Krynica Zdrój
Kraj: | |
Położenie: | Południowy-wschód Polski, województwo małopolskie |
Strefa czasowa: | UTC±01:00 |
Waluta: | PLN |
Krynica Zdrój bywa również nazywana Krynicą Górską. Architektura miasta z drugiej połowy XIX wieku do złudzenia przypomina szwajcarską, drewnianą zabudowę. Swoją willę "Patria" miał w Krynicy Zdrój śpiewak Jan Kiepura, a w międzywojniu bywali w mieście przedstawiciele krajowych elit. Wieczory warto spędzać tutaj na biesiadach przy suto zastawionych stołach w oberżach, karczmach i gospodach, położonych w malowniczej okolicy.
Krynica Zdrój – noclegi
W Krynicy Zdrój można przenocować w najnowocześniejszym hotelu ze SPA lub drewnianym pensjonacie z minionej epoki. A gdzie da się znaleźć najtańszy nocleg w Krynicy Zdrój?
- Krynica Zdrój – schroniska oferują najniższe ceny od wiosny do jesieni. Za pokój dwuosobowy płaci się 90 złotych + 10 złotych od osoby za pościel za pierwszą noc i 5 zł za pościel za każdą następną noc. Noclegi w 5-osobowych pokojach to wydatek rzędu 35 złotych od osoby bez pościeli, natomiast we własnych namiotach – 9 złotych od osoby.
- Krynica Zdrój – pokoje w prywatnych kwaterach można znaleźć w sezonie zimowym nawet za jedyne 50 złotych za dwójkę z łazienką. Dziecięce dostawki bywają często bezpłatne.
- Krynica Zdrój – apartamenty w ścisłym centrum Krynicy Zdrój są najtańsze przy kilkudniowym pobycie. Najciekawsze znaleziona oferta to dwupokojowy apartament (40 metrów kwadratowych) z sypialnią, salonem z aneksem kuchennym i łazienką za 100 złotych za dobę przy 5-dniowym pobycie. Podobne warunki dla 4 osób wyceniane są na 32,5 zł od osoby.
- Krynica Zdrój – gospodarstwa agroturystyczne oferują ciszę, spokój i regionalne produkty, pochodzące z najbliższej okolicy. Właściciele często sami wytwarzają sery, wędliny, pieką chleb, a nawet robią piwo. Dodatkową atrakcją są zwierzęta, stadniny koni czy stawy hodowlane na terenie gospodarstw, usytuowanych w zacisznych lasach. Noclegi można tutaj znaleźć już od 25 złotych za osobę w okresie kwiecień-maj oraz wrzesień-listopad. Najdrożej będzie w sezonie narciarskim, od grudnia do marca – zapłacimy wówczas co najmniej 40 złotych za osobę w dwuosobowym pokoju.
Krynica Zdrój – pogoda
Krynica Zdrój usytuowana jest w pięknej kotlinie. Umiarkowanie zimny klimat uzdrowiska nie odstrasza przybywających tłumnie od początku XX wieku kuracjuszy. Średnia roczna dobowa temperatura nie przekracza 6°C. Najchłodniejszy styczeń to przeciętnie -5,3°C, natomiast w najcieplejszym lipcu notuje się średnio 16°C.
W Krynicy Zdrój sporo pada przez cały rok. Najwięcej opadów występuje tutaj w miesiącach letnich, najsuchszy jest luty, a także marzec oraz październik.
Krynica Zdrój – atrakcje turystyczne
Co warto zobaczyć w Krynicy Zdroju?
- Deptak główny z neorenesansową Pijalnią Wód (Starym Domem Zdrojowym) z kilometrowej głębokości odwiertu o szeroko cenionych, prozdrowotnych właściwościach. W budynku jest także kawiarnia, animacje dla dzieci oraz koncerty (np. Lady Pank bądź Kayah).
- Park Zdrojowy z altanami dla zmęczonych wycieczką oraz z Górą Parkową, na którą co kwadrans kursuje kolejka linowa z 1937 roku. Na szczycie znajdziemy atrakcje dla dzieci – rynny zjazdowe z wieży oraz wyciąg taśmowy. Szlak jest tutaj dość łagodny, pozwala na niespieszne spacery, także z najmłodszymi.
- Willę Romanówka, aktualnie Muzeum Nikifora. Zgromadzono tutaj część dzieł malarza prymitywisty (reszta w Nowym Sączu), a także przedmioty osobiste, takie jak okulary, kredki czy farby. W zabytkowym budynku wyświetlany jest także krótki film o Nikiforze.
- Jaworzynę Krynicką (1114 metrów n.p.m.) z kolejką gondolową o ponad dwukilometrowej trasie. To czołowy ośrodek narciarski w naszym kraju dla sportowców początkujących i zaawansowanych z dobrą infrastrukturą.
- Szlak Architektury Drewnianej, wielokilometrowy, z pięknymi cerkwiami.
- Muzeum Zabawek. To 45 minut zwiedzania ekspozycji zabawek, pochodzących nawet z wykopalisk archeologicznych w Elblągu.
- Punkt widokowy Bacówka nad Wierchomlą (887 metrów n.p.m.), górskie schronisko na szlaku między Runkiem a Pustą Wielką. Z Krynicy Zdrój dociera tutaj kolejka krzesełkowa.
W Krynicy Zdroju i okolicach można również skorzystać z atrakcji w jednym z parków linowych, wziąć udział w spływie pontonowym, pojeździć na torze gokartowym lub samochodowym, pograć w paintball czy minigolfa. Warto wybrać się także do niedalekich Muszyny oraz Tylicza, a kilkanaście kilometrów dalej leży przepiękna Słowacja.
Krynica Zdrój – lokalne potrawy
Będąc w Krynicy Zdrój,spróbuj koniecznie:
- Żeberek wieprzowych pieczonych, np. w miodzie.
- Golonki wieprzowej z kością lub bez z zasmażaną kapustą, często podlanej piwem.
- Grillowanych mięs.
- Kapuśniaka.
- Warianki (łemkowskiej zupy z soku z kiszonej kapusty) z pierogami z mięsem.
- Kwaśnicy z żeberkami.
- Pstrąga smażonego lub gotowanego.
- Pierogów z bryndzą i kaszą.
- Pierogów z rydzami.
- Placków po chłopsku z gulaszem.
- Opalanoka, placka ziemniaczanego z dodatkami typu boczek, wędlina, oscypek.
- Pieczonych ziemniaków (gruli) z kwaśnym mlekiem.
- Smażonych rydzów.
- Oscypka smażonego lub grillowanego z żurawiną.
Przykładowe ceny | - Bilet do Muzeum Nikifora: 12 i 8 zł; |
Komunikacja | Taksówki; do miasta dojeżdżają autobusy |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | Od Warszawy: 394 km (5 h 30 min jazdy), od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 156 km (2 h 11 min jazdy), od międzynarodowego portu lotniczego Rzeszów: 155 km (2 h 25 min jazdy) |
Lotniska | |
Noclegi |
Komentarze