obszerna baza noclegowa, zarówno w centrum miasteczka, jak i na jego obrzeżach. Malowniczo położony budynek Stara Droga to leśne otoczenie i 1-pokojowy apartament dla 2 osób w atrakcyjnej cenie.

W południowej części Krynicy-Zdrój, w dolinie Kryniczanki, usytuowane są nowoczesne apartamenty Kraszewskiego. Ogrodzony i monitorowany teren leży w pobliżu wyciągu narciarskiego Jaworzyna.

Apartamentowiec Zielona w Krynicy-Zdrój położony jest w lesie, a od centrum miasta dzieli go krótki spacer. Nieopodal wyciąg Henryk, lodowisko, tor saneczkowy, hala sportowa, korty tenisowe. Po męczącym dniu odpoczniemy w świetnych warunkach na 43 m kw..

dseyuq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dseyuq1