Jaworzyna Krynicka
Kraj |
Jaworzyna Krynicka (1114 metrów wysokości) jest najwyższym szczytem Pasma Jaworzyny we wschodnim Beskidzie Sądeckim. Cztery grzbiety Jaworzyny malowniczo opływają potoki Czarny, Izwór, Szczawniczek oraz Jastrzębik, spływające wartko dolinami. Znajdują się tutaj szlaki zielony, do Przełęczy Krzyżowej i Szczawnika oraz czerwony, do centrum Krynicy Zdrój i w kierunku Rytra.
Jaworzyna Krynicka – pogoda i warunki narciarskie
Pogodę w Krynicy Zdrój, jednym z popularniejszych polskich uzdrowisk, zwanym także Krynicą Górską, najlepiej charakteryzuje jej umiarkowanie zimny klimat. Od ponad stulecia przyjeżdżają tutaj coraz liczniej kuracjusze, pragnący podreperować stan zdrowia. Na Jaworzynie Krynickiej występuje całkiem spora wilgotność powietrza, szczególnie latem. Najmniej opadów deszczu notuje się tutaj natomiast w lutym, marcu i październiku. W ciągu roku na Jaworzynie Krynickiej średnia dobowa temperatura powietrza to 6°C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, kiedy przeciętna odczuwalna temperatura w ciągu doby nie przekracza 16°C, najchłodniejszy jest za to styczeń z -5,3°C.
Główny ośrodek narciarski w Polsce) działa pełną parą zazwyczaj już od listopada do marca, a śnieg na Jaworzynie Krynickiej zalega przez 150 dni rocznie. Ośrodek dysponuje własną, bardzo nowoczesną kolejką gondolową, dla sześciu osób, z trasą o długości dwóch kilometrów, doskonałą infrastrukturą i wieloma knajpkami, idealnymi do późnonocnego biesiadowania. Jaworzyna Krynicka to słynny punkt widokowy na całą okolicę z licznymi trawiastymi obszarami na szczycie wzniesienia.
Jaworzyna Krynicka – noclegi w schronisku Jaworzyna
Na Jaworzynie Krynickiej jest łącznie 8 kilometrów narciarskich tras zjazdowych. Miłośnicy sportów zimowych, narciarze i snowboardziści, przybywają tutaj nie tylko z Polski. Dodatkową atrakcją jest możliwość całorocznego podziwiania imponującej panoramy Beskidu Niskiego (Lackowa), Wyspowego (Mogielnica), Małych Pienin, a nawet oddalonych o 50 kilometrów Tatr. W pobliżu Krynicy Zdrój znajdziemy również Przełęcz Tylicką, która prowadzi na Słowację oraz rezerwat krajobrazowy Okopy Konfederackie.
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej (im. Marszałka Józefa Piłsudskiego), niezwykle malowniczo położone, oferuje kilkanaście wieloosobowych pokoi noclegowych, dla od 1 do 5 osób, także z łazienkami. W sezonie od wiosny do jesieni za typową dwójkę bez pościeli zapłacimy 90 złotych za noc. Przy pięciu osobach w dużym pokoju cena spada do 35 złotych za osobę za noc. Pościel na pierwszą noc kosztuje 10 złotych, za każdą następną dobę – 5 złotych. Dostępne są tutaj również awaryjne noclegi zastępcze bez pościeli. Można także dokupić wyżywienie, śniadanie lub obiadokolację bądź zamówić transport bagażu. Do schroniska na Jaworzynie Krynickiej przyjeżdża się bezpiecznie z czworonogami, których nie wolno jednak zostawiać bez nadzoru. Jest gdzie schować rowery, a nawet je naprawić.
Czas lotu / jazdy samochodem | Od Warszawy: 5 h 30 min jazdy, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 2 h 11 min jazdy, od międzynarodowego portu lotniczego Rzeszów: 2 h 25 min jazdy |
Strefa czasowa | UTC±01:00 |
Waluta | PLN |
Przykładowe ceny | - Śniadanie w schronisku: 15 zł; |
Ceny biletów | - Karnet na stację narciarską na 2 godziny: normalny 65 i ulgowy 57 zł. |
Orientacyjna odległość | Od Warszawy: 394 km, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 156 km, od międzynarodowego portu lotniczego Rzeszów: 155 km |
Komentarze