Trwa ładowanie...

Poznań - tutaj 11 listopada jest naprawdę wyjątkowy

Wizyta w Poznaniu to dobry pomysł o każdej porze roku. Szczególnie warto przyjechać tu w listopadzie, a konkretnie 11 listopada. Wtedy, poza obchodami Narodowego Święta Niepodległości trwa tutaj także wielka feta z okazji imienin ulicy Święty Marcin.

Poznań - tutaj 11 listopada jest naprawdę wyjątkowyŹródło: Marek Zakrzewski/PAP
d1qtndm
d1qtndm

Wizyta w Poznaniu to dobry pomysł o każdej porze roku. Szczególnie warto przyjechać tu w listopadzie, a konkretnie 11 listopada. Wtedy, poza obchodami Narodowego Święta Niepodległości trwa tutaj także wielka feta z okazji imienin ulicy Święty Marcin.

Barwne parady uliczne, korowody koncerty i zabawy – tego dnia w Poznaniu dzieje się naprawdę wiele. W tym roku świętowanie przypada na cały weekend – 11-13 listopada 2016 r.

Ulica Święty Marcin to jedna z głównych arterii miasta. Powstała w XVIII w. na skutek przyłączenia do Poznania terenów podmiejskich. W sieci komunikacyjnej miasta nabrała dużego znaczenia na początku XX w., po wybudowaniu Zamku Cesarskiego – dzisiejszego Centrum Kultury ZAMEK.

W latach 90. XX w. zapoczątkowano tradycję obchodów imienin ulicy Św. Marcin. Centralnym punktem programu od lat jest korowód z udziałem samego świętego. Na ulicy spotkać też można kuglarzy, szczudlarzy, mimów, akrobatów i muzyków. Po przejściu korowodu jego uczestnicy witani są przez władze miasta – wtedy św. Marcin otrzymuje klucze do bram Poznania. Imprezy trwają cały dzień w okolicach słynnej ulicy. Wieczorem odbywają się koncerty. W tym roku na scenie wystąpią: Söndörgő oraz Rebel Babel z gościnnym udziałem L.U.C.-a.

d1qtndm

Najbardziej charakterystyczną poznańską tradycją związaną z imieninami ulicy są rogale świętomarcińskie, wypiekane z drożdżowego ciasta wypełnionego masą z białego maku i migdałów. To produkt regionalny, który jest chroniony przepisami unijnymi od 2009 r. W całej Wielkopolsce w 2016 r. wypiekać go może 106 cukierni.

Rogalowe Muzeum Poznania _ Fot. Marek Zakrzewski/PAP _

Każdego roku 11 listopada poznańscy cukiernicy sprzedają średnio ok. 250 ton rogali, a w ciągu całego roku ok. 600 ton. Miłośnicy tego wypieku powinni obowiązkowo odwiedzić Rogalowe Muzeum Poznania - żywe centrum poznańskich tradycji i kultury to idealne miejsce dla dzieci i dorosłych. Mieści się w zabytkowej kamienicy, na Starym Rynku, z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami.

Ilona Raczyńska

d1qtndm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj