Santorini - najpiękniejsza z greckich wysp
Grecja to jeden z najwspanialej położonych krajów w Europie - prawie 1/5 jej powierzchni to wyspy, które są rozsiane na Morzu Egejskim i Jońskim. W sumie jest ich około 3 tysięcy! Do najatrakcyjniejszych należy Santorini, którą mieszkańcy nazywają Kalliste, co oznacza piękna. Ten wyjątkowy zakątek całkowicie zasługuje na ten tytuł. Nigdzie indziej białe domki nie kontrastują tak z błękitem nieba, architektura nie jest tak spójna, a atmosfera tak sielankowo wyspiarska. Tutejsze miasteczka leżą na szczytach skalistych klifów, które stromo wpadają w turkusową otchłań Morza Egejskiego.
Grecja to jeden z najwspanialej położonych krajów w Europie - prawie 1/5 jej powierzchni to wyspy, które są rozsiane na Morzu Egejskim i Jońskim. W sumie jest ich około 3 tysiące! Do najatrakcyjniejszych należy Santorini (Thira), którą mieszkańcy nazywają Kalliste, co oznacza "najpiękniejsza". Wyjątkowy zakątek całkowicie zasługuje na ten tytuł. Nigdzie indziej białe domki nie kontrastują tak z błękitem wody, architektura nie jest tak spójna, a atmosfera tak sielankowo wyspiarska. Tutejsze miasteczka leżą na szczytach skalistych klifów, które stromo wpadają w turkusową otchłań Morza Egejskiego. Poznajcie bliżej rajskie Santorini!
if/pw
Perła Morza Egejskiego
Cyklady, w skład których wchodzi Santoryn, to archipelag u południowo-wschodnich wybrzeży Grecji. Ponad 200 wysepek słynie m.in z tarasowych miasteczek i wspaniałych plaż. Miejsce, które jest kwintesencją ich piękna to właśnie Thira, położona ok. 100 km na północ od Krety.
Perła Morza Egejskiego
Powstanie tego niepowtarzalnego zakątka wiąże się z wielkim wybuchem. Ok. 1600 lat p.n.e. Santorini była okrągłą wyspą, na której nie brakowało zieleni. Rozwój kultury minojskiej – jednej z najstarszych cywilizacji w obszarze Morza Śródziemnego, został przerwany z powodu niszczycielskiego działania natury. Santoryn nawiedziło wielkie trzęsienie ziemi, które zwiastowało wielki wybuch wulkanu Thera. Mieszkańcy opuścili wyspę przed erupcją, która okazała się tragiczna w skutkach. Wulkan wyrzucił z siebie 60 km sześciennych magmy, a następnie wraz z całą wyspą zapadł się pod powierzchnię wody.
Perła Morza Egejskiego
Dzisiejsza Santorini oraz leżące obok niej mniejsze wysepki - Thirassia, Nea Kameni, Palea Kameni i Aspro – stanowią pozostałości po bocznych krawędziach kaldery zatopionego wulkanu. Thira przez kilkaset lat była niezamieszkana, aż w końcu pojawili się tu greccy Dorowie.
Perła Morza Egejskiego
W związku z ogromnym wybuchem oraz zapadnięciem się lądu wiele osób utożsamia Santorini z mityczną Atlantydą, która po serii trzęsień ziemi także miała zniknąć w morskich wodach. Hipotezę tę wysnuł włoski dziennikarz i pisarz Sergio Frau.
Perła Morza Egejskiego
Obecnie Santorini przyciąga turystów z całego świata, kusząc jednymi z najpiękniejszych krajobrazów. Choć tutejsze plaże z uwagi na wulkaniczną przeszłość nie mogą pochwalić się złocistym piaskiem, błękit wody skutecznie rekompensuje ten problem.
Perła Morza Egejskiego
Architektura na wyspie jest zachwycająca – charakterystyczne białe budowle z niebieskimi elementami, położone są kaskadowo na zboczach skalistych wzgórz i klifów. Kształt dachów najczęściej jest półkolisty, żeby poprawić cyrkulację powietrza.
Perła Morza Egejskiego
Co ciekawe, kiedyś Santorini nazywano Wyspą Wampirów, ponieważ wieczorem ściany budynków płoną czerwienią - odbija się w nich kolor zachodzącego słońca.
Perła Morza Egejskiego
To właśnie na Santorini znajduje się jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na świecie - miejscowość Oia, która należy do najczęściej fotografowanych w Grecji. Znajduje się wysoko ponad skalistym wybrzeżem Morza Egejskiego i w sezonie letnim przyciąga tłumy, które wieczorem zbierają się, by zobaczyć jak słońce, tonąc w niebieskich wodach, oświetla promieniami fasady tutejszych domków. To właśnie Oia pojawia się na większości pocztówek, nie tylko z Santorini, ale z całej Grecji.
if/pw